Szteroidokkal a szőlő is gyorsabb. Pohárnokká avatják XVI. Benedeket? Amerikában tesztelik a Vylyan-pinót, de Pat Benatar mindent tönkretesz. Miért itassuk az egereket kabernével? Jásdi-borokról értekeznek az ausztrál borblogon. Burgundia Henri Jayert siratja.
Szőlőérlelés szteroidokkal
Sírunk, nevetünk, meg vagyunk hatódva: a nyughatatlan ausztrál tudósok ismét fölfedeztek valamit, aminek a gyakorlati alkalmazása tovább hizlalná az ausztrál boriparral szembeni előítéleteket. Föltárták ugyanis a szőlőérést irányító biokémiai mechanizmust, így állítólag kezükben a kulcs az érés fölgyorsításához vagy lassításához (nyakunkon a Ben Johnson Shiraz Reserve és a júliusi Varga-csabagyöngye?). Chris Davies, a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation kutatója azt tapasztalta, hogy a szőlőhéjba juttatott brasszinoszteroidok (egy növényi hormon, amely az emberi szteroidokhoz hasonló) felgyorsították a szőlő érését. A félelmetes hangzású brasszinoszteroid valójában nem új csillag a növénytermesztés egén, és honi kutatói körökben is jól ismert.
Díszpohárnokká avatják a szentatyát?
Az olasz szomöliészövetség díszpohárnokká készül avatni XVI. Benedek pápát. Bár a hír még nem hivatalos, az olasz hírforrás azt állítja, a pápa már elfogadta a címet. Mária Erzsébet nővér (javítson ki, aki tud), a Vatikán szóvivője viszont odanyilatkozott, hogy a címről nincs hivatalos értesítés, és hogy az egész ügy "valószínűleg nem tartozik a pápa legfőbb prioritásai közé".
Vylyan Pinot a Winelibrary tévében
Az úttörő vlogon felbukkant a Decanter-nagydíjas Vylyan-pinot. Geri Vénörcsák szereti is meg nem is. Az értékelés közepére bevág egy Pat Benatar-videoklipet (posztersztár a nyolcvanas évekből), és mire visszatér, teljesen összezavarodik. Szereti a mi pinónkat, még mindig szereti, aztán végül mégsem. A pálfordulás oka nem igazán világos. Hiányolja a testet, a lecsengésben zavarják a savak. A 24. hozzászólásban egy bizonyos Julius szóvá is teszi a nehezen értelmezhető kritikát. De a lényeg a lényeg: Geri azt állítja, sok barátja ajánlotta már neki ezt a magyar pinót, és bár ez nehezen hihető, mégiscsak jó hír.
Egérfény az alagút végén
Ha nem akarja, hogy egere Alzheimer-kóros legyen, itassa cabernet-vel! A New York-i Mount Sinai School of Medicine kutatói hét hónapon át itatták az egereket cabernet sauvignonnal. A kísérlet végén azt találták, hogy a csak vízzel, illetve a részben etanollal itatott kontrollcsoporthoz képest a borozó egerek esetében az Alzheimer-kórra jellemző térbeli tájékozódási zavarok szignifikánsan alacsonyabbak voltak. Hurrá! A kutatók optimizmusának csak a csillagos ég szabhat határt, hiszen a novemberben publikálandó tanulmány konklúziója: "A mérsékelt borfogyasztás segíthet csökkenteni az Alzheimer-kór relatív kockázatát." És azt is megpendítették, hogy a borozó egerek jelenthetik a fényt az alagút végén a sok millió Alzheimer-kóros számára.
Jásdi a világhálón
A Györgykovács-olaszrizling kapcsán már megemlegetett ausztrál borblog, a Vinorama újabb magyar vonatkozású hírrel szolgált. Egy Attila névre hallgató, vélhetően távolba szakadt hazánkfia a nyáron nálunk járt, és beszámolt a Jásdiéknál tett látogatásáról. A borok és a birtok méltatásán túl különösen érdekes az, amit a szerző az egyik olvasói hozzászólásra válaszolva ír: "Vérzik a szívem, ha látom, milyen lassan halad a magyar bor nemzetközi elismertetése. Rengeteg kiváló bor készül Magyarországon, de a nem megfelelő marketing, a silány címkék miatt nem jutnak egyről a kettőre."
Halál Burgundiában
84 éves korában elhunyt Henri Jayer, Vosne-Romanée (Burgundia) legendás alakja. A mindössze 7 hektáron gazdálkodó Jayer borait az értő gyűjtők még a Domaine de la Romanée Conti burgundijainál is többre tartották. Borászati filozófiája a be nem avatkozás elvére és a hagyományra épült, és ő propagálta elsőként azt az elvet, hogy a nagy bor a szőlőben születik. Egyéniségével és mindig kiegyensúlyozott boraival a francia borászat meghatározó alakja volt.
Utolsó kommentek