Környezetvédelmi szervezetek ismét kongatják a vészharangot az EU-ban kapható borok felett. A kongatást jelen esetben az indokolja, hogy egy általuk végzett kutatás szerint szinte minden EU-ban forgalmazott bor - beleértve a legnevesebb termelők világhírű tételeit is - tartalmazhat növényvédőszer-maradványokat, közöttük olyanokat is, melyek rákkeltőek, vagy az EU-besorolás szerint egészségkárosítónak minősülnek.
A hangzatos nevű Európai Gyomirtószer-Akcióhálózat és több más civil szervezet 40 bort vizsgált meg, melyből 13 volt francia, 10 német, 10 osztrák, 3 olasz, egy portugál, egy ausztrál, egy chilei, egy pedig dél-afrikai. A 40 vizsgált borból 6 volt organikus módon előállított, a többi 34 pedig „hagyományos módszerrel” - értsd: szintetikus és egyéb növényvédelmi szerek használatával - készült. A vizsgálat során a vizsgált 34 „hagyományos” borból 34-ben (magyarán kivétel nélkül mindegyikben) találtak valamilyen növényvédőszer-maradványt, palackonként átlagosan négyfélét. A hat organikus borból egyben szintén találtak szermaradványt. Szerencsénkre - vagy szerencsétlenségünkre - azt nem vizsgálták, hogy a szerek milyen mennyiségben voltak jelen a borokban, és ez hogy viszonyul az egészségügyi határértékekhez.
Az EU adatai szerint egyébként a termésmennyiség növelésére szolgáló szintetikus növényvédőszerek 15 százaléka köt ki szőlőültetvényeken, ami azért is érdekes, mert a szőlőterületek az EU teljes agráriumának mindössze 3,5 százalékát teszik ki. Az EU éppen ezért 2006-ban útjára bocsátott egy kezdeményezést, mely többek között 23 egészségkárosító növényvédőszer teljes tilalmát mondaná ki az élelmiszernövényekre vonatkozóan. Az ajánlás egyben megerősítené, egyben egyszerűsítené az új növényvédőszerek engedélyeztetési eljárását is.
A teljes cikk az International Herald Tribune oldalán olvasható.
Utolsó kommentek