A Wein Gourmet ezévi első számában közzétett kiáltványban neves német borászok, szakírók és önológusok tiltakoznak a "technológiai", "iparszerű" bortermelés gyakorlata ellen, és felszólítják a borásztársadalmat a "kézmíves" hagyományokhoz való visszatérésre. A kiáltványhoz számtalan német, osztrák, francia és olasz borász csatlakozott.
Mußbachi Kiáltvány
A bevált, hagyományos módszerek és az új technológiai eljárások között feszülő ellentét régóta jelen van a bor világában. Az EU és az USA között nemrégiban aláírt szerződés azonban alapvetően új helyzetet teremtett. A megkérdőjelezhető borászati eljárások elfogadása láthatóvá tette az elhivatott, a természetet tiszteletben tartó borászok és az ipari gondolkodású borászok közötti szakadékot. Számunkra ezzel betelt a pohár. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a mesterséges borokat a természetességre való hivatkozással árusítsák.
Az új eljárások révén tetszőleges szőlőből tetszőleges stílusú bor állítható elő. A kézmíves borászt a szakmai becsület és az egyéniség szembeállítja az ilyen gyártási technológiákkal. Ezért felháborítónak tartjuk, hogy a mesterséges borok ugyanazt az elnevezést használhatják, mint a mieink.
Mi a kézmíves módszerekhez való visszatérésre szólítunk fel. Az első és legfontosabb a szőlőben végzett munka – a pincében csak az ott elért minőséget lehet fenntartani. Éppen ezért elutasítunk minden beavatkozást a bor szerkezetébe (például a frakcionálást), az aroma hozzáadást és minden más eljárást, amely a borhoz valami olyan tulajdonságot csal hozzá, ami a szőlőben nem volt meg.
A bor mint kulturális érték tükrözi a származási helyet, annak egyedülálló talaját, az adott év időjárását, a borász személyiségét, sőt, magát a történelmet. Reméljük, hogy a felvilágosult fogyasztó támogatja ennek a kulturális értéknek a megóvását. Felhívjuk egyben kollégáinkat, hogy ezt a helyzetet tekintsék lehetőségnek arra, hogy közös támadást indítsunk a bor mint hiteles természetes termék megóvása érdekében.
Utolsó kommentek