A Királyudvar furmintja persze klasszis, már amennyire 2004-től telt. Majdnem somlai, de aztán meg mégsem.
Jöhetne egy automatikus ájulás egyrészről: Királyudvar, Szepsy-Demeter ékpár – muszáj, hogy Nagy Száraz Tokaji legyen. (Szepsy azóta már elhagyta az udvart, miután kellően összeveszett a kommerciális sikert szerinte túlontúl hajszoló amerikai-kínai tulajjal.)
Másrészről (deviszont ámbátor): 2004-es tokajival állunk szemben, és hát a legszőrmentesebb rajongói szíven is megjelenik (felüti a fejét) a kétkedés borostája egy ilyen évjárat miatt, és az Alkoholista-szív, mint tudjuk, nem az a Gillette-reklám.
A Lapis-furmint kóstolásakor az a képzetünk támadhat, hogy 2004 Tokajban egy szép somlai évjárat.
Mert ezt a bort kár lenne a klasszikus, montrachet-i mélységű, szédítő 2000-es Úrágyához vagy akár a 2002-eshez mérni, ez más oskola, más lehetőségek másféle kibontása. (Más dűlő is persze, de nekem ez az első Lapis-száraz. Szepsy szerint egyébként a Lapis-dűlő szárazban nem nagy szám, de aszúban a legnagyobb. A legendás Lapis-aszú közelébe egyelőre sajnos nem sikerült férkőznöm, viszont ez a szárazügy sem egyértelmű, sőt. Szepsy közmondásos szerénységét és maximalizmusát kalkulálják tehát e mondásba bele!)
Legközelebi referenciaborként – Uram, irgalmazz! – Fekete Béla pazar 03-as somlai hárslevelűje ugrott be.
Szentségtörés-hegyek: Tokajt Somlóval, a furmintot hárslevelűvel hasonlítgatni. De mit tegyünk, ha egyszer ez a szép, kovás, nagyon erőteljes ásványosság, a birses, de kemény fanyarság összehozza minekünk a két bort. (A hárslevelű persze sokkal mattabb, édesebb, a furmint élesebb.)
A Lapis-furmint illata tehát finoman kovás, fehérvirágos, csonthéjasos (mandula, dió), és lebeg rajta egy finom füst, könnyű, tavaszi. Nagy és kemény sav: igen, ez 2004; igen, ez furmint. Ez a savroham beveszi az egész szájat, mindenhová benyomul. Rusztikus, férfias bor, na. Lehetne barátibb, hízelgőbb. (Akkor sem buziznánk le.)
Kemény fanyarsága utóízben is kitart. Hosszan (szűnni nem akaró, ütemes).
Másnapra sem veszít az értékeiből, sőt, mélyül, mézesedik, virágosodik.
Ezek a klasszikus tokaji, késői ízjegyek csak hosszú levegőztetés után, illetve az üres pohár illatában jelennek meg.
Szóval, hogy a Lapis szárazban nem nagy szám? Hát Tokajhoz képest meg Szepsyhez képest talán. De egyébként bárhol, bárkivel.
Hat és hét pont között dülöngélek. Inkább hat az. (Ha a 2000-es Úrágya a kilenc.)
Utolsó kommentek