Idővel minden borrajongó megálmodja a maga üveghegyen túli birodalmát, ahol emberfölötti hősök, tündérszép királylányok, elvarázsolt hercegek, gonosz mágusok és persze tűzokádó, hétfejű globalisták élik kalandos köznapjaikat. Ezek a megfoghatatlan és illékony hősök alkotják bormitológiánk szövetét. Ha ennek az hitvilágnak a tartószálait kihúznánk, az egész szövet fölfeslene. Az én tartószálaim Fekete Béla, Tóth István, Bussay László és még néhányan. Legújabban a Kikelet Pince. Aki a Kikeletet szereti, az én szememben rossz ember nem lehet.
A Kikelet a Berecz házaspár 2002-től indult kétszemélyes borászata. Berecz Stéphanie francia születésű borász, aki 1994 óta él Magyarországon, és a Disznókő borászaként vált ismertté. 2004-ben átigazolt a Pannon Tokajhoz, hogy lehetőséget teremtsen saját 3 hektáros birtokuk műveléséhez. Akit érdekelnek a további részletek, az olvassa el ezt és ezt és angolul ezt.
a csalogatás és csábítás a Kikelet borok egyik védjegye
Rajongásom története a 2003-as Furminttal kezdődött, melyből az egyik utolsó palack most is a birtokomban van, és erre fölöttébb büszke vagyok. Mindössze 560 palack készült, és ebből nekem kettő jutott. Számomra ez a bor a gazdagság és az egyensúly, a személyiség és a tisztaság mércéje. Mivel már a pincénél is régen elfogyott, igazán könnyű a legendák világába sorolnom. De egy nagyon is földhözragadt tényt muszáj megemlítenem: 1.700 forint volt. Adná az ég, hogy gyakrabban találkozzak hasonló árértékű borokkal!
A sorban a következő Kikeletet a Tinto Fino labirintusában találtam. A súlyosan hendikeppes 2004-es évjáratból származott, de mivel mindössze 1.400 forintot kértek érte, nem hagyhattam ki. Ez a Hárslevelű elsőre nagy csalódás volt. Ostoba és indokolatlan módon a 2003-as Furmintot akartam viszontlátni benne. Pedig ez egy karcsú, virgonc savakkal megáldott (akkor inkább úgy mondtam volna: megvert) bor. Ám volt benne valami izgalmas kettősség: a körtés, virágos illat, a részben buja, részben szikár korty és az élénk savak (no meg a csipetnyi ásványosság) között, ami egyre beljebb csalt. Azóta jónéhány palackkal bölcsebb lettem, és megtanultam, hogy ez a csalogatás és csábítás a Kikelet borok egyik védjegye. És még ez a nem éppen kifogástalan évjáratból származó, olcsó boruk is képes minden alkalommal fölidézni ezt az élményt.
A következő a sorban a 2002-es Furmint Késői Szüret, ami egyútal bormitológiám egyik tartószála. Nektár. De nem a nyúlós, súlyos, ragadósan édes fajta. Minden eddig kóstolt kései szüret közül kiemeli a finom savasság és az ásványos komplexitás. Persze ebből is dúsan árad a fehérhúsú barack, a lonc meg az akácméz illata, de az agyagos, kovaköves jelleg a kortyban és a lecsengésben, és főleg a hibátlan ívű savszerkezet összetéveszthetetlenül izgalmassá teszi. Mivel rosszul bírom az alkoholt, kóstoláskor, ha tehetem, köpök, de ennél a bornál mindig sutba dobom az óvatosságot, és önfeledten élvezem. És még soha nem lettem tőle másnapos. (A 2003-as teltebb, gyümölcsösebb, behízelgőbb, kevesebb mineralitással, és így valamivel kevesebb izgalommal. A 2002-es több kérdést tesz föl, a 2003-as viszont helyettünk is válaszol.)
Kora tavasszal eljutottunk a Kikelet Pincébe. A sokszáz éves pince zsebkendőnyi, ám annál romantikusabb. Stéphanie és Zsolt pedig olyan, mint két kobold. Nekem a cinikus flaszterkoptatónak eltartott egy darabig, míg megtaláltam a helyes blendét, de azóta örök barátságot kötöttünk. Lefegyverző az a szerelem, amivel a szőlőhöz, a borhoz és Tokajhoz viszonyulnak. Szép lerészegedéseim legszebbike volt az a délután.
a Kikelet borok alapvetően vidámak és üdék
A kóstolás során megízlelhettem azt a két borukat, aminek az ára meghaladja a tehetségemet. A 2003-as Édes Szamorodnit hírből már ismertem, és valóban mámorító. (A MA szamorodni tesztjén is kiemelkedőnek bizonyult). Röviden: példátlanul intenzív gyümölcsösség és tisztaság jellemzi. De nekem az igazi meglepetés a 2002-es 5 puttonyos Aszú volt. Az Édes Szamorodni után már nem akartam semmi mást, de házigazdáink szerették volna az Aszút is megmutatni. Hála Istennek, hiába tiltakoztunk. Azóta is ez a legnagyobb tokaji élményem. A szokásosnak mondható gazdagságot és mélységet hibátlan savak tartják egyensúlyban. Itt is érvényesült az a megfigyelésünk, hogy a 2003-asok gyönyörűek és érthetőbbek első megközelítésben, de a 2002-esekben van valami intelligencia- és eleganciatöbblet, ami bőven kárpótol a melegebb év buja gyümölcsösségéért.
Amikor valaki így áradozik a borokról, többnyire valami súlyos, és talán taszító jelenik meg az olvasó képzeletében. Ha most is így van, ez az én hibám. Mert a Kikelet borok alapvetően vidámak és üdék. De mindenekelőtt tiszták, mint az emberek, akik készítik.
A Kikelet borok a már említett Tinto Finon kívül a Maligánban, a Tokaj.hu webáruházban és a Rosenmayer Borkereskedésben kaphatóak.
Utolsó kommentek