Magyar pinot a csúcson. A világ legdrágább bora alighanem profi hamisítvány. Megszületett az első finnugor Master of Wine. Napolajat a szőlőnek! Kishírek a nagyvilágból megint.
Magyar vörös a csúcson
Ahogyan arról már korábban hírt adtunk, a 2006-os Decanter World Wine Awardon, most először, a magyar vörösborok is komoly sikereket értek el. Sőt, a Vylyan 2004-es pinot-ja nemcsak aranyérmet kapott, hanem a "Regionális Trófeát" is elnyerte. Aki saját szemével is látni akarja a magyar eredményeket, kattintson ide.
Hamisítvány a világ legdrágább bora?
Az eredeti sztori forrása a Wall Street Journal (fizetős tartalom), de mi a nála szimpatikusabb Wine Journaltől vesszük át a hírt, miszerint igencsak valószínű, hogy a Christie's aukciósház közvetett segítségével megvezettek néhány túltőkésített borgyűjtőt. Hardy Rodenstock, a prefiloxéra-éra boraira szakosodott kereskedő 1985-ben jelentette be, hogy megtalálták Thomas Jefferson (l. Függetlenségi Nyilatkozat stb.) befalazott borospincéjét Párizsban. A pontos lelőhelyet nem árulták el, miként az eredeti megtaláló kiléte is homályban maradt. A Christie's azonban igazolta a palackok eredetiségét, és 1985 és 1987 között rekordáron elárvereztek hármat: egy 1787-es Lafite-ot, egy 1784-es Château d'Yquemet és egy félpalack 1784-es Château Margaux-t. A néhai Malcolm Forbes az 1787-es Lafite-ért 156 450 dollárt fizetett, és ez máig rekord. Most egy Koch nevezetű energiamágnás műgyűjteményének tervezett kiállítása kapcsán robbant ki a botrány, ugyanis a kollekció részeként a "Jefferson-pince" néhány palackját is ki akarta állíttatni, de a Bostoni Szépművészeti Múzeum vizsgálatot kért az eredetük tisztázására. Lényeg a lényeg: a "Th. J." gravírozás technológiájáról kiderült, hogy XX. századi, és a piacra dobott palackok leltára sem egyezik Jefferson egykori leírásával. Koch bácsi most peres úton próbál elégtételt venni (Rodenstockon?, a Chritie's-en?, mindkettőn?). Az aukciók idején a Christie's borigazgatója Michael Broadbent volt.
Az első finnugor Master of Wine
Jancis Robinson arról tudósít, hogy kihirdették az új bormestereket. Heten vannak, és akad köztük egy finnugor is:
Essi Avellan (Finnország)
Sarah Jane Evans (UK)
Lisa Granik (USA)
Geoff Labitzke (USA)
Kenneth Mackay (UK)
Rod Smith (UK)
Paul Tudor (Új-Zéland)
Mi persze a Romsics László nevet várjuk már nagyon.
Fabulon a bora őre
Egy kaliforniai biodinamikus borász zseniális felismerésre jutott: a szőlőnek is szüksége van napolajra. A felismerést tett követte, és Aaron Pott olyan mixtúrát állított elő, amely egyszerre védi a szőlő héját a gyilkos napsugaraktól, és ápolja a „leégett” „bőrt”. A fő összetevők: aloe vera, yucca és tengeri alga. Az igen alacsony koncentrációjú permetlé állítólag nem fogja befolyásolni a bor ízét.
Utolsó kommentek