A magyar vörösbor még soha nem volt ilyen jó, állítja a Spiegel. Az egyszemélyes borbirodalom Angliában készül beruházni. Chilében is rákapnak az ökörszarvra. 30 ezer kanadai dollárba kerül a világ legdrágább jégborának egyetlen palackja. Afrikában is adják a borglobalizmus sötét árnyait bemutató botrányfilmet.
A magyar vörösbor még soha nem volt ilyen jó
Ezt állítja a Spiegel online kiadása. A Stierblut war gestern című cikkből kiderül, hogy a fejfájdító Erlau Stierblut (magyarul egri bikavér) már a múlté, viszont a hamvaiból feltámadt egri bikavér csodálatos, de a soproni kékfrankos vagy a villányi cabernet is megéri a pénzét. A meglehetősen terjedelmes cikkben a következő magyar borászok, pincészetek kapnak említést: Gál Tibor, Thummerer Vilmos, Tóth István (fő jellemzője, hogy viadukt alatt van a pincéje), Hulyák Richárd, Sinkó Zoltán, Lovincz György (sic!), Franz Weninger, Szeremley Huba és László (?), Bock József, Gere Attila, Tiffán Ede és Zsolt, Malatinszky Csaba és végül a Vylyan (A nagyság nem zárja ki a minőséget alcímmel). Ha másért nem, a Bock-Gere-Tiffán pajkos-vidám-meszet evett fotókompozíció kedvéért érdemes az oldalra kattintani.
Kent szőlővesszei
Az egyszemélyes borbirodalom, a francia borkereskedés doyenje, Bernard Magrez Angliában készül beruházni. Magrez, aki négociant-házának eladása óta kvázi borászatokat gyűjt, és momentán harminc-egynéhánynál tart (a koronaékszer a Chateau Pape Clement), Dél-Angliában, Kentben keres magának újabb birtokot. Kent a pezsgőjéről már majdnem ismertnek mondható, de úgy tűnik - alighanem a globális felmelegedés hatása -, eljött a hagyományos borok ideje. Egyébiránt Dél-Anglia a nyáron egyszer már bekerült a borhírekbe, akkor ugyanis Randall Grahm, a Bonny Doon tulajdonosa és a borvilág tréfamestere helikoptert bérelt, hogy a levegőből mérje föl Hampshire legígéretesebb dűlőit. (Az eredeti humorú Grahm a közelmúltban azzal keltett feltűnést, hogy biodinamikus fordulatot hirdetett meg, noha a szolidan kommersz irányvonalat követő saját borászata 93 százalékban vásárolt szőlőből dolgozik. A Bonny Doon honlapja kötelező bormarketing-tananyag.)
Chilében is rákaptak az ökörszarvra
Asociación de viticultores biodinámicos de Chile néven megalakult a chilei biodinamikusok szövetsége. Célja, hogy a nem kimondottan minőségi és terroircentrikus borászati szemléletéről híres Andok menti országban is ismertebbé váljanak az organikus művelés és az antropozófia alapelvei. A kezdeményezés motorja Chile egyik legismertebb borásza, Alvaro Espinoza, aki az Antiyal és a Coyam révén jelentős nemzetközi sikerekkel dicsekedhet. A szervezet alapító pincészetei: Antiyal, Emiliana Orgánicos (korábban VOE), Seña (Errázuriz), Matetic és Julio Donoso.
Nálunk vajon ki lesz az első biodinamikus? (Izgatottan várjuk a füleseket.)
Piacon a világ legdrágább jégbora
Sajnos erre a hétre is jutott egy világ legdrágább bora hír. A Royal DeMaria által forgalmazott, Billy Myers sorozatba tartozó chardonnay-ből készült jégbor palackja (0,375l) 30 000 kanadai dollárba kerül, ez hozzávetőleg 4 860 000 forint. Az ontariói borkülönlegességből mindössze öt láda készült. A bor iránt főleg Japánban és az Egyesült Arab Emirátusokban mutatkozik érdeklődés.
Mondovinót Afrikának
A honi boros körökben is referenciaponttá vált Nossiter-film, a Mondovino új, eposzi hosszúságú változatát megvásárolta a BBC, ám azt kizárólag Afrikában sugározzák. A borglobalizmus sötét árnyait bemutató botrányfilm az afrikaihoz hasonlóan szerény érdeklődésre valószínűleg csak az Antarktiszon számíthatna. A Decanter tudósítása szerint a tízrészes változat egyébként az eredetinél árnyaltabb képet fest a borvilág olyan ismert szörnyetegeiről, mint a Frescobaldi család, a Mondavik, Robert Parker vagy Michel Rolland.
Utolsó kommentek