Érdekes, hogy a Gróf Degenfeld évekkel később indult, mint a Hegyalját nagymértékben meghatározó nemzetközi középpincészetek, az ezredforduló környékén mégis sikerült közéjük furakodnia, hírben, presztízsben és többé-kevésbé borban is. Ez a többé-kevésbé azért indokolt, mert aszúban, ami azért a legfontosabb ezen a borvidéken, érthető okokból sokáig nem sikerült felzárkózniuk – mígnem egy pannon mustrán nagydíjas lett 1998-as 6 puttonyosuk –, és ma sem elsősorban ezek a legpopulárisabb boraik. Hanem például a félszáraz sárgamuskotály, és még inkább a késői szüretelésű édesek.
Közülük is az Andante furmint a legmeggyőzőbb példány, de figyelemre méltót alkottak a 2004-es Muscatellóval is, amelyet mindazonáltal ezen a néven ne keressenek a szaküzletekben és a marketekben. Az Országos Borminősítő Intézet úgy találta, egy fajtára utalva nem lehet házasított bort forgalomba hozni, és visszavonatta szegény terméket a polcokról. Kétségtelen, a Muscatello nem csupán sárgamuskotályból áll, hanem furmintból és hárslevelűből is. A hátcímke szerint egyenesen borszimfónia ez, amelybe mindhárom fajta belekomponált valamit: a muskotály nőies bájt, a hárslevelű borostás fűszerességet – bármit is jelentsen ez –, a furmint szilaj tüzet. Az OBI-sztori vége az, hogy a Degenfeld utóbb visszaküldhette a borát a piacra, amely személyes tapasztalataim szerint meg is található ott, azzal a kevésbé dallamos, ám annál prózaibb névvel, hogy Tokaji Cuvée. Hát, ez van. Ebben a névvitában foglaljon állást a tambovi farkas.
A cég mozgékony honlapjáról egyébiránt annyit lehet megtudni a versenyzőről, hogy alkoholja 11,1 százalékos, a természetes maradékcukra 95 gramm literenként, a sava meg 8,3-as.
Szép aranysárga, gyönyörűen csillog, igaz, ez egy ilyen igénnyel készült bornál nem több az alapnál. Finoman hömpölyög a pohárban, látványosan tapad fel és csurog le a faláról. Illata már-már orgiasztikus, mustos, mégis kristálytiszta, sok finom gyümölcs, mindenekelőtt aszalt barack és alighanem körte, továbbá mézesség, viszont nulla parfümösség. Nem vitás, hogy eddig nem a muskotály dominál. Később sem. Ízben visszaköszön ugyanaz a gyümölcsösség, feszes a struktúra, közepes a test, kívánatos a harmónia, a sav éppen elég ahhoz, hogy ne a cukrok domináljanak. Nem nyalós, nem ragad, friss, üde és dinamikus. Egy édes bor, amelyet nagyon is jó inni, kortyolgatni. Pillanatnyi formájában vastag 7 pont, majdhogynem nyolc. Miután félliteres palackja általában kevesebbe kerül kétezer forintnál, egy árértékbajnoki címet is kiosztok hirtelen.
Utolsó kommentek