Lehet, hogy a Greenpeace aktivistáinak következő célpontja a borágazat lesz? Bor és szemét titkos kapcsolata. Fekete Béla bácsi és Györgykovács Imre a Parker-fórumon. 97 pontos juhfark a láthatáron? A furmint az új chardonnay? A Dobogó Furmint a faltörő kos? Végül Bordeaux krémje kedvezményes áron, avagy miből spájzoljunk okosan.
Egy palack vörösbor=fél kg szemét+16 g kéndioxid
Egy ideje már tudjuk, hogy megállíthatatlanul fut velünk a szekér a vérvörös alkonyatba. A galaktikus távfűtés következményeként az új Bordeaux-t majd Kentben kell keresnünk (már amennyiben a brit szigeteket nem nyeli el az óceán), Elzász valahol Trondheim környékén születik újjá, és a wachaui Gelber Schwanz Shiraz piacvezető lesz Amerikában. Nos, egy újabb adalék ahhoz, hogy miként formáljuk mi, borivók e sárgolyót. A Palermói Egyetem ráérő tudósai kiszámították, mekkora környezeti terhelést jelent egy palack vörösbor elkészítése. A bűnbak szerepét a szicíliai Milazzo borászat Terre della Baronia nevű kreációjára osztották. Az eredmény: több mint fél kiló hulladék és tizenhat gramm kéndioxid. Azaz a 2004-es évjárat 100 000 palackjáért globálisan 10 000 kg műanyag hulladékkal, 5000 kg papírhulladékkal és tengernyi szennyvízzel fizetünk. Az eredmény láttán megszeppent Milazzo azóta megváltoztatta a címkék előállításának technológiáját, a műanyagot újrahasznosítják, és üzembe helyeztek egy szennyvíztisztító rendszert.
Dobogó Furmint at Koeppel
A kiváló Fredric Koeppel Zwack "Borválogatás" Izabella Dobogó Furmintját vette a szájára, és nem győz álmélkodni. A 28 dolláros furmintot izgalmas felfedezésként ajánlja a chardonnay-ba belefásult művelödő alkoholistáknak, és amatőr etimológusként még a Dobogó névre is magyarázatot keres (a megoldást a paták környékén véli megtalálni). A Dobogó Furmintot nagyon vonzónak, simának, behízelgőnek mondja, citrusos, ananászos jegyekkel, és mindenkit arra buzdít, hogy vállalja a beszerzéssel járó nehézségeket.
Egy borblogger halálára
Leesett a nemzetközi borközvélemény álla, amikor kiderült, hogy Robert Parker levadászta az egyik legalaposabb és szórakoztatóbb európai borbloggert, Neal Martint. Az ügy pikantériája, hogy a derék Martin elkötelezett Jancis Robinson-rajongó, akinek a "Nagyasszonnyal" való talákozást leíró posztja a verbális benyalás egyik legkínosabb esettanulmánya. Újabb érdekesség, hogy Martin gyakorlatilag teljesen szabad kezet kapott, azt csinál, amit akar, magyarán afféle udvari bolond és mindenes lesz az egyébként igencsak fegyelmezett és szervezett Parker-udvartartásban.
Bordeaux 2004 - végre egy átlagév
A szuperlatívuszok sűrűjében végre megszólal a normalitás, legalábbis ezt állítja Jancis Robinson. A 2000, 2003 és 2005 körüli csatazajban a kritika és a vásárlók is hajlamosak elsiklani a köztes évek érdemei fölött. Hiába hajtogatják a jobb partiak, hogy nekik 2001-ben jobban kijött a lépés, mint 2000-ben, hiába olcsók a 2002-esek, és hiába hangzott el számtalanszor, hogy a 2003-as hőhullám negatív következményeit csak kevesen tudták kivédeni – már rögzült, hogy az elmúlt hat évből három arany: 2000, 2003 and 2005, a többi feledhető.
Jancis Robinson 90 jó nevű birtok 2004-esét kóstolva azt állítja, hogy a legjobbak nagyon jók, ugyanakkor a felhozatal sokkal vegyeseb képet mutat, mint 2005-ben. Ilyenkor kell okosan válogatni. JR szerint így:
Ch Climens, Sauternes
Ch Pichon Baron, Pauillac
Ch Langoa Barton, St-Julien
Ch Smith Haut Lafitte, Pessac Léognan
Ch Lafon Rochet, St-Estephe
Ch Phélan Ségur, St Estephe
Ch Pichon Lalande, Pauillac
Ch Lynch Bages, Pauillac
Ch Léoville Poyferré, St-Julien
Ch Lagrange, St-Julien
Ch Talbot, St-Julien
Ch Canon, St-Emilion
Ch La Conseillante, Pomerol
Ch de Fargues, Sauternes
Ch Doisy Daëne, Barsac
Magyar borok a Parker-fórumon
A Vinoramából már ismert abomagyar, Halász Attila három pincés minisorozatában Györgykovács Imrét, Fekete Bélát, és ahogyan azt már korábban láttuk, Jásdi Istvánt látogatta meg. A leírások és a fényképek egyaránt figyelemreméltóak. Halász Györgykovács négyes olaszát 96 pontra értékeli, Fekete Béla bánál pedig borul a bőségszaru: az ötös hárslevelű Halásznál 95 pont, egy bizonytalan jövőjű ötös juhfark hordóminta pedig 97 pont (viszonyításképpen az általam is hőn szeretett hármas hárslevelű a Halász-skálán 93 pont). Én hiszek neki.
Utolsó kommentek