Én kérek elnézést. A brit Daily Telegraph híradása szerint amerikai tudósok bebizonyították, hogy a borról süketelő borértők valóban csak süketelnek, és ez genetikus. Az egyszerű halandók mindig is szent borzadállyal hallgatták, amikor a borbuzik bőrt, szénát, varjúhájat stb. találnak a borban, nos, mostantól nem kell lesütni a szemüket. Egy amerikai kutatócsoport megállapításai szerint a borértők alaptalanul hordanak össze tücsköt-bogarat, és messze túlbecsülik az aromaazonosító képességeiket.
A New York-i Rockefeller Egyetem kutatói a nagy tekintélyű Nature folyóiratban publikált tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy a szagolható világot a génjeink miatt eleve másként látjuk. A borszakértők, akik világokat szagolnak ki egy boros kehelyből, nem a szakértelmüknek, hanem a génjeiknek köszönhetik különleges képességüket.
Egy nagyszabású kísérletsorozat keretében 400 ember 60 szagra adott reakcióját vizsgálták, majd megállapították, hogy egyazon génen belüli apró eltérések állnak a hátterében annak, hogy pl. a férfi testszag és a vizelet egyik fő komponensét egyesek helyesen vizeletszagként azonosítják, míg mások vaníliaillatnak érzik. Azt már régóta sejtették, hogy a testszagok érzékelése genetikailag meghatározott, ám most először sikerült egyetlen génen belül azonosítani azokat a különbségeket, amelyek a homlokegyenest eltérő észlelésért felelősek.
A Telegraph rezidens borbarátja, Jonathan Ray így kommentálta az esetet: "Szűz Mária, idesanyám! Hát már tudományosan is bizonyított, hogy a borbarátok a levegőbe beszélnek! De hát nem ezt tesszük mindannyian egy-két pohár legurítása után? Hogyan lehetne leírni, hogy milyen íze van a rántottának, vagy milyen szaga a füstnek anélkül, hogy valami máshoz hasonlítanánk? Ezért van az, hogy a borírók a bor ízét szarvasgombához, bőrhöz, vadhoz és rothadó zöldségekhez hasonlítják. Bakker, az idősebb burgundi legalábbis gyakran ilyesmire emlékeztet. Az biztos, hogy nem szőlőíze van."
Utolsó kommentek