Amit az első eresztéshez írt előhangban írtunk, érvényes most is: "Talán akad olyan olvasónk, aki örömmel veszi, ha egy-két (nagyjából ötven) általunk is rendszeresen használt fogalmat egyszerűen és tömören kifejtünk. Szakavatott olvasóink pedig talán lesznek olyan segítőkészek, hogy ahol tudatlanságunk, vagy a túlzott tömörítés miatt tévútra tévedtünk, ott jó szóval helyreraknak bennünket. Nem akarunk boros wikipédiát, de minden segítséget és kritikát köszönettel fogadunk." Íme, az öt porcióból a második:
cuvée: Eredetileg a pezsgőkészítés során az utolsó házasítást nevezték így. Nálunk a több szőlőfajta felhasználásával előállított bor neveként honosodott meg, de az EU-s szabályozás értelmében a 2009-es szürettől már nem használható. (l. még házasítás)
csersav: Polifenol vegyület amely a bogyóhéjból, a szőlőmagból és a kocsányból kerül a borba. A szájban összehúzó, fanyar érzetet kelt. A bor egyik természetes tartósítószere. (l. még tannin)
derítés: Borkezelési eljárás, a bort zavarossá tevő, apró részecskék eltávolítása. Többnyire magas abszorpció-képességű anyagot (zselatint, bentonitot, kíméletesebb eljárásnál tojásfehérjét) használnak hozzá, melyhez a borban lebegő részecskék hozzátapadnak, majd együtt a hordó alján gyűlnek össze. Mivel az egészséges, jól kezelt borok többnyire maguktól is megtisztulnak, a derítést nem minden esetben alkalmazzák.
direkttermő: Nem oltott szőlőtőke, ahol az alany neveli a fürtöt. Többnyire nem a Vitis Vinifera, hanem a filoxérának ellenálló Vitis Labrusca fajtába sorolható. Bora gyenge minőségű, illata és íze jellegzetes (labruszka-, poloska- vagy rókaíz), ráadásul metilalkoholt is tartalmaz, így fogyasztása nem túl egészséges. Nálunk legismertebb képviselője az otelló.
dugós: Baktériumok és vegyszerek végzetes egymásratalálása, melynek eredményeként a bor ázott kartonpapírra, dohra emlékeztető szagot vesz fel. A dugósság kezdeti stádiumában az aromákat csak tompítja, később teljesen kiradírozza. Jó tudni, hogy a borszaküzletek visszacserélik a dugós bort.
enzim: Elsősorban vörösborok erjesztésénél alkalmazzák, több színanyag kinyerése céljából. Az enzim megbontja a szőlőbogyó héjának sejtfalait, így több színanyag kerül a borba, sötétebb, átláthatatlanabb lesz. Sokak szerint védhetetlen beavatkozás a dolgok természetes rendjébe.
erjedés: l. alkoholos erjedés
extrakt: A szárazanyag tartalom.
fajélesztő: A must erjedése többnyire a benne levő élesztőgombák műve. A folyamat azonban kontrollálható előre tenyésztett élesztőtörzsek alkalmazásával is, melyek nem a mustban találhatók, hanem a gazdaboltban. Némely változatuk aromákat is képes kiemelni vagy tompítani. A fundamentalisták szerint már az említése is felér egy becsületsértéssel, nagyobb pincészetek viszont előszeretettel alkalmazzák.
fajtabor: Egyetlen szőlőfajta felhasználásával készített bor. (A gyakorlatban a különböző országok bortörvényei kis mértékben (10-20%) engedélyezik más fajták felhasználását is.)
Utolsó kommentek