Az izsáki Gedeon-dűlőben található családi pincészetet Varga Árpád és párja, Ildikó viszik. 60 hektáron gazdálkodnak, céljuk a kunsági borvidék rangjának, elismertségének emelése, megmutatni széles körnek, hogy a kiskunsági homokhátságon is lehet magas minőségű borokat előállítani. Szemmel láthatóan a családnév némi terhet jelenthet, a Varga pincéről elsősorban nem ők jutnak a fogyasztók eszébe. Ezért eleinte a prémium kategóriás boraikat Caligarius néven forgalmazták, idén azonban, ha jól értelmezem, a dűlő nevét vette fel a birtok. Legalábbis én a Radovin borkereskedésben meggyőzően szép, Gedeon birtokos címkével találkoztam. Nem csak a címke miatt voltam persze kíváncsi a borokra, rögvest két palackot is a bevásárlókosaramba tettem.
Gedeon Birtok Arany Sárfehér 2007
Arany sárfehér, áll a hátcímkén. Életem első bora, amit ebből a szőlőfajtából szűrtek, aminek egyébként borzasztó izgalmas a neve. Már önmagában a sárfehér szón is elmélázhatunk egy kicsinyt, de itt ehhez még az arany jelző is társul, tiszta színkavalkád. A fajta amúgy azért lett sárfehér, mert a nagy fürtjei olyan nehezek, mint a sár, az arany pedig a színre utal. Fontos, hogy a többnyire Somlón honos sárfehér és ez a fajta nem rokonok. Radován megvett ebből a borból 500 palackot, és készíttetett hozzá egy címkét, amire nemes egyszerűséggel annyit íratott: Au. Kicsit bajban vagyok ezzel a borral. Az illattal kevésbé: trópusi gyümölcsök, talán leginkább papaya, és egy nagy adag sárgadinnye keveredik benne, meg egy határozott oxidáltság. Mivel a kései szüret is ott virít a palackon, ezért a jegyek egy részét akár ennek is betudhatom, meg persze lehetnek fajtajegyek is, majd az arany sárfehér szakértők remélem jönnek, és megmondják, mi az igazság. Az íz viszont teljesen egyedi. Egyrészt meszes-krétás jegyeket fedezek fel a borban. Másrészt furcsa, egzotikus gyümölcsök keverednek némi reszelt almával, és az egész bor felszíne kissé cseres. A korty struktúrája amúgy rendben van, az alkohol és a sav összhangja jó. Pontozni nehéz ezt a bort; egyrészt nem tudom, mennyi a fajtajelleg benne, másrészt ez az oxidáltság nálam hibának számít. A gyenge négy pont arany középútnak tűnik, de abban szinte biztos vagyok, hogy megosztó borral állok szemben. 1290 forintos ára viszont baráti.
Gedeon Birtok Rajnai Rizling 2008
Hasonló problémáim a rajnaival nem voltak, mondhatni az egy problémamentes bor volt.
Szalmasárga szín, kicsit barackos, mandarinos, karamelles illat. Ízben a sav, a lendület nekem hiányzik, érzésem szerint némi cukor maradt benne, ami ez esetben nem kiegészít, hanem elfed. Zamatos bor ez amúgy, könnyed, a 12-es szesz miatt pillanatok alatt lemegy egy palack belőle. Nagyon étel után sem kiált, bármikor, bármihez meg lehet inni. Ha picit elevenebb lenne, elérné a tehetséges öt pontot is, így jobban hajlok a nagyon korrekt négyre. 1360 forintos ára miatt egy best-buy címkét is ráaggatok.
Ha még az influenza előtt vannak, igyanak sok fehérbort, prevenciós célzattal. Akár ezt a rajnait is.
Utolsó kommentek