Nagyon is ideje volt már, hogy indexre tegyük a bor pozitív – vagy éppen negatív - élettani hatásait feltáró tanulmányokkal foglalkozó híreket (csak még ezt az egyet, búcsúzóul :)). Én elég lelkiismeretesen sajtófigyelek, és túlzás nélkül mondhatom, hogy nem múlik el nap, hogy ne adnának hírt egy új, vagy félig új, vagy újrahasznosított kutatási eredményről, amiből kiderül, hogy a bor jót tesz (ritkábban: árt) az egészségünknek. A jó híreket a borsajtó lelkesen becumizza, és rendületlenül kopipészteli, mert a borfogyasztó olvasók körében mindig is lesz rá kereslet: szeretnénk azt hinni, hogy az az alkohol, amivel mi mérgezzük magunkat, egészen más, mint az az alkohol, amivel mások mérgezik magukat. És ahol van kereslet, ott kínálat is képződik.
Most az amerikai borsajtó egyik fő beszállítója bukott le. A Connecticuti Egyetem professzora, Dipak Das ellen saját munkáltatója indított eljárást, illetve kezdeményezte elbocsátását, mivel a belső vizsgálat szerint a kutató a vörösbor-fogyasztás pozitív hatásaival foglalkozó tanulmányaiban meghamisította az állításait alátámasztó adatokat. Az egyetem három éven át nyomozott Das után, és a vizsgálat eredményeit összegző 60 ezer oldalas dokumentum tanúsága szerint 145 esetben hamisított meg vagy gyártott tényeket. Das, aki a sebészeti osztály professzora és a Kardiovaszkuláris Kutatóintézet igazgatója hét éven át ontotta a pozitív tanulmányokat, és ezeket 11 különböző tudományos folyóiratban publikálta.
A vizsgálat lezárultát követően a Connecticuti Egyetem Das laboratóriumának minden külső finanszírozású kutatását befagyasztotta, és visszautasították a Dasnak korábban megítélt összesen 890 ezer dollárnyi állami támogatást is. Azt még nem hozták nyilvánosságra, hogy konkrétan mely tanulmányok alapulnak hamis tényeken.
[A képet innen metszettem.]
Utolsó kommentek