Na jó, szkippeljük elegánsan a fölvezetést, hogy a cabernet franc szellemi hazára talált Magyarországon (vagy sem), satöbbi, lényeg a lényeg: az általunk belátható és éppen elérhető legjobb cabernet franc-okat próbáltuk összeguberálni egy össz-alkoholista kóstolóra. Vakra, naná. Nagyban támogatott ebben minket a Maligán (ja, és menjen mindenki körözöttversenyre!) és a Veritas, danke schön.
Három bor látszott kiemelkedni a mezőnyből, az Albert gazda által már korábban ismertetett, igen nagy reményű Malatinszky 2003-as, Weninger 2003-asa és a Takler-féle, amerikai exportra készült Proprietors Reserve (szintén 03).
Sajnos az olcsó csodaborokban reménykedő művelt alkoholisták reményei ismét rendesen elszálltak: mindhárom bor a legmagasabb árkategóriában van a magyar vöröspiacon, ráadásul kettő gyakorlatilag nem kapható, egy meg még hivatalosan nincs is kinn. Még a Weninger a legszerényebb a maga kilenc-tízezer forint közötti árával, igaz, olyan kicsiny tétel (800 palack), hogy polcon senki sem fog találkozni vele. Mint ahogy a Takler-féle Reserve-vel sem, mert az amerikaiaknak ment, itthon egy-két kisebb boltban föltűnt néhány palack, tizenöt-tizenhatezer forint körüli áron; ebben az árkategóriában lesz a Malatinszky-féle szűretlen 2003-as is.
Mindhárom franc-t nevezhetjük új stílusúnak, tehát a régi villányi nyers-robusztus iskolával szakítva az elegancia, a harmónia felé lépdel; Takleré már szinte újvilágias (valószínűleg nem véletlen, újvilági közönségnek készült).
A négy alkoholista közül ketten – Alföldi Merlot, Albert gazda – Weningerét tartották a legjobbbnak, így ezt tekinthetjük a végső győztesnek. Csite Malatinszkyra szavazott, e sorok kissé édesszájú írója pedig Taklerra.
Akkor csapjunk bele, pontozás egytől tízig (a három pont már iható):
1. Csányi Pincészet Chateau Teleki Villányi Cabernet Franc 2002
A mezőny leghosszabb nevű, egyben legolcsóbb (2000 forint körüli) bora. Csite kivételével mindenkinek tetszett, és igen jó ár/érték arányúnak találtatott. Alföldi Merlot szerint ez egy nagy bor kicsinyített mása, minden megvan benne, csak kicsiben. Kis feketebogyós gyümölcsök, kis dohány, kis kávé, kis ánizs, és még kiegyensúlyozott is. Albert Gazda szerint érett meggyes, kávés aromák jellemzik, kicsikét kompótos, de szép. Csite egysíkúan szilvásnak találta az illatát, tanninját csípősnek, és még alkoholédességet valamint a földes-zaccos ízjegyeket is a szemére (vagy mijére) vetette.
Pontszámok:
Albert gazda: 5p
Alföldi Merlot: 5p
Csite: 3p
Húzós Tannin: 4p
2. Vincze Béla Arcanum Cabernet Franc 2003 (5300 forint körül)
Súlyosan vaníliás illatal köszön be. Albert gazda felkiált: ez Vincze Béla hordója! (Bingo.) A vaníliahegyek után meggyhegyek, jelentős test, de zavaróan széttartó savak és nagyon nyers tannin. Komoly anyagnak tűnik, amely még nem állt össze. Konszenzus: a bor az ötpontos (tehetség!) kategóriába való.
AG: 5p (éppcsak)
AM: 5p (inkább öt és fél)
Csite: 5p
HT: 5p
3. Weninger Soproni Cabernet Franc 2002
Borsos, sós jegyeiről ketten is azonosítjuk: Sopron, Weninger. Sűrű és bonyolult, földes, dohányos jegyek mellett fűszerek, mögüle gyümölcsök. Nagyon összerakott bor, kicsit túlspilázott, művi. Albert gazda majdnem lelkesedett érte, Merlot annyira már nem, Csite kifejezetten könnyűnek érezte.
AG: 7p
AM: 5p
Csite: 4p
HT: 5p
4. Tiffán Mondivin Cabernet Franc 2000 (3500 Ft. körül)
Albert kapásból öreg, robusztus villányiként azonosítja. Zárt, szűk, hűvös, nem izgalmas. AM inkább a robosztusságot érzékelte sok vanília és gyümölcs formájában, de nem talált elég mélységet, elég izgalmat a borban. (Luka-effektus - jegyezte meg.) Csite szerint sem harmonikus.
AG: 4p
AM: 4p (inkább 4,5)
CS: 4p
HT: 5p
5. Szent Gaál Passionata 2003 (8000 Ft. körül)
A Maligán meglepetése, nem volt az eredeti kóstolóprogramban. Albert gazda ezt is fölismeri, és hozzáteszi: "Nem vagyok benne biztos, hogy szeretem, de szép". Ilyesmit olyan vörösborokra szokott mondani, amelyek jelentősebb extraktédességet vagy bármilyen édességet hordoznak. Nos, ez hordoz bőven sok édes gyümölcsöt. Sűrű, tekintélyes bor, talán túl technikás is, körzős-vonalzós. Visszakóstolva csalódás, likőrös.
AG: 7p
AM 6p
CS: 6p
HT: 7p
6. Weninger Soproni Cabernet Franc 2003 (9800 körül volt)
Erre a borra mindenki fölkapta a fejét. Meglepő módon sok benne az édes (nem Weninger-stílus). Vanília, cédrus, sok fűszer (bors), de megjelenik a menta, az étcsoki, az őrölt paprika is. Nagy test, nagyon masszív, sűrű szövésű anyag, az eddigi legszebb. A visszakóstolásnál is ezt a bajnoki formát mutatja.
AG: 8p
AM: 7p
CS: 7p
HT: 7p
7. Gere-Weninger Villányi Cabernet Franc Selection 2003 (8000 Ft. körül lesz)
Animalitás és sok hordó. Nagyon karcos, rendezetlen tannin. Fiatal bor. Néhány év múlva lehet érdemes megpróbálkozni vele.
AG: 6p
AM: 6p
Cs: 4p
HT: 5p
8. Gere-Weninger Villányi Cabernet Franc Selection 2000 (8800-9000 Ft.)
Visszafogottan indul, animális, Merlot szerint még kicsit dohos is az illat. Likőrös, sötét bor, kávés irányba mozog, édes beütések, néhol még nyersesség is, mintha még mindig nem lenne egyben. Néhol kifejezetten durvának tűnik. Túlzott csatornássága-animalitása Alberten kívül mindenkit zavart.
AG: 6p
AM: 5p (alulról)
CS: 3p
HT: 5p
9. Malatinszky Kúria Cabernet Franc 2003 (szűretlen) (15-16 000 körül lesz)
Lassan nyíló, de aztán bujává, méllyé, rendkívül gazdaggá váló illat. Kávé, dió, mák, rengeteg gyümölcs, még narancs (!) is. Nagyon nagy test, hatalmas tanninok, de ennek ellenére már most van formája a bornak, szinte elegáns. Alföldi kolléga ilyennek képzeli a nagy Bordeaux-it.
AG: 8p
AM: 7p
CS: 8p
HT: 7p
10. Malatinszky Kúria Cabernet Franc 2002 (szűretlen) (8600-9000 Ft.)
Ebből a mezőnyből nem lóg ki, inkább az átlag felé tendál. Pechje volt a sorrenddel, a 2003-as után feltűnően kevés a gyümölcse, viszont sokkal több a hordó. Tanninja még mindig nyersnek tűnik, rendezetlen struktúra.
AG: 6p
AM: 5p
CS: 4p
HT: 6p
11. Takler Proprietors Reserve 2003 (szórványosan, 16 000 körül)
A híres "amerikai franc", amely itthon elvileg nem került forgalomba. Már az illat hatalmas bort ígér: rumosdiós, csokoládés. Megdöbbentő test, megdöbbentő alkohol, kakaósság, grillázs, pörkölt mogyoró, marcipán. Tömény. Tanninja kerek, édes. Albert gazda, aki óvodás korában cukor helyett sóval és borssal ette a tejbegrízt, túl édesnek, már-már portóisnak nevezte. Szerinte a papíron 15-ös alkohol valójában még magasabb lehet.
AG: 7p
AM: 6p (6,5!)
CS: 6p
HT: 8p
12. Demeter Csaba Egri Cabernet Franc Reserve 2000 (6-7000 Ft.)
Szintén híresnek mondható tétel, amelyet talán még az első magyar Decanterben pontoztak a teljes magyar vörösmezőny fölé. Itt nagyon messze volt az élbolytól, sőt, az egyik leggyöngébb bornak bizonyult. Első próbálkozásra még reményteljesnek tűnt, de aztán átvette a doh és a fáradtság. Túl a csúcson, mint Sylvester Stallone.
AG: 4p
AM: 3p
CS: -
HT: 4p
Utolsó kommentek