A cabernet sauvignon annyira nagy király, hogy mindenkinek tele van a töke vele. Hírnevének áldozata: halálra ajnározták.
A CS Bordeaux alapfajtája, és minden második periférikus kis vincellér, ahogy megkapta az állami támogatást vagy a nyakába csókolt egy őrült euromilliomos, habozás nélkül kiszántotta a helyi őshonost, hogy a sauvignonnal bizonyítsa be, ő is van olyan önológus, mint Christian Moueix. A bibi ott van, hogy XIV. Lajos lehet, hogy a maga idejében és országában nagyon fasza király volt, de nem biztos, hogy jól teljesített volna III. Szulejmán háremében Viagra nélkül, vagy a líbiai sivatagban jatagánnal (hogy a lámaszótól hangos Andokaljáról ne is beszéljünk). Márpedig éppen ezt a feladatot kellene megoldania a CS-nak: minden éghajlati övben, tetszőleges talajon lealázni bármely más helyi toldimiklóst vagy akár cseh vitézt. Nem mindig sikerül, és akkor a hálátlan csöcselék sikongat és anyázik, hogy a király meztelen, sőt, akasszuk föl.
a fogzománc-tépő, éretlen tanninokkal terrorizált lakosság fejvesztve menekül a barátságosabb fajtákhoz
A rendszerváltás környékén nálunk is sauvignonba borultak a legjobb dűlők. A súlyosan indoktrinált fogyasztó pedig összetapadt szájjal, fancsali képpel nyugtázta, hogy a legdrágább borokat nem elég megfizetni, de még tanulni is kell. Aztán mostanra betelt a pohár: a fogzománc-tépő, éretlen tanninokkal terrorizált lakosság fejvesztve menekül a barátságosabb fajtákhoz. Pedig a CS valóban nagy király, még ha itthon tangában is rohangál. Mivel a vezető magyar borászatok milliárdokat feccöltek a telepítésébe, és lassan egy évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a megszelidítésében, a CS nálunk is sikerre van ítélve. Ez az optimista forgatókönyv. A pesszimista szerint a talaj és a klimatikus viszonyok eleve kizárják, hogy a CS itthon is nagy legyen.
Egyes megzakkant bor-pléjbojok szerint a 100 évesnél idősebb palackok is mennyei élvezetet nyújtanak, igaz, ennek kipróbálásához egy közepes kunsági falu éves GDP-jét kell leperkálni.
De mitől király a kabszav? A telivér CS éjsötét, sűrű, zamatos, komplex és hosszúéletű -- beszakad alatta az asztal, behorpad a pohár, megáll benne a kanál. A nehézsúlyú csúcsborok gerincét többnyire ez a fajta adja. Szőleje melegkedvelő, későnérő, vastagbőrű és strapabíró. Hallottam már olyan véleményt, hogy aki ebből sem tud jó bort csinálni, az más fajtákkal ne is próbálkozzék. Pedig a CS sem papsajt, ha nem elég érett, füves, paprikás jegyekkel büntet. Éretten fekete ribizli, áfonya, cseresznye és málna a gyümölcse, amihez bizonyos termőhelyek esetében eukaliptisz, menta társul. Eszményi alany a barrikoláshoz, az újfahordós érlelés során vanília, cédrus, dohány, kávé, ánizs és bors jegyekkel gazdagodik. Jelentős tannin és savtartalma miatt akár évtizedeken át érlelhető. Egyes megzakkant bor-pléjbojok szerint a 100 évesnél idősebb palackok is mennyei élvezetet nyújtanak, igaz, ennek kipróbálásához egy közepes kunsági falu éves GDP-jét kell leperkálni. Hiteles források szerint tavaly Salzburgban fölbontottak egy 1789-es Ch. Lafite-Rothschildot, és nem volt szétesve, az 1815-ös pedig egyenesen "nagy extraktú izompacsirtának" bizonyult.
A CS hírnevét Bordeaux alapozta meg, ahol Merlot-val, Cabernet Franc-nal és Petit Verdot-val vegyítik (néhány nagy név mutatóban: Ch. Lafite-Rothschild, Ch Latour, Ch. Mouton-Rothschild, Ch. Margaux). Idővel a kaliforniai CS is világmárka lett, tisztán (néhány nagy név mutatóban: Harlan, Caymus, Pride, Araujo, Joseph Phelps, Screaming Eagle). Az utóbbi időkben Toszkánában és Szicíliában is nagy borokat ad, többnyire házasítva. Chile és Ausztrália szintén próbálkozik, javuló eredményekkel, sőt, állítólag a vadvirágos Bulgáriában is kedvezőek a kilátások.
Nálunk fehér holló a jó cabernet sauvignon. Ezért nem is érdemes termelőket megnevezni, csak néhány jól sikerült tételt:
Gere CS 2000 Barrique,
Malatinszky 1999 Sur Lie,
Pfneiszl 2002,
Takler CS Selection 2000,
Vincze Béla Selection 2002,
Vylyan 1999 Selection.
A Csányi Pincészettől a 2002-es Ch. Teleki Cabernet Sauvignon 2.000 ft-ért tisztességes ajánlat. És ne feledjük, hogy a szépemlékű 2003-as Vylyan Vörös gerincét szintén sauvignon alkotta.
Utolsó kommentek