A feleségem beszél a növényekhez, a kutyám szereti a komolyzenét, de azért én is fejcsóválva fogadtam a hírt, hogy a montalcinói Il Paradiso di Frassina tulajdonosa, Carlo Cignozzi klasszikus zenével kedveskedik a szőlőtőkéknek. Signor Cignozzi kezdetben csak a szőlőmunkások mulattatására játszott harmonikán, aztán a pincébe is bevezette a zenét, s végül úgy döntött, a szőlő sem maradhat ki a muzsika öröméből. Mielőtt azt hinnénk, hogy Cignozzi egy sült bolond vagy kötöznivaló szélhámos, nem árt leszögezni, hogy korábban a legkiválóbb Brunello-birtokokon dolgozott borászként (Caparzo, Altesino, Case Basse), és a jelenlegi borait is igencsak magasan jegyzik.
Elmondása szerint a vegetációs periódusban Bach, Mozart, Vivaldi és Scarlatti muzsikája aranyozza be a tőkék szürke hétköznapjait, de az érési periódusban már Beethovennel és Mahlerrel serkenti őket egészséges és zamatos bogyókat teremni (mellesleg a romantikus crescendók a madarakat és a négylábú kártevőket is elriasztják). A merész kezdeményezés a Firenzei Egyetem kutatóinak érdeklődését is felkeltette. A tudósok arra kíváncsiak, hogy a hangrezgések milyen hatással vannak a növényekre, illetve a kártevőkre.
Az első zenében felnőtt generáció most kerül piacra (a Brunellót öt évvel a szüret után lehet forgalomba hozni). Külön érdekesség, hogy készült Brunello olyan szőlőből is, amely zene nélkül fejlődött, így minden adott az összehasonlításhoz. (Egy másik boruk (a maremmai birtok büszkesége), a Do 12 Uve névre keresztelt blend 12-féle szőlő házasításából készült, amihez az ihletet a kromatikus skála adta.)
Signor Cignozzi mindenesetre biztos abban, hogy a zenének kitett szőlőből szebb bor születik. Elmondása szerint a "zenével temperált" szőlő hamarabb érik be, a gyökérnövekedés határozottan gyorsabb, és a gyökerek a hangfalak irányába törekszenek. Mások még nincsenek meggyőződve arról, hogy a bor minőségében is tükröződik a kulturális különbség, de meglepő módon az szinte fix, hogy a baktériumokra és a kártevőkre negatív hatással van a zene. Amennyiben ez bebizonyosodik, a borászok újabb lépést tehetnek a környezetbarát, vegyszermentes gazdálkodás irányába.
Utolsó kommentek