Az örökös amerikai borblogbajnok, és immáron egyszeres Pannon Bormustra zsűror, Alder Yarrow fölfedezte és haladéktalanul ikonná ütötte Demeter Zoltánt. Az epikus posztban óhatatlanul akad egy-két mulatságos elgépelés, félrehallás, gyorsan essünk túl a legcukibbon: Demeter Zoltán hosszú éveken át vívott harcának talán utolsó hírmondóját, a 2008-as Főbort Yarrow Szőrbornak hallja és írja (Furbor). Ennél persze sokkal fontosabb, hogy – a pontozásban egyébként nem szőrös szívű – Mr. Vinográf alig talál olyan Demeter-bort, ami saját tízpontos rendszerében ne érne legalább kilencet. (Mindig tudtuk, hogy olvasóinknak jó ízlése van).
[Demeter Zoltán és felesége, Anett fényképét innen metszettem.]
A poszt mélyen visszanyúl a múltba, részben a vasfüggöny mögé, hogy aztán a rendszerváltás után megnyiló lehetőségekkel élő ifjú Demeter – „ahogy barátai hívják: Zoly” – iskolaéveit részletezze. Demeter Zoltán a főiskola után nemzetközi borászati ismeretekre vágyott, és lőn: előbb Virginiába utazott, ahol ideje nagy részét angoltanulással töltötte, aztán hat hónapot inaskodott Kalifornia egyik emblematikus borászatánál, a Stag's Leapnél. Innen Burgundiába, Beaune-ba vitte a tudásvágy szőlészetet és borászatot tanulni. Végül logikus zárásként Brightonban hallgatott bormarketinget. 27 évesen, 1993-ban tért haza Magyarországra, hogy segítse a kommunista rezsim által szétbombázott magyar borászat újjáéledését. Egy nem nevesített francia cégen és a Gróf Degenfelden keresztül útja a Királyudvarhoz vezetett, ahol Szepsy Istvánnal és Anthony Hwanggal dolgozott együtt. Itt kezdett el az idősebb és az ifjabb mester (egyszerre illeti meg mindkettőjüket a dicsőség, szögezi le Alder) elsőként száraz tokaji fehéreket készíteni. Az úttörés azóta is folyik.
Demeter Zoltán már viszonylag korán elkezdett borokat készíteni magának, de csak 2008-ban látta elérkezettnek az időt, hogy a saját lábára álljon, és saját nevét vigye vásárra. A birtok mérete hét hektár, ez az a nagyság, ahol egy ember még mindent kézben tud tartani, és ilyen értelemben tekinti magát Demeter Zoltán kézműves borásznak. „Ez egy egyszemélyes vállalat” – mondja. „Talán két-három ember segít a szőlőben és a pincében, amikor egyedül nem győzöm a munkát. (...) Ha három karom lenne, mindent magam csinálnék.” Az amerikai olvasók azt is megtudhatják, hogy Demeter Zoltán frizurája trendi vagy csak nincs ideje fésülködni, a keze egy paraszté (erős és napbarnította), kék szemében pedig huncut fény csillog.
Az interjúszakaszban plasztikusan kirajzolódik a demeteri világkép, ebből most csak egyetlen elemet ragadok ki: "Nincs vesztegetnivaló időnk. Nem hibázhatunk. Az elmúlt 60 év terhétől kell megszabadulnunk, sietnünk kell a haladással és felzárkózással. Túl hosszú idő telt el, a nagyapák és az apák közötti kapocs széttört – nem tudjuk egymás kezét megfogni. Gyorsan kell csinálnunk valami olyat, ami meglepi az embereket, és a minőség jegyében kell élnünk.”
Demeter Zoltán borkészítési gyakorlata a lehető legegyszerűbb. Minden tartályban erjed fajélesztővel (szívesen dolgozna természetes élesztőtörzsekkel, de ez nála eddig nem vált be), és aztán a borok nagy, régi hordókban érnek. Érés közben a borok Handel Vízizenéjét hallgatják, mert a zene hullámhossza az univerzum rezgését közvetíti.
A területeit a legnagyobb gonddal válogatta meg, a tőkék sehol sem fiatalabbak 40 évesnél. Demeter Zoltán a minimális hozam mellett a maximális minőségre törekszik. A természetes folyamatok segítőjének, a beavatkozásmentes borászkodás hívének vallja magát. Szeretne biodinamikusan gazdálkodni, de ennyire tagolt birtokszerkezet mellett az átállás csak a szomszédok együttműködésével volna megoldható. Irányultságát azonban jól jelzi, hogy nem használ gyomirtót és lóval szánt.
Yarrow így foglalja össze benyomásait: „[Demeter Zoltán] a legmélyebb alázattal tárja föl a furmintban és a hárslevelűben rejlő potenciált - ezek Tokaj meghatározó szőlőfajtái -, hogy világszínvonalú száraz fehér borokat készítsen.”
Zárásként álljon itt egy újabb Demeter idézet, amely a már említett alázatról tanúskodik: „Sok szerencsét kívánunk mindenkinek, hogy legyen benne elég tudás ahhoz, hogy megértse ezt a bort. Amikor én ezt a bort kóstolom, akkor úgy érzem, hogy kicsi vagyok. Kevés a megértéséhez.”
A kóstolt borok és pontszámaik:
2011 Demeter Zoltán "Birtokbor" Furmint, Tokaj – 8-8.5 pont
2011 Demeter Zoltán "Veres" Furmint, Tokaj – 9-9.5 pont
2009 Demeter Zoltán "Veres" Furmint, Tokaj – 9-9.5 pont
2011 Demeter Zoltán "Őszhegy" Sárgamuskotály, Tokaj – 9 pont
2009 Demeter Zoltán "Szerelmi" Hárslevelű, Tokaj – 9 pont
2009 Demeter Zoltán "Lapis" Furmint, Tokaj – 9-9.5 pont
2008 Demeter Zoltán "Lapis" Furmint, Tokaj - 9.5 pont
2008 Demeter Zoltán "Anett - Főbor" Sárgamuskotály, Tokaj - 9.5-10 pont
2001 Demeter Zoltán "Aszú 6 Puttonyos", Tokaj - 9.5-10 pont
2009 Demeter Zoltán "Pezsgő - Method Traditionelle - Zero Dosage" Furmint, Tokaj – 8 pont
2009 Demeter Zoltán "Nagyasszó" Cabernet Franc, Eger - 8.5 pont.
[Ez természesetesen csak egy önkényesen összeválogatott szemelvény és ismertetés, aki teheti, olvassa el az eredetit, teljesebb lesz az élmény.]
Utolsó kommentek