Hirtelen tengerentúli tudósítónkká avanzsált a már idézett abomagyar. A húsz éve Sydneyben székelő Halász Attila csak önöknek, csak most összefoglalja az elmúlt hónapok számára legnagyobb borélményeit. Mi tagadás, nem fukarkodik a piszokul magas pontszámokkal: nemcsak a Bass Phillip csodachardonnay-jának és a Penfolds Grange-nek, de a kakukktojás magyar küvének is kijutott a jóból. Az alábbiakban általános körpéket és ausztrál klasszisokról írott jegyzeteket olvasgathatnak.
Kivételes évet zártak az ausztrál borászatok 2006-ban, és 2007-ben is sok igényes termelő célozza meg a nagy minőséget – annnak ellenére, hogy tavasszal sok helyen fagy sújtotta a szőlőket. Immár az átlagos fogyasztó is felfigyelhetett arra, hogy az elmúlt években világszerte milyen népszerűek lettek az ausztrál borok. A magyar szupermarketeket is elérték az egyébként alacsony minőségű és Ausztráliában ismeretlen márkanevű tételek. Angliában viszont az ismert középkategóriások hódítanak, kiszorítva a franciákat. Amerikában – nemcsak Robert Parkernek köszönhetően – több ausztrál csúcsbor kultuszt teremtett, mindenekelőtt a shiraznak, és sok termelő sietve telepíti a fajtát, hogy kihasználhassa növekvő népszerűségét.
A borvilágban némelyek azt mondják, könnyű Ausztráliának, mert sok a napsütés, ezért minden évjáratban kiváló körülmények között szüretelhetnek. A borászok jó része fiatal, képzett és lelkes, az országot a fojtogatóan szigorú európai bortermelési szabályok sem kötik, van lehetőség a kísérletezésre. Az elmúlt években a legnagyobb nevek egy része is csatlakozott a csavarzáras klikkhez, búcsút intve a hagyományos parafa dugóknak. Az új módszer sikeres, garantálja a minőséget, és ez lelkesítő.
A fogyasztók mind szélesebb köre ismerkedhet meg a legjobb borokkal. A pincészetek kóstolóin még a méregdrága zászlósborokat is ingyen meg lehet ízlelni. Mindemellett Ausztráliában négy színes és érdekes magazin csinál kedvet a borozáshoz. A megbecsült szakértők, James Halliday, Huon Hooke, Jeremy Oliver könyvei évente frissítve mutatják az utat.
Jómagam húsz éve élek Ausztráliában. Sydneyi borklubunk 16 éve alakult, általában negyedévente találkozunk, hogy ismerkedjünk a világ összes tájáról származó újdonságokkal. A legtöbbször büszkék vagyunk az ausztrál kínálatra, hiszen legjobbjaink felveszik a versenyt a legnevesebb európai és amerikai márkákkal. A művelt alkoholisták kedvéért átnéztem 2006-os klubnaplómat, és kiemeltem legszebb élményeimet. Tudom, hogy a magyar fogyasztók számára a borok zöme nehezen elérhető, de ha mégis hozzáférnek, kóstolják meg őket, érdemes. Amit bemutatok, nyilván nem több, mint a jéghegy csúcsa – a választék szinte áttekinthetetlenül bőséges.
Bass Phillip Premium Chardonnay Gippsland 1999
Phillip Jones szenzációs figura. Hátcímke nincs a palackjain, sőt azt sem derül ki, hogy chardonnay van bennük. Csak annyit írtak rá: Premium. Olyan kevés készült belőle, hogy az évjáratjelzést maga a borász írta rá minden címkére, tollal. Ez a több mint hétéves bor világszám: az első, amelyet 100 ponttal jutalmaztam. Izgalmas illatvilág, belga vaníliás nápolyi és juharszirup. Elképesztő koncentráltság, nagy test. Most van a csúcsán. Komplex és erőteljes ízek, fehér húsú barackkal, mandulával. Kiváló minőségű hordót idéz az utóíz, gyönyörűek a savak. Ahhoz, hogy ilyen bort ihassunk, máskor Burgundiába kell utaznunk. Extraklasszis.
Victoria, 70-90 ausztrál dollár, 100 pont.
Paringa Estate PN Mornington Penninsula 2004
Nem könnyű ebből a fajtából nagy bort készíteni Ausztráliában. Az új zélandi pinot noirok hiresebbek és sikeresebbek, de Lindsay McCall legendát teremtett ezzel a többszörösen trófeagyőztes borral. Burgundiai illatok, eperlekvár, füszeres cseresznye, érett cékla. Bársonyosan telt, édes gyümölcsök az ízben. Csábító és igen zamatos. Komplex, szép testű, komoly. Csúcsát öt éven belül éri el.
Victoria, 55 ausztrál dollár, 97 pont.
Wendouree Cabernet–Malbec 2004
Teljesen bordeaux-i stílusú, füstös illatú, közepes testű, kiegyensúlyozott, elegáns és intelligens bort készített Tony Brady ebben az évjáratban. Illatában keleti fűszerek és szeder, ízében érett húsú, nagy szemű kései cseresznye. Még nagyon fiatal, legalább 12 év kell, hogy teljesen megmutassa magát. Csúcsát csak 20 év után fogja elérni. Ínyencek és gyűjtők kedvence. Remélem, 2007 nyarán a szombathelyi borklub tagjai is megismerkedhetnek vele.
Clare Valley, 50-120 ausztrál dollár, 96 pont.
Penfolds Grange 1996
John Duval csodálatos borkölteménye, Ausztrália egyik leghíresebb zászlósbora, ebben az évjáratban egyenesen szenzációs. Tízévesen még alig bontogatja szárnyait. Masszív felépítésű, erőteljes shiraz–cabernet sauvignon küvé, amelyet első osztályú, vadonatúj amerikai tölgyfa hordókban érleltek 19 hónapig. Tökéletes egyensúly. Premier Grand Cru-szintű nagy bor. Csúcsát 2026-ban éri el, de megfelelően tárolva az évjárattól számított negyven évig biztosan tartja minőségét.
Barossa Valley, 480 ausztrál dollár, 98 pont.
Bock Cuvée 2000
2006-ban Magyarországon járva volt alkalmam megkóstolni egy kiváló villányi bort. Ezt tartom a magyar világklasszisnak. Pincehőmérsékleten, borhűtőből kóstoltuk. Nagyszerű, fűszeres illatvilág, szeder és málna, kevés füstös hordóval. Remek gyümölcskoncentráció és test, kiválóan felépített, gyönyörű egyensúlyú bor. Bordeaux-i stílus, a gyümölcsösebb, St. Emilion-i iskolából. Férfias, hordós ízek és kiváló savgerinc teszi teljessé a képet. Ez aztán igazán ízlett!
Villány, 7000 magyar forint, 96 pont.
Utolsó kommentek