Miből gondolom, hogy még nem ért véget a borrendszerváltás? Talán abból, hogy vannak pincék, amelyek stabilan, évek óta palackoznak az átkosban kicsiszolt stílusú borokat. Közéjük tartozik a mádi Monyók família is, amelynek tagjai 1972-ben lökték a család szekerét a szőlő irányába.
Tíz hektár alatti területüket megháromszorozva tervezik elérni a végleges birtokméretet. Jelenlegi szőlőterületeik patinás dűlőkben találhatóak. Olyanokban, amelyek adottságainak köszönhetően születtek egészen kiváló referenciaborok is. Más termelők pincéiben, persze. Ennek ellenére a Monyók család is rengeteg díjat besöpört boraival, köszönhetően a múlt rendszerből visszamaradt ízlésvilágú bíráknak. Egyik legnépszerűbb tételük a legendás 1972-es évjáratból származó, soha el nem fogyó (érdekes, az első évben máris mennyire belejöttek a borászkodásba!) eszencia (kép itt), amely megállná a helyét a barista-világbajnokságon is, akár, ha színét, akár, ha aromatikáját tekintjük.
Térek a tárgyra. A tárgy az amúgy bájos borokat adó mádi Nyulászó dűlő nevét viseli. Ennek a kóstoláskor nem volt érezhető jelentősége. Pergamenes, osztott címke (aki a vonalig issza, az már utána is bírja?), antik betűk, magyarul semmi infó, csak angolul. Biztos az a fő piac: nesze neked, országimázs!
Pohárban csillanó színéről az isztambuli bazársoron vásárolható nemesfém jut eszembe: törökarany. Szépen szűrt bor, tükrös, mint a fene: hogy a kedves borbíráló, aki ezt átengedte, magára csodálkozhasson benne, és felderengjen előtte, hogy ez a népi tanács utasítására született remekművek csúcsa. Lehetett anno. Templomablakosan lecsorog szépen, glicerin van benne.
Minden bort szagolunk, és jó esetben illatokat érzünk. Ennél viszont szagokat. Sorrendben a következőket, aztán összevissza ugyanezeket: zölddió, ázott kenyér, botritisz meg egyéb penészfajták. Aztán jön egy maroknyi alapterületű kisállat-kereskedés savanykás, édeskés, pisis, befülledt levegője (animál!) és enyhe doh. Cooper-tesztnyi idő után piciny vaníliásság sejlik fel, citromos fanyarsággal.
Íze csalódás illatához képest: nem annyira sokrétű és nem adja teljesen vissza, amire számítani lehetett. Többször kóstolva (egyszer véletlenül lenyelve is) csak annyit tudtam feljegyezni: sok cukor, élénk, savas érzet, de valahogy nem egy síkon a cukorral. Nagyon nem. Vastag, de gejl, kesernyéje egészen kellemetlenné teszi: olyasfajta ez, mint a narancs héjának fehér része. Mézes utóíze hosszan tart és émelyít.
Mély nyomokat hagy, segítve a kezdő borisszát, hogy jól megjegyezzen néhány tipikus és megbocsáthatatlan borhibát. Az ötágú vörös csillag idejében borisszákká szocializálódók többségében nosztalgikus emléket idézhet: a tisztaszoba szekrénysorának tetejéről nagy ünnepkor leemelt borokét. Ez 1 pont. Azért, mert nulla nincs.
Utolsó kommentek