A judapestesek szóltak, megkóstolnának néhány kóser bort, magyart és külföldit, fehért és verest vegyesen, menjünk mi is. Mentem volna okvetlen, de időpont-egyeztetési nyehézségek miatt nem jött ez össze most, sajnos. Az ivászatot viszont megtartották nélkülem, élményeiket pedig megírták pikkpakk. Aki kíváncsi arra, milyen volt a zsidóság állapota a kommunista országokban, majd hogyan jutottak el a Kánaánba mégis – jó-jó, de mi a közös a Mazsihiszben és az Egervin Akiba Merlot 2002-ben? –, kattintson egyet.
A zsidók szívét gyengéd szeretet tölti el
Kóserkóstolás a Judapesten
2007.04.03. 10:47 - Albert gazda
Címkék: szemleszerű kóser borok
4 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://alkoholista.blog.hu/api/trackback/id/tr2454007
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
nemjo 2007.04.05. 11:43:49
Valaki elmesélhetné nekem szegény tudatlannak , hogy mitől lesz kóser egy bor!
(hogy egy hús mitől az , azt tudom , de a szőlőnél szüret után a rabbi tapossa a törkölyt miközben felolvas a Talmudból ?)
(hogy egy hús mitől az , azt tudom , de a szőlőnél szüret után a rabbi tapossa a törkölyt miközben felolvas a Talmudból ?)
ascher 2007.04.06. 07:44:28
A borral kapcsolatosak a legszigorúbb kósersági szabályok (igen, még a húsnál is szigorúbbak). Az egész arra vezethető vissza, hogy más vallások (ha nem az összes) is felhasználták-felhasználják a bort mint rítuskelléket. Ezért aztán, abbéli igyekezetében, nehogy bálványimádók által megszentelt bort használjanak fel pl. a szentélybeli szolgálatban vagy akárcsak szomjoltásra, a zsidóság a lehető legszigorúbb szabályokat vezették be. Dióhéjban: a szőlőt, attól kezdve, hogy levágják a tőkéről, kizárólag istenfélő, szombattartó, vallásos zsidók érinthetik, és ez a tilalom egészen a kész bor dugójának a lepecsételéséig tart. Vagyis, ha egy nem vallásos zsidó, urambocsá egy nemzsidó érinti a mustot vagy a bort az erjesztési folyamat bármely szakaszában, a bor nem lesz kóser. Hasonlóképpen, ha egy borospalackot felnyitnak, kizárólag vallásos zsidók érhetnek hozzá, akárcsak kitölteni is (vö. a kóser éttermekben az esetlegesen nemzsidó pincér nem tölt bort a vendégeknek).
Jó szombatot, boldog ünnepet
nemjo 2007.04.07. 21:00:04
Köszönöm az információt , műveltebb alkoholkedvelő lettem tőle(d) !
(értelme szerintem nincs , hiszen mi van akkor ha goj kapálta , kötözte , permetezte a szőlőt ?)
(értelme szerintem nincs , hiszen mi van akkor ha goj kapálta , kötözte , permetezte a szőlőt ?)
dottoressa 2007.04.12. 12:48:50
Hmm..Vegyes érzelmeim vannak ezzel a kóser borral kapcsolatban..Egyfelől, teljesen egyet értek nemjo hozzászólásával, nem mindegy ki metszi azt a szőlőt?? A minősége nem változik - szerintem..
Másfelől pedig jó marketing fogásnak tartom és a hagyomány megőrzését is igyekszik szolgálni.
Másfelől pedig jó marketing fogásnak tartom és a hagyomány megőrzését is igyekszik szolgálni.
Utolsó kommentek