Kedvenceink, a mindig mindenre kapható, bármiről bármit és annak az ellenkezőjét is séróból bebizonyító brit tudósok ezúttal a TCA-t tették kísérleteik célkeresztjébe, s a jelek szerint nem is nyúltak mellé annyira. Egy NASA által kifejlesztett eljárás ugyanis kísérleti körülmények között a levegőben szálló, s a TCA keletkezésében fontos szerepet játszó szerves anyagok (penész- és élesztőgombák, baktériumok, egyéb szerves szennyeződések) 90-95%-át elpusztította.
Az Airocide nevű szerkezetet eredetileg a zöldségek és gyümölcsök űrállomáson történő frissen tartására fejlesztették ki a 90-es években. A brit tudósok kísérletei során azonban bebizonyította, hogy egy légmentesen lezárt szoba levegőjéből képes 24 óra alatt a TCA keletkezésében jelentős szerepet játszó szerves szennyezőanyagok 90-95%-át eltávolítani.
Az eljárás úgy működik, hogy a levegőt egy ultraibolya fénnyel megvilágított titánium-dioxid katalizátorágyon áramoltatja keresztül, mely így a levegőben jelen levő szerves anyagokat oxidálja (gyakorlatilag elégeti). Ahelyett tehát, hogy a szűrőkhöz hasonlóan befogná a részecskéket, egyszerűen megsemmisíti őket. A szerves oxidáció eredményeképp széndioxid és vízgőz keletkezik, tehát a hagyományos UV-s légtisztítókkal ellentétben ózongázt a szerkezet nem termel. Az Airocide-ot jelenleg is használják kórházakban, laboratóriumokban és élelmiszerraktárakban, borászati felhasználása ellenben viszonylag újkeletűnek számít. A gyártó szerint azonban a teljes borászati ellátóláncban - a pincéktől a kereskedői raktárakig - nagy lehetőségek állnak előtte.
Forrás: Decanter, WineBusiness
Utolsó kommentek