Nos, akkor maradjunk a buborékoknál. Talán még nem késtünk el egy-két külhoni szépség ajánlásával. A poszt első felében röviden áttekintem a legfontosabb pezsgős vidékeket, stílusokat és metódusokat, aztán az itthon is beszerezhető képviselőikből ajánlok néhányat. Champagne, Cava, Prosecco, Franciacorta, Deutscher Sekt és egy csipetnyi új világ. Boldog új évet!
Champagne
Természetesen a király(nő) Champagne. Ma már egyetlen más termőhelyről származó pezsgőt sem lehet ezzel a kifejezéssel illetni; a klasszikus champagnei eljárással készült italoknak is más módon kell ezt az etiketten jelölniük. Magyarul többnyire a „méthode traditionnelle” vagy a „méthode traditionnelle classique” az, ami itt szóba jöhet. Lehet hosszas vitát nyitni arról, hogy vajon Champagne valóban annyira különleges-e, mint amennyit mondjuk az ára alapján elvárhatnánk tőle. A jó sorsom megadta, hogy elég sok Champagne házban megfordulhattam, így hazai viszonylatban talán nem állok rosszul ezen a téren. Magam is sokáig szerettem volna azt hinni, hogy nem is olyan mély az a szakadék… Sajnos egyre inkább azt kell mondjam, Champagne mégiscsak tud valamit, amit senki más nem. Hogy ez talajnak, klímának, fajtáknak, érlelő pincéknek vagy technológiának lenne-e köszönhető, nem tudom megmondani. Vélhetően mindez együtt, valamint az a pár száz év, amióta ők ezt folyamatosan művelik. Soha, senki nem vonta kétségbe, hogy pont úgy kell pezsgőt készíteni, ahogy ők teszik. Soha senki nem vonta őket felelősségre azért, amit tesznek, vagy nem tesznek. Véleményem szerint ez is sokat segít. Mi az, amit mi, fogyasztók élvezhetünk mindebből? A végtelenül sima és selymes textúra, krémesség, hosszan tartó, elegáns ízek, az érlelt alapanyagok ízmélysége és nem utolsó sorban a tartósság. Az I. részben közreadott kóstolási jegyzetekhez éppen azért nem írtam pontszámokat, mert a pezsgő még sokkal érzékenyebb a tárolás körülményeire, mint bármely csendes bor (már ha normális minőségről beszélünk). Ez a champagneokra közel nem vonatkozik annyira, ugyanis pontosan a hosszabb érlelés teszi jóval ellenállóbbá ezeket a tételeket. Persze a nem évjáratos vagy presztizscuvéeket innen sem érdemes aszalni a pincében, de jóval nagyobb a játékterük, mint akár egy Cavaé, esetleg Crémanté, akár bármelyik magyar klasszikus eljárással készült pezsgőé. Remélem nem rombolom le senki imázsát de tudni kell, Champagne meglehetősen sok hozzáadott cukorral dolgozik (amit nem feltétlenül publikálnak…). Ehhez szüksége van a kellő alkoholtartalom eléréséhez, viszont nyer is a dolgon. Pontosan ez a hozzáadott cukor az, ami az érlelés során, az autolízises ízekkel kiegészülve egy összetéveszthetetlen, finoman kekszes ízt kölcsönöz a Champagneoknak. Persze itt sem minden az ízvilág, az ornamentika. Sokkal előbbre való az egyensúly, ami itt szinte mindig kifogástalan. Ennek alapja az ásványos, meszes talajból származó kitűnő sav-összetétel, ami a kellő alkohollal valóban jó alapot ad a gazdag ízvilág kialakulásához.
Cava
A magyar ízlés ugyanakkor – úgy vettem észre – jobban kedveli a sokkal gyümölcsösebb és könnyedebbnek nevezhető Cavakat. A Cava nem más, mint a katalánok (csupán emlékeztetőül: Barcelona közelében, a Penedés borvidéken készül) házi klasszikus, tehát champagnei módszerrel készült pezsgője. Ugyanúgy palackban történik mindkét erjedés, minimálisan itt is 9 hónapig kell a seprőn tartani – ami végül rendszeresen sokkal hosszabb lesz, mint a minimális érlelési idő – és a talajban is sok hasonlóság fedezhető fel. Saját szőlőfajtáikat – Macabeo, Parellada, Xarel-lo – mindenütt előszeretettel használják, bár már a Chardonnay és Pinot noir is szereplhet a fajtaválasztékban. Ár-érték arányuk ezeknek az italoknak általában sokkal jobb, mint a Champagneoké, de hát ez „csak” Cava… Ezzel együtt mindenkinek ajánlom, hogy próbáljon ki egy-két palackot. Különösen szép szokott lenni a Freixenet (ejtsd: frezsenet) Brut Barocco-ja, de a teljesen sima Cordon Negro is abszolút megbízható. Évjáratos és presztizscuvéeik pedig rendre kifogástalanok. Van más jó név is, a Codorniu szintén megbízható, itthon is lehet kapni, úgy tudom. A legszebb különlegességeiket azért sajnos még mindig csak ott, helyben lehet fogyasztani. Kis tételek, kézi degorzsálás, stb… Viszont minden vendéget szívesen látnak, érdemes őket felkeresni.
Prosecco és Franciacorta
Itália persze már megint közelebb van, ami egyáltalán nem baj, sőt. A Prosecconak már sok híve van idehaza is, köztük jómagam. Egyedi termőhely – Valdobbiadene, az Alpok olasz viszonylatban keleti lábánál - , saját szőlőfajta (Prosecco). A palackok többsége spumante vagy frizzante jelöléssel érkezik, kevésbé igényes technológia, rövidebb idő a pincében. Az eredmény: végtelenül kedves, kellemes, üdítő, szépsavú, élénk ital, amit a legjobb síelés közben/után a napsütötte teraszon elfogyasztani… Avagy, nyári forróságban, amikor végre beesünk egy légkondis helyre… Tessék választani! Jó ár-érték arány, igazi buborékos élmény, nagy mélységek nélkül. Szilveszterkor persze ez is egész jó lehet.
Kevésbé ismert pezsgő Olaszországból a Franciacorta. Az Iseo tó déli csücskénél terem, Lombardiában. (A Franciacorta DOCG csak az innen származó, tradicionális eljárással készült pezsgőkre használható.) Szeretik az eredendően burgundi fajtákat, úgy mint chardonnay, pinot blanc, pinot gris és persze a pinot noir. Stílusában talán ez áll legközelebb a Champagnehoz, hasonlóak az erjesztés és érlelés körülményei, sok chardonnayt használnak, az eredmény ennek megfelelően több, mint jó. Igazi elegáns ital lehet, persze ha nem a legolcsóbbat választjuk…
Deutscher Sekt
Nem véletlenül használom a hivatalos megnevezést, ugyanis sekt néven Németország-szerte kapunk olcsó és hitvány, legtöbbször olasz vagy spanyol csendes borokból készített valamit. Ezzel szemben a Deutscher Sekt kizárólag hazai (német) alapanyagból készülhet, leggyakrabban rizlingből, chardonnayból vagy pinot noirból, brut vagy extra dry iskolázásban, hosszas seprőn tartással és érleléssel. Ezeknek az ára természetesen egészen máshol található, mint a sekt névre hallgató rokonaié. Néhány pince különösen finom rizling pezsgőket hoz forgalomba, érdemes egyszer ezt is kipróbálni (én nagyon szeretem). A Fürst von Metternich tudtommal itthon is kapható.
A tengeren túlról is érkeznek ma már pezsgők, rengeteg nagypincészet kezdett effélével is foglalkozni. Mondhatnak akár euro-sovinisztának is, a legszebbek ezek közül azok, amit európai pincészet, vagy legalábbis európai gyökereken épült pincészet készít. Mai napig meghatározó tengeren túli élményem a Gloria-Ferrer (a Freixenet kaliforniai ága) pincészet egy-két tétele. Ne lepődjünk meg viszont olyan kis furcsaságokon, mint az ausztrálok kedvence: a sparkling shiraz. Ami valóban vörös és tanninos, tehát véleményem szerint agyonüt mindent, ami a pezsgőt széppé teszi. A legnagyobb jóindulattal is csak azt tudom mondani: szokni kell.
A választék tehát nagy, eligazodni nem könnyű, de kifizetődő. Egyszóval: pezsgőre fel!
Válogatás az itthon kapható tételekből
Beszerzési helyek: Bortársaság, IFDT, 75cl, Wine and feeling, Garonne. A listát többszöri kóstolás alapján állítottam össze, egyik tételben sem csalódtam. Nagyjából 6 és 8 pont közötti értékeknek felelnek meg. Ár-érték arányban a Cava-sor vezet, szépségben Champagne.
Prosecco di Consegliano Valdobbiadene La Marca
Zöldes színű, üde finom pici szőlős gyümölcsösséggel. Nagyon fiatalos. Friss és élénk, szép egyensúllyal, közepesnél kicsit nagyobb testtel. Leheletnyi cukor érezhető benne.
Martini Brut Quality Sparkling wine
Visszafogott perlage. Határozott és tiszta, kis édes-fűszeres karakter illatban. Visszafogott savérzet, kis cserzőanyag. Savai élénkek, egyensúlya jó. Közepesnél nagyobb test. Hosszú és markáns, mondhatni tetszetős is.
Gloria Ferrer Sonoma brut
Fátyolos halvány óarany. Perlage gazdag és finom. Illatában határozottan és tisztán érezhetők az autolízises jegyek. Finom és elegáns, kis kekszes felhanggal. Mintaszerű pezsgő illat. Szájban is szép a gyöngyözése, krémes a textúrája. Savai élénkek, ízei mindenütt jelen vannak a szájban. Karakterében élénk, határozott eleganciával és rengeteg érett ízjeggyel, némi dohánnyal. Ebből szeretnék 20 ládával a pincémbe!
Saurus Extra Brut Patagonia
Lomha gyöngyözés. Illata tiszta, határozott, kevés minerális karakterrel és fehérhúsú gyümölcsökkel. Kis élesztős kíséret, de csak illatban. Savai lendületesen indulnak, de a vége valahogy elfárad. Ízeiben viszont annál gazdagabb, tele gyümölcsösséggel és finom kis fanyarsággal.
Deutz Brut Marlborough
Nagyon halvány zöldes szín, sok és apró gyöngy. Illata intenzív, határozott, érlelt jegyeket és némi animalitást mutat. Intenzív autolízises ízek, sok élesztővel és jó egyensúllyal. Érdekes, gazdag ízvilágú ital, egy kis elegancia hiányzik csak belőle.
Veuve Clicqout Ponsardin Champagne
Szép halvány szalmasárga, apró és finom gyöngyökkel. Illata autolízises, almás, kekszes. Mellette gomba, karamell, rengeteg fűszer. Rettentő sima, gazdag illatvilága mellett ízében inkább élénk és gyümölcsös. Rengeteg finom alma érezhető benne – vélhetően a chardonnayt értük tetten. Hosszú, sima és kellően élénk is.
Pommery Brut Champagne
Nagyon halvány zöldes szalma szín. Illatában kevés banán és más egzotikus gyümölcsök érezhetők. Kitűnő egyensúly. Kis cserzőanyag, szép savak, intenzív gyümölcsösség az ízben. Telt, gazdag, komplex és egyszersmind tetszetős.
Sanger Brut Champagne
Illata komplex és izgalmas is, benne kenyérhéj, pici animalitás, nedves avar (!). Érdekes, érlelt bor illatát hozza. Szájban jó savak mellett érezhető cserzőanyag, közepesnél nagyobb test, sok és finom gyümölcsösség. Pici édes-fűszeres, élesztős kavalkád. Hosszú, testes is, mégis kellően légies. Szép.
Freixenet Riserva Real
Igen szép zöldes szín. Gyöngyözése könnyed. Illata tiszta és üde. Fiatalos, gyümölcsös illat, kicsit élesztős de nem autolízises. Szájban élénk, jó egyensúlyú, finom és selymes, habzása is tökéletes. Élénk és gazdag, hosszú utóízzel. Nagyon szép.
Freixenet Cordon Negro brut
Gazdag gyümölcsösség, finom gyöngyözéssel a szájban. Hosszú, bár savai túl szolidak. Mindennapok jó itala.
Freixenet Reserva Real Brut Nature
80% Macabeo, 10-10-% Xarel.lo és Parellada. Többszöri kóstolás alapján is a pincészet legszebb tételének gondoljuk. A parafa dugós zárás a kötelező (itt legalább 2 éves) pihentetés idejére igen jótékony hatású a savak összképére. Szépsavú, hosszú és intenzív, igen jó megoszlásban kínálja gyümölcsös és érlelésből származó élesztős ízeit. Ínyencség hosszú távra.
Segura Viudas (Freixenet)
Igazi elegáns perlage, nemes, autolízisből származó kenyérhéjas illatokkal. Szájban tökéletes, krémes textúra. Finom gyümölcsös illatok, hosszú, intenzív ízek. Egyéniség. A nem feltétlenül ízléses fémtalp a palack alján senkit ne tévesszen meg!
Kívánok mindenkinek boldog 2009-et és tiszta ébredést!
Utolsó kommentek