Borászkörökben az Országos Borminősítő Intézet közutálatnak örvend. Hallottam már olyan megfogalmazást, hogy az OBI a sztálinizmus utolsó bástyája, de a higgadtabbak szerint is megreformálhatatlan, parazita szervezet. A közjót szem előtt tartva, szerkesztett formában közreadjuk a legfontosabb sérelmek listáját. Reméljük, hogy a kibontakozó vita - és a forrongó elégedetlenség - híre az OBI méltóságos nagyothalló készülékéig is eljut. A beérkezett véleményekből úgy tűnik, a legnagyobb fájdalom az, hogy miközben az OBI a borászok pénzén és vérén élősködik, jó ha szökőévente egyszer veszi magának a fáradságot és a bátorságot, hogy a tisztességesen dolgozó többség csesztetése helyett a valódi gazemberek torkát szorongassa.
Bár majdnem minden régióban van megfelelően felkészült labor, a sok száz borásznak évente többször Budapestre kell utaznia. Annak, hogy miért nem lehet a vizsgálatot vidéken megoldani, nincs jóhiszemű magyarázata. [Az OBI honlapja szerint lehetséges vidéken is leadni a mintákat. Hogy ez új fejlemény-e, nem tudjuk.] A kieső sokezer munkaóra mellett apró kellemetlenség, hogy a mintákat a Margit hídra felvezető utcában kell leadni, ahol gyakorlatilag lehetetlen parkolót találni az általában több karton borral érkező borászoknak. A kis pincehelyiségben a belépőt modortalan alkalmazottak, omladozó vakolat, cigaretta- és dohszag fogadja. „A minták átvétele 19. századi körülmények között, 18. századi adminisztrációval zajlik”, fogalmaz az egyik borász. Sorbanállás közben aztán tapasztalatot cserélhet egymással az olasz borban utazó vállalkozó lótifutija az év borászával. A minták leadásától az igazolás kiadásáig általában 20-30 nap is eltelik, márpedig igazolás nélkül nem lehet címkét rendelni, a forgalomba hozatalról már nem is beszélve. A késés természetesen az árbevételt is késlelteti.
Az engedélyezési eljáráshoz az OBI-nak 6 palackot kell leadni. Ausztriában ezt háromból is megoldják. Mondani sem kell, hogy egy aszúeszencia vagy egy aszú esetében a hat palack jelentős része lehet a teljes mennyiségnek és komoly anyagi értéket képvisel. De miért kell 6 palack? A hivatalos magyarázat szerint egy kell a mérésre, egy hideg próbára, egy meleg próbára, egy rázó próbára, egy kóstolásra, egy kontrollra. Ezek után nem csoda, hogy borászkörökben szájról szájra jár a következő városi legenda: egy az OBI-ban is dolgozó úriember mulatságot rendezett otthon, és amikor a vendégek elkezdtek kívánságműsort játszani, ő büszkén azt felelte, hogy bármilyen bort kérhetnek, mindenből van!
A vizsgálati díj, amennyiben a borász EU tagállamba is szeretne szállítani fehérboroknál 38.400 forint, vörösboroknál 42.700. A szomszédos, szintén EU-tagállam Ausztriában, csak akkor kell engedélyeztetni, ha a borász minőségi bort szeretne forgalomba hozni. Az asztali és a tájbor minőségű boroknál nincs szükség semmilyen engedélyeztetésre. 5 fajta minőségi borra egy centet sem, a hatodik bortól pedig csupán 70 eurót kell fizetni. Ausztriában tehát feleannyiért, feleannyi palackból körülbelül tizedannyi idő alatt végzik el a vizsgálatot. Az EU tagállamokba való exportért pedig semmilyen felárat nem kell fizetni.
A panaszok következő nagy és talán legfontosabb halmaza az OBI mint ellenőrző hatóság tehetetlenségét rója föl. Évekig alig volt lebukás, jóllehet a hamisítás mindenki által tudott módon zajlott. (Még nem tudni, hogy a bócsai Weinhaus elleni eljárás egyszeri kivétel, vagy új hozzáállás jele.) Többek szerint az OBI úgy biztosít magának alibit, hogy a „nagyvadak” kilövése helyett néhányszor tíz hektós mini-tételeket buktat le. A nagy horderejű hamisítások leleplezése helyett a könnyű pénzt hozó formális vizsgálatokra koncentrálnak. Az OBI aranytojást tojó tyúkja a címke. A büntetések javát a címkéről lemaradt adatok miatt szabják ki, például azért, mert a termelő neve elől lemaradt a „termelte” vagy a „termelte és palackozta” felirat, vagy elfelejtették feltüntetni, hogy a bor kéndioxidot tartalmaz. A másik lehúzási terület az alkoholszázalék. Ha valaki a pontos alkoholt tünteti fel a címkén a kerekített érték helyett - azaz mondjuk a tényleges 12,1 százalékot a 12 vagy 12,5 helyett (furcsa módon mindkettő helyes) - az a fogyasztó megtévesztésének minősül, és a hatóságnak módjában áll minimum 50.000 forintra, maximum literenként 3.000 forintra megbüntetni a borászt.
Mióta a forgalomba hozatali járulék 40 százalékát a forgalomban levő borok ellenőrzésére kell fordítani, a szakmai szervezetek egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az OBI-ra, hogy annak munkája érdemivé váljon. Ez persze azzal a kockázattal jár, hogy a vizsgálódás - minő véletlen - a sokat ágálók körében kezdődik. Amennyiben a már említett főbenjáró pontatlanságok valamelyikében elmarasztalhatónak bizonyul a borászat, akkor az OBI megállapítja, hogy a „forgalmi minta megfelel az OBI-nál letétbe helyezettel”, de a címke hiányosságaira hivatkozva a kisebb büntetéssel együtt leszámlázzák a labor-vizsgálat költségeit is. Mindezt a marketingbefizetésekből végzik, amelynek célja a piac segítése lenne. Erre megy a borászok által literenként befizetett 8 Ft 40 százaléka, azaz 3,2 Ft. 2007-ben körülbelül 3,5 millió hektoliter volt a magyar össztermelés, ennek fele a minőségi bor, azaz igencsak szép summa üti az OBI markát.
Újabb nehezen magyarázható gyakorlat, hogy amennyiben az OBI több 10 milliós laborfelszerelése által mért alkoholtartalom alapján kiszámolt must-cukortartalom eltér a borász pártízezer forintos műszerével mért cukortartalomtól, akkor azonnal visszaküldik a bort, és nem adják meg az engedélyt. Hiába felel meg a bor a minőségi feltételeknek. Még abban az esetben is így járnak el, ha a borász elfogadja és nem kételkedik a hatóság által mért paraméterekben.
A panaszok sorát még hosszan lehetne folytatni, és reméljük, hogy borászolvasóink kommentjeikben ezt meg is teszik, de ideiglenes zárlatként álljon itt egy olyan gyakorlat, amely a bevezetőben említett sztálinista jelzőt tartalommal tölti meg: a borászok jelentkezhetnek az OBI-nál, hogy jutalékos rendszerben kollégáikat ellenőrizzék, bírságolják, feljelentsék.
[A Malevics-kép forrása: http://www.russia-ic.com/culture_art/visual_arts/608/]
Utolsó kommentek