A szombati posztban ismertetett londoni osztrák-magyar bemutatón részt vett a magyar borok iránt őszintén érdeklődő, és azokat elég jól ismerő Isabelle Legeron MW. Isabelle Legeron az első francia nő, aki Master of Wine címet szerzett, és ő volt a „háziaszonya” a Travel Channel ’Journey into Wine’ sorozatának, amely Magyarországgal is foglalkozott. Az alábbiakban Mlle. Legeron összegzése olvasható a londoni bemutatóról (az édes-körről lemaradt).
Nagyszerű élmény volt magyar borokat kóstolni a Masters of Wine Intézet programjának keretében. A somlói kör kitűnően mutatta a borvidékben rejlő potenciált, és én mindhárom fehérben megtaláltam azokat a tulajdonságokat, amelyeket Somló meghatározó jegyeinek vélek: az őshonos fajtákon közvetítésével megnyilvánuló egyediséget és az ínycsiklandó, sós savakat. A Hollóvár különösen kiemelkedett az érett, mézes jegyeivel és a komplex, intenzív, szinte laktató korttyal.
Összességében az osztrák fehérek csalódást okoztak, mivel mindkét Domäne Wachau gyengén szerepelt. Ezzel szemben a Weingut Knoll lenyűgözőtt. Az ő boraik még soha nem okoztak nekem csalódást. Ez a boruk a wachaui zöldveltelini iskolapéldája. Csodálatosan hagyományos, ízeiben árnyalatgazdag, feszes savakkal és remek intenzitással.
Szerintem a kékfrankos kör meglepett néhány embert. Kiderült, hogy a szokásos cabernet-ken túl, mennyire kevessé ismerjük a magyar vörösborokat. A bemutatónak talán ezt a részét élveztem a legjobban; akik ismernek, tudják, hogy én nem vagyok lelkes híve annak, hogy a vörösborokat nemzetközi fajtákra alapozzák Magyarországon.
A Heimann Baranya-völgyi érett, vonzó fekete gyümölcseivel a löszös talajon termő kékfrankost mutatta meg. Ez egy nagyon tetszetős, ám nem különösebben komplex bor. Karner Gábor kékfrankosa meglepően testes és intenzív volt, feketecseresznyés jegyekkel, és szépen nyílt a pohárban. Én a tölgyaromákat és struktúrát per pillanat túl meghatározónak találtam, de ezzel együtt is jól integráltnak. Ráspi elegáns és éteri kékfrankosa azt bizonyította, hogy a fajta alkalmas terroir-jelleges, viszonylag könnyed stílusú borok készítésére.
A bor, amire igazán szomjaztam Kaló Imréé volt. Nem titok, hogy a Kaló-borok a gyengém; valahányszor kóstoltam eddig, mindig nemesnek, kiegyensúlyozottnak, összetettnek és tisztaízűnak találtam őket. A 2002-es kékfrankos sem volt ez alól kivétel: érett, gyümölcsös, komplex és remekül iható.
Utolsó kommentek