A sajtóközlemény annyira veretes magyarsággal íródott, hogy nem volt szívem a lényeget újrafogalmazni, inkább az eredeti szövegből metszettem ki részleteket: "A bor tudósainak alkotásait mustrálva a tudomány borát kereste az MTA elnöke által felkért, hivatásos borászokból és borkedvelő tudósokból álló zsűri a Magyar Tudományos Akadémia minősített borversenyén. (…) Az MTA első országos minősített borversenyére több mint 53 (sic) borászat nevezett be mintegy 140 borral. (…) Idén valamivel kevesebb borászat jelentkezett a „Magyar Tudományos Akadémia Bora” versenyre, ám a kiváló minőségű nedűk nehéz helyzetbe hozták az ítészeket. Évjáratfüggő kategóriának bizonyultak a 2010-es rosék, amelyek –főként a tavalyi év időjárási viszontagságai– miatt halványabb arcukat mutatták. Nagyon erős mezőnyben éles verseny alakult ki a felső kategóriás vörös borok és édes borok és pincészeteik között."
„A „Magyar Tudományos Akadémia Bora 2010” (sic) összecsapás nyerteseit hat kategóriában választották ki kihirdetése után”:
Felsőkategóriás fehérbor: Borpalota Borászat Fríz Hárslevelű 2008
Felsőkategóriás vörösbor: Günzer Zoltán Ördögárok 2007
Felsőkategóriás desszertbor: Úri Borok Pincészete Tokaji Aszú 6 puttonyos 1999
Középkategóriás fehérbor: Scheller Szőlőbirtok (Tóth Sándor) Áldozói Zöldveltelini 2006;
Chateau Dr. Kovács Grand Cru Asszonyfektető 2009 (édes)
Középkategóriás vörösbor: Koch-Vin Cabernet Sauvignon 2007
Rozé: Gál Pincészet Kunsági Zweigelt Rosé 2010
Érdemes visszalapozni a tavalyi eredményhez, nekem úgy tűnik, hogy két bornak is sikerült a címvédés (indulnak jövőre is?).
Az egyes borokhoz hangulatos leírás tartozik, én most csak a hülyenevű pincészetek versenyében örök klasszikus Chateau Dr. Kovács Grand Cru győztes borát méltató sorokat idézem. Érdemes mondatonként ízlelgetni:
„Szintén első helyen végzett Tokaj-Hegyalja 2009-es évjáratú Asszonyfektető édes fehérbora, a Chateau Dr. Kovács Grand Cru pincészet alkotása. A 2003-ban alapított családi vállalkozás központja Pannonhalmán található. Győrben, a városközpontban működik vinotéka. A bor Tokaj-hegyalján, Rátkán, a Kerektölgyes dűlőben, tizenötmillió évvel ezelőtt működött vulkán mellékkürtőjének déli oldalán termett szőlőből készült. Kizárólag természetes tápanyagpótlást alkalmaztak a termelésben és jelentős hangsúlyt helyeztek a terméskorlátozásra. A nehezen művelhető, köves, vulkáni talajon termett szőlőt 2009. november elején kézzel szüretelték.
Markáns Furmint (95 %) és lágy Hárslevelű (5 %) nászából született e nemes bor, melyet forgalomba hozatal előtt egy évig palackban érleltek.”
[A képen Pálinkás József, a bíráló bizottság társelnöke]
Utolsó kommentek