A Művelt Alkoholisták első igazán nagyszabású tesztje rögtön csúcstámadás: Magyarország kilenc – vélhetően – legkiválóbb merlot-ját eresztettük össze a szánkkal. A végeredmény pedig váratlanul papírforma szerint alakult: a 2000-es Gere Solus nemzetközi klasszis formáját mutatta, toronymagasan győzött, bármennyire is irtózunk a latin borfantázianevektől. A vert mezőnyben a brüsszeli nagyaranyas friss Konyári Sessio, Takler két Primariusa, Weninger 2001-ese és egy szupertoszkán. A Solus annyira elnyomta a mezőnyt, hogy csak a másnapi visszakóstoláskor ébredtünk rá: volt még a tízben egy-két valódi magyar sztár. Legalább százezer forint az asztalon, öt pár bor, négy vak kóstoló.
Tegyük enyves kezünket a vérző szívünkre: ki ne szerette volna, hogy kiderüljön, hogy a magyar vörösborpápa súlyos tizenötezrekért vesztegett csúcsborait képesek megszorítani vagy akár megverni öt-hatezres nyeretlen kétévesek, hogy nagyobb a füst, mint a láng, hogy a király mezítelen?! De nem ez történt. Nagyon nem. Gigantikus merlot-kóstolónkról mindannyian úgy álltunk föl, hogy a toronymagas győztes Gere Solus 2000 nem csak a legjobb magyar vörösbor, de az általunk megismert világ egyik legjobbja. Ünnepélyesen visszavonjuk szkeptikus tanainkat, és nem csak azt hisszük el, hogy a Solus a nagy bécsi kóstolón agyonverte a Chateau Petrust, a Massetót meg az Ornellaiát, de ha holnap hírül vesszük, hogy Gere Attila puszta kézzel Kopárrá változtatta 2001-es kékoportóját, akkor szőrcsuhában, borotvált fejjel, mezítláb indulunk Villányba, és készséggel ministrálunk a boldoggáavatáson.
... a Gere Solus 2000 nem csak a legjobb magyar vörösbor, de az általunk megismert világ egyik legjobbja
Hogy Gere a magyar vörösborpiac trendsettere, az nem vita tárgya. A Kopárral megteremtette a legerősebb magyar vörösborbrandet, de a csúcsmerlot-k divatja is az ő lelkén szárad. Saját bevallása szerint toszkán borászatokról (alighanem az Ornellaiáról) nyúlta az ötletet, hogy a zászlós bor, a csúcsküvé (esetében: Kopár) fölé lő még egy gigászi merlot-t. És a Solus persze elsöprő siker lett. Azóta többen is bedobták a maguk fantázianeves csúcsmerlot-ját (jött Takler rögtön a Primariusszal, Konyári idén a Sessióval).
Össze is gyűlt minálunk a spájzban (ilyen spájz ez) két 2000-es Solus, egy 2000-es és egy 2002-es Takler Primarius, az ügyben már nomen est omen, sőt noblesse oblige alapon is elkötelezett Alföldi Merlot kolléga hozott Montalcinóból egy kitűnő szupertoszkánt (27 euróért), elszaladtunk a Bortársasághoz egy Konyári Sessióért meg Günzer Merlot-ért, kaptunk ráadásnak egy Bock Special Reserve-et, és került még egy Weninger 2001-es meg egy Vylyan 2000-es. Tíz nagy merlot. (Mert az egyik 2000-es Solust közben vérző szívvel becseréltük egy 2002-esre.)
A kóstolót persze az év legmelegebb napjára sikerült összehozni: izzadságszag, lihegés, huszonöt-hat-nyolc fokos borok. Ez nyilván a legnagyobbaknak kedvezett megint, mert azok még huszonöt fölött is szépen mutatják magukat.
(És itten bemutatkozik a Művelt Alkoholisták state-of-the-art, cutting edge pontozási rendszere, amely a tíznél kisebb vagy egyenlő természetes számok halmazán értelmezett, tehát semmi törtezés, százados szőrszálhasogatás, semmi 19,632, vagy gyök pí, semmi parkeri szofisztika. Később majd bővebben kifejtjük, referenciaborokkal, minden, de mostan gyors ismertető: 0p – hibás, értékelhetetlen bor; 1p – lefolyó, anyós bora; 2p – határeset, após bora; 3p – iható, vendégeknek jó; 4p – OK; 5p – tehetség (itt elhelyezünk egy vörös referenciát: Vylyan Vörös 2003); 6p – szép; 7p – pannon klasszis (ref.: Gere Kopár 2002, Tiffán Carissimae 02); 8p – nemzetközi klasszis (Bock Syrah 03); 9p – idol; 10p – ilyen nincs, nem érdemeljük meg.)
Kóstolási sorrendben tehát:
1. Weninger Soproni Merlot 2001 Spern Steiner
Illata enyhén csatornás, nem emlékezetes. Kevés menta villan meg benne bíztató jelként. Üres pohárból jó füstös. Ízében diós, grillázsos villanások mellett portóis, oxidált jegyek mutatják, hogy lassan öregedő korba lép. Ami azt illeti, az illendőnél kicsikét korábban. (6500-7000 forint)
5 pont
2. Bock Villányi Merlot Special Reserve 1999
Illatában bújkál valami zavaró vegyipari izé, fenoftalein. Plusz egy kis siló és talán szilva. Nem meggyőző. Sűrűbbnek, érdekesebbnek tűnik, mint surranótársa, a Weninger. Tisztes kora ellenére tanninja nyers és erős, nagyon sok fa érezhető benne. Villányi old school, különösebb erények, megnyerő vonások nélkül. (7000-7500 forint)
5 pont
3. Konyári Sessio 2003
A Balaton brüsszeli nagyaranyas bora. Már Solus-verőnek kiáltották ki (a brüsszeli bírák jobbnak érezték a 2002-es Solusnál), de itt majd kiderül: alaptalanul. Fiatalos, lilás színben pompáz. Illatában enyhe füstösség, kevés meggy, kajszi, sőt banán, fahéj, kékszirmú virágok, üres pohárból sült szalonna. Szalonnasütés a gyümölcsösben. Szép, dirket, harmonikus bor, enyhe tanninhangsúllyal talán. Nagy titkokat nem rejt, amije van, azt kiteszi elénk. Édes-keser karaktere leginkább nagyon jó minőségű csokoládéra hajaz. Utóízében inkább keser, néha az alkohol is kilóg. Pannon klasszis. (6000-6500 forint, csúcsmerlot-ból best buy.)
7 pont
4. Günzer Merlot 2003
Visszafogott illat. Nagyon visszafogott illat. Túlságosan visszafogott illat. Ez hiba. A test nagy, panasz nem lehet. Szájban málna tűnik elő és sok fa. Van egyfajta tolakodó, lakkos jellege, mint az ausztrál boroknak. A párja (Konyári) mellett halovány. (5000-5500 forint, de egyszerűen nem elég jó ehhez az árkategóriához.)
5 pont
5. Takler Primarius 2002
Illata elsőre siló és meggy. Másnapra: fekete szeder, rengeteg vanília. Nagy illat. Sűrű, komoly anyag. Tanninja masszív. Jellegzetes szekszárdi paprikásságot villant, üres pohárból hosszan, nagyon egyértelműen adja. Mellette kávé, hogy ne mondjam, kapuccsínó (gyűlölöm ezt a szót). (9100-10 000 forint)
6 pont
6. Gere Solus 2002
A második (úgy értem, termelési kronológiában második) Solus a gyengébbik. De még így is kimagaslott a mezőnyből. Illata magával ragadó, nagyon gazdag. Pörkölt mogyoró, cseresznye, szeder, áfonya, lekváros-fahéjas-gyümölcsös sütemények. Szájban Pamela Anderson, világító negró nélkül. Mindene nagy, de gömbölyű. A hatalmas testben szinte eltűnik az óriásalkohol (14,5 %), tanninja már kellemesen kerek. Meglepő módon mintha leheletnyi savhangsúlyt éreztünk volna. (Már nincs kereskedelmi forgalomban. Néhol feltűnik 15 000-20 000 forint körül.)
8 pont
7. Takler Primarius 2000
Meglepő illat: tej és kenyérhéj. Aztán pörkölt kávé, fekete bors. Az alkohol illatban is erős. Széle-hossza egy: jelentős. Tannin már matt, de sok. Ízben jelentkezik némi orvosságosság, bakelit, aminek nem mindig tudok örülni. A 2002-es szebbnek tűnik.
(Már nincs kereskedelmi forgalomban.)
6 pont
8. Vylyan Merlot 2000
Igazából nem idevaló bor, egy vagy két árkategóriával lejjebb versenyzett, amikor még piacon volt. Ha így nézzünk, egész derekasan helyt állt. Ha nem így nézzük, akkor az utolsó két hely valamelyikén végzett. Magasan volt szegénynek a léc. Annyira eltűnt a mezőnyben, hogy semmi emlékezetes sem maradt utána. Lakk, fekete ribizli, alkohol, cseresznyemag, ilyenek.
(Már nincs kereskedelmi forgalomban.)
5 pont
9. Máté Mantus (Sant' Antimo Merlot) 2002
Máté Ferenc, az olaszországban élő '56-os disszidens italomagyar hajóépítő és író kultikus kis borászatot alapított Montalcinóban. Főborásza egy minden hájjal megkent toszkán nagyöreg, borait pedig roppant nagy becsben tartják a kényes ízlésű helyiek. Eme szupertoszkánja az épp Montalcinóban turnéző Alföldi Merlot kolléga fantáziáját ragadta meg, de annyira, hogy hozott is egy palackkal belőle.
Maci a málnásban: erdei gyümölcsök és animalitás. Könnyű konyakos kávé. Finom pörkölési aromák. Grillázstorta. Nagyon száraz, agreszíven összehúzó tannin, de mégsem vad, mint a klasszikus villányiakban (lásd: Bock), mindenestre már a korty közepétől uralja az ízképet. Nagy test, nagy alkohol. A lecsengés nagyon erősen az égett ízek (sajnos, pl.: égett gumi) felé halad.
(27 euro)
6 pont
10. Gere Solus 2000
Az állítólagos Petrus- és Masseto-verő csodabor konszenzusos győztes. Minden tekintetben agyonverte még ezt az erős mezőnyt is. Mind a négy kóstoló ezt tette az első helyre. Nem csak a legjobb magyar vörösnek tűnik a 2000-es Solus, de egészen kivételes nemzetközi klasszis, egy potenciális világsztár. Már illattal is hengerelt: erősen pörkölt kávé, szilva, kovakő, sült hús, karamellizált jegyek. Savai és tanninjai eszményi mennyiségben, tökéletes arányokkal. Krémes struktúra, szinte olvad a szájban, mintha valami különleges csokoládét innánk.
(Már nincs kereskedelmi forgalomban, árveréseken, gyűjtőknél feltűnhet 20-40 000 forintos áron.)
9 pont (De csak azért, mert optimisták vagyunk, és bízunk abban, hogy még találkozni fogunk ennél is jobb borral.)
Utolsó kommentek