Jarno Trullit, azaz a részben a családja által birtokolt Podere Castorani borait összeresztettük vakon két villányival. A taljánok taroltak: a Forma–1-ben visszafogottan teljesítő versenyzőnek ezúttal könnyebb dolga volt, mint Schumacher Mihállyal, a legnagyobbal szemben szokik lenni. Ám hagyjuk a párhuzamokat, a Vylyant és Günzer Tamást csak azért sem hasonlítjuk Baumgartner Zsolthoz.
Alföldi Merlot kollégával közösen mértük meg a minap, mit tud Jarno Trulli, amikor nem formelájncos autót vezet, hanem bort készít valahol Pescara környékén. Ezt a készítést persze nem szó szerint kell érteni – noha a hátcímke és az egyéb marketing úgy tesz, mintha igen –, hősünk nem meglepő módon inkább a húzónév szerepét játssza el. Minderről itten lehet bővebben olvasni, ahol is fény derül a Podere Castorani borház 1793 óta íródó történetére rövidített változatban (úgy is, mint krátkij kursz). A cég pillanatnyilag harminchektárnyi szőlőt birtokol, az ültetvények életkora jellemzően huszonöt év feletti, zömmel Montepulciano d'Abruzzo és kevés fehér terem, organikusan szőlészkednek és borászkodnak, szűretlenül palackoznak, a terméskorlátozást nem viszik túlzásba, 8 tonna per hektár a legjobb adat. A Trulli-borokat bizonyos – általunk eleddig nem ismert – Faust betéti társaság kezdte forgalmazni Magyarországon.
Elöljáróban annyit még, hogy a Montepulciano d'Abruzzónak tudomásunk szerint semmi köze a Montepulciano nevezetű gyönyörű toszkán városhoz, ahol Vino Nobile és Rosso di Montepulcianókat készítenek jellemzően. Hanem egy szőlőfajta ez, Közép-Kelet-Olaszországban honos, és fűszeres-zamatos általában.
Kétféle Podere Castorani volt tehát a birtokunkban, s két magyar, jelesül villányi tétellel engedtük össze őket, vakon. Gondoltuk, nagyjából azonos a súlycsoportjuk, s talán jellegükben sem túlontúl idegenek.
Podere Castorani Coste delle Plaie 2004
A Coste delle Plaie a birtok alsóközép-kategóriás bora, a globális árkereső szerint tíz euróba sem kerül. Gránátveres, első illata meggyes-vaníliás. Finom, de nem kifejezetten komplex. Ízben szép és harmonikus, elegendő elsimult tanninnal, kellemes lecsengéssel. A friss meggy idővel uralkodó jeggyé lép elő, már-már disszonáns az egyéb, érettebb tartalmakhoz képest, az alkoholt – utólag kiderült, 14-es – kiérezni, de nem bánt, csak meleg karakterűvé teszi a bort. Sok fa, sok fűszer, közepes test, likőrök is előkeverednek. Nálam 6 pont szűken, AM kollégánál 5 pont.
Vylyan Montenuovo Cuvée 2003
Még gyümölcsösebb és még sokkal kevesebb sűrűséget ígér – jegyeztem fel nyitányként. Aztán csekély erjedtes árnyalat kavar be, míg szájban a rendezetlenség obligát jeleit mutogatja. Gyümölcsök itt-ott, vizes korty, szárító tannin, kócolódott savak. Illatban később előjött ez-az, kicsi füst és dohány, de a múló idő sem tette igazán rokonszenvessé. 4 pont és 3,5 pont.
Podere Castorani Podere Castorani 2002
Komolyabb matéria, mélyebb szín, diós bejgli, fűszerek, likőrösség. Ennek az ára húsz ajró felett jár. Hűvösebb karakterű és letisztultabb, mint az előző kettő. Túlérett meggy, úgynevezett erdei gyümölcs és feketeribizli, mozgatásra kifinomult animalitás. Rendkívül jó testű, messze a súlyostól, de izmos, kitűnő szerkezetű, széles is, magas is, különösen a vége gazdag, búcsúját nemcsak tanninok vezetik, hanem gyümölcsök is bőséggel. Gazdag és tiszta, nagyon jó inni. AM szerint természetessége emelendő ki első helyen. Érdekes, hogy míg a bézik szesze 14-es, a kiemelt lébelé csak 13,5-es, igaz, ebben esetleg évjárati differenciák is szerepet játszhattak. Igen jó bor. 7 pont és 6 pont.
Günzer Tamás Villányi Merlot 2003
Günzer Tamás Günzer Zoltán testvére, és kevésbé ismert. A barrique merlot színe nagyon mély, gyönyörű, illata sűrű és lakkos-likőrös. Kevés büdös, áporodott, pöcés beütéssel. A kifinomulatlan animalitás. Ez ízben is visszaköszön. Teste egyébként jelentékeny, sűrű, utóízében bizonytalanság billenti el. Billegős, nem áll össze. Egyszerre húznak elöl a cserek, édeskedik középen, savanyít a végén. Komoly anyag, de nem állt össze igazán. AM úgy találta, régi villányi iskola, amelyről azt hittük, elfeledődött már. De nem. 5 pont és 3 pont.
Utolsó kommentek