Régi barátunk, Ezerjó, aki a Művelt Alkoholista lelkes olvasója, a posztok aktív hozzászólója, Londonban járt egy nemzetközi borverseny szakértő bírájaként. Kóstolt izgalmas borokat, tapasztalt sok érdekeset – s mindezt most egy posztba sűrítette. Fogadják szeretettel beszámolóját a 2008-as International Wine Challenge-ről.
Lassan az ember már azt sem tudja melyik borversenyre figyeljen, annyiféle szervezésben értékelik, bírálják a borokat. Vannak helyi borversenyek, borvidéki, országos és nemzetközi borversenyek. És ne feledkezzünk meg a különböző tematikus borversenyekről sem: hungarikum, desszertbor, rozé, chardonnay, ezerjó, kékfrankos és még sorolhatnám. Értékeléseket, listákat állítanak fel különböző magazinok, könyvek, választanak borvidéki „Év Borászát”, országos „Év Bortermelőjét”, sorrendet állítanak birtokok között, van „Év legkedveltebb borásza”, sőt most már a borfogyasztók is megmérkőzhetnek az „Év Borfogyasztója” címért. Szóval van miből csemegézni, mindenki válogathat kedvére, hogy megtalálja az általa kedvelt bort, borászt, annak jó vagy éppen kevésbé jó eredményeit.
Volt szerencsém betekintést nyerni az egyik legtekintélyesebb, legnagyobb borverseny kulisszái mögé, testközelből megfigyelni jó testű és kevésbé jó testű… (nem, nem lányokat) borokat. Együtt bíráltam nemzetközileg ismert és elismert borújságírókkal, szakemberekkel, különböző publicistákkal, üzletláncok borbevásárlóival (mellesleg nekik van talán a világon a legjobb munkájuk, járják a világ bortermelő vidékeit, mindenhol szemezgetnek, csipegetnek a legjobb borokból, miközben tejben-vajban fürösztik őket egy-egy jó üzlet reményében). Ja, és nagy volt a koncentráció az MW-vel a nevük mögött feszítő „Jedi lovagokból”, azaz Master of Wine-okból. Itt jegyezzük meg gyorsan, remélhetőleg nemsokára nekünk is lesz egy ilyen „Jedi lovagunk” Romsics László személyében. A borverseny Londonban zajlik minden évben és az International Wine Challenge névre hallgat.
Az angol piac a világ egyik leggyorsabban fejlődő, legigényesebb piaca fejlett borkultúrával, igényes vásárlókkal, magas igényekkel és magas fogyasztóvédelemmel. Megvan a kínálat – és megvan a pénz és az igény is arra –, hogy mindenki megtalálja a neki leginkább megfelelő minőséget. Van miből tájékozódni, a napilapokban borkritikák jelennek meg, a TV-ben borismereti tanfolyamok vannak, a legtöbb étteremben hozzáértő pincér ajánl borokat, magazinok, könyvek jelennek meg a borokról hetente. Az emberek a pénzükért cserébe pedig minőséget várnak. A polcokon a borok a legtöbb esetben megérik az árukat, hiszen úgy árazták be őket – működnek a jól kialakított minőségi árkategóriák. Az egyik ilyen fontos útmutatás – amely akár árbefolyásoló tényező is lehet – az International Wine Challenge (IWC) minden évben kiadott évkönyve, ami összefoglalja az az évi borverseny eredményeit.
A borversenyre idén közel 10 ezer bort neveztek be a világ minden részéből. A verseny két héten keresztül zajlik, közel 400 zsűritag bírálja a borokat. A bírákat 4-6 fős kis csoportokba osztják, de a csoportok összetétele minden nap változik. Két részletben zajlik az értékelés, az első héten az összes bort végigkóstolják és szelektálnak. Ekkor döntik el, hogy mely borok juthatnak tovább a szintén egy hétig tartó második fordulóba, amikor már az érmek osztása zajlik. Tehát ilyenkor csak annyit kell eldöntenie a bírálónak, hogy alkalmas-e a bor oklevélre vagy éremre, vagy sem. A második hétre általában a borok kb. 70 százaléka jut, melyekről a 100 pontos rendszerben történő értékelés mellett szöveges jellemzést is kell írni, ugyanis a kóstolócsoport legjellemzőbb értékelése megjelenik majd az évkönyvben.
Hallottam már kritikákat az ilyen nagyszabású borversenyekről, hogy futószalagon kóstolnak, hogy megkérdőjelezhető a párttatlanság, hogy túl sok a tétel és így nem kap kellő figyelmet egy-egy bor, annyira sokszínű a fajtaösszetétel, hogy képtelenség megfelelően bírálni... és még hosszasan sorolhatnánk. Nyilván minden ember hibázhat, nem lehet mindig a legjobb formájában, de ezen a versenyen nagyon sokat tesznek azért a szervezők és a bírálók, hogy a lehető legobjektívebb bírálatot kapja minden bor.
Minden benevezett bor sorszámot kap, a palackokról a kapszulát leveszik és az üveget kis zacskóba rejtik, a sorszámot pedig a palack nyakára helyezik. A borokat kis sorozatokba válogatva küldik a bírálók elé – egy-egy sorozat maximum 12 bort tartalmaz. Így jönnek a sorozatok egymás után egy kísérőlappal, amin minden egyes borról megadják a következő információkat: származási ország, termőhely (borvidék vagy régió), fajta, évjárat. Tavaly az egyik bíráló ötlete nyomán változtattak a rég bevett szokásokon: az illető az egyik szokásos reggeli össznépi eligazításon azt javasolta, hogy a sorozatokat ne úgy válogassák össze, hogy először csak fehérboros sorok jönnek egymás után, majd a vörösborok, hanem váltogassák a sorozatokat. Aki már vett részt egy hosszú borversenyen, tudja, mennyire bele lehet fáradni az egy stílusú borok kóstolásába a nap végére… Az ötlet bevált, így idén is ilyen rendszerben kóstoltunk. A kóstolás állva történik, míg az egyik asztalnál kóstoljuk a borokat, addig a másikra terítik a következő sorozatot, például champagne-ok után toszkán sangiovesék, majd francia viognier-k, chilei carmenerék, ausztrál rizlingek, olasz vörösek, japán chardonnay-k vagy éppen ausztrál chardonnay-k, osztrák kékfrankosok vagy spanyol tempranillók, német rizlingek és így tovább, szóval igazi ízkavalkád a világ borai között.
Minden csoport vezetője (panel leader) egy szakmailag elismert ember, aki magas fokú ismerettel rendelkeznek a világ borairól. Ők összesítik a pontokat, átlagolnak, szóbeli értékelést is kérnek minden borról, vele lehet megbeszélni a borokról kialakított véleményt. Emellett van még egy fontos feladata: ő az az ember, aki a nap végén jellemzést ír a vele együtt kóstoló bírálókról. Ez utóbbi értékeléseknek is nagy a jelentőssége – a bírálókra nézve –, mert ott dől el, hogy a rendezők előléptetik-e a kezdőt (associate) bírálóvá (judge), akiből viszont senior judge lehet a pozitív jellemzések nyomán. A ranglétra csúcsán a panel leaderek állnak. A negatív értékelések nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy a következő évben nem hívják újra az illetőt.
Összegezve az ott eltöltött egy, vagy akár két hetet, hatalmas élmény ez még a sokat látott MW-oknak is: lehetőség tapasztalatgyűjtésre, ismeretbővítésre, kapcsolatépítésre; és persze nagyon nagy munka, melynek során mások munkáját ítéljük meg, ítélkezünk, kizárunk vagy magasba emelünk… Egy nagy, ám rendkívül jól működő gépezet ez.
Végül következzék egy lista a versenyen elismerést szerzett magyar borokról.
Aranyérem
Kiss István Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2000
Kiss István Tokaji Aszúeszencia 1993
Patricius Borház Tokaji 5 Puttonyos Aszú 2002
Ezüstérem:
Gróf Degenfeld Tokaji Aszú 6 Puttonyos 1999
Nyakas Budai Sauvignon Blanc 2007
Patricius Borház Tokaji Late Harvest 2003
Tokajicum Tokaji Szamorodni 2003
Bronzérem:
Garamvári Szőlőbirtok Balatonlellei Sauvignon Blanc 2006
Garamvári Szőlőbirtok Sinai Cabernet Sauvignon 2006
Gelbmann Ferenc (Ászár-Neszmély) Irsai Olivér 2007
Hilltop Tokaji Aszú 2001
Hilltop Via Canoro Sauvignon Blanc 2006 (Ászár-Neszmély)
Nyakas Budai Irsai Olivér 2007
Tokajicum Tokaji Furmint Hordóválogatás 2006
Varga Aranymetszés Irsai Olivér 2006
Varga Pincészet Balatoni Irsai Olivér 2007
Ajánlott bor:
Chapel Hill Balatonboglári Chardonnay 2007
Chapel Hill Balatonboglári Sauvignon Blanc 2007
Chapel Hill Grüner Veltliner 2007 (Etyek-Buda)
Chapel Hill Sparkling Pinot Grigio
Csányi Pincészet Teleki Cabernet Sauvignon 2006
Danubiana Bt. Budavár Chardonnay 2007
Danubiana Bt. Budavár Pinot Bianco 2007
Danubiana Bt. Budavár Pinot Grigio 2007
Domain Szent Orbán Sauvignon Blanc 2007
György Villa Etyeki Sauvignon Blanc 2007
Halewood La Cittadella Pinot Grigio 07
Hilltop Sauvignon Blanc (Ászár-Neszmély) 2007
Hilltop Via Canoro Pinot Grigio 2006 (Ászár-Neszmély)
Hungarovin Campanula Pinot Grigio 07
Hungarovin Velencei Grüner Veltliner 07
Kemendy Cabernet Sauvignon-Pinot Noir 2005
Monarchia Egri Chardonnay Battonage 2005
Nagyrédei Cabernet Sauvignon-Kékfrankos 2007
Pannonhalmi Borház Pinot Noir 2006
Pannonia Nagyréde Chardonnay 2007 (Etyek-Buda)
Patricius Borház Tokaji Dry Furmint 2006
Szent István Korona Cabernet Sauvignon Rosé 2007
Tenuta Delle Aquile Gioia Vino Spumante Dry pezsgő
Tenuta Delle Aquile Overtura rozé pezsgő
Törley Chardonnay Brut 2005
Varga Pincészet Balatoni Pinot Noir Rosé 2007
Vincze Béla Egri Cabernet Franc Birtokbor 2005
Wunderlich Cassiopeia Cabernet Sauvignon 2006
Wunderlich Villányi Kékfrankos 2006
Utolsó kommentek