Örök kérdés, amit talán nem is kell igazán megválaszolni. Honfiúi indíttatásból azt mondjuk: tokaji, a praktikum oldaláról nézve pedig pezsgő. Évekkel ezelőtt határozottan kiálltam amellett, hogy hiba volna a nagyvilágot majmolnunk, amikor a teremtő olyan kitűnő nedűt adott a poharunkba, mint az aszú és a szép, édes tokaji cuvée-k. Ma már úgy gondolom, egyáltalán nem szégyen pezsgővel koccintani ilyenkor, ugyanis az édes bor fogyasztása megtöri az éjszakai lendületet, nehéz egy igazi nagyágyú után a fél vagy még egész éjszakára tartó optimális alkoholszintet beállítani. Viszont ha éjfél előtt csak száraz fehérbort fogyasztunk, netán pezsgőt, akkor az éjféli „kihegyezett” koccintás itala minden további nélkül lehet egy kiváló minőségű, akár magyar pezsgő is. (Mindez persze nem vonatkozik azokra, akik nem tartva a következményektől, össze-vissza isznak mindent egész éjjel.) Tehát továbbra is javaslom a tokaji aszút azoknak, akik éjfél után takarodót fújnak, akik pedig folytatják az ünneplést, azok bátran forduljanak eme könnyebb kategóriához.
Hogyan kóstoljunk pezsgőt?
Az első és közel sem hiábavaló kérdés annak eldöntése, miből kóstoljunk. Egy szép, üde pezsgő kóstolásakor külön értékelendő a perlage, azaz gyöngyözés. Minél apróbbak és sűrűbbek a pohár aljáról felfelé induló gyöngysorok, annál elegánsabb, értékesebb az italunk. Ezt a látványt leginkább a hagyományosnak mondható karcsú, magas és nagyon kis űrtartalmú flőte képes nyújtani. Kétségtelen viszont, hogy ez a pohárfajta - nem lévén rendes illatgyűjtő zónája -, kevésbé alkalmas pezsgőkóstolásra. Az illat ugyanis legalább olyan fontos, mint a gyöngyözés. Sőt… A szakma éppen ezért használja a kissé hosszított, de feltétlenül befelé hajló kelyhű szabvány kóstolópoharakat.
A gyöngyözésnek amúgy a szájban is van szerepe, ugyanis az sem mindegy, hogy kóstoláskor agresszív módon felhabzik-e az ital a szájban, avagy elegáns bizsergésnek adhatjuk-e át ízlelőbimbóinkat. Ettől a kivételtől eltekintve a pezsgő kóstolása gyakorlatilag ugyanúgy folyik, mint a csendes boroké. Értékelendő tehát a pezsgő tisztasága, a szín árnyalata és intenzitása, majd pedig a perlage. A tiszta chardonnay alapú italok általában zöldes árnyalatúak, fiatal korban a szalmasárga, idősödve mélyülő, melegedő karakterrel. A pinot noir vagy más kékszőlő felhasználásával készülő italok színe inkább fehéres, ritkán halvány rózsaszín derengéssel. Természetesen mindez nem vonatkozik a rozé pezsgőkre, hiszen ezek színe gyakorlatilag megegyezik a szokásos melegebb rozé árnyalatokkal.
A pezsgő illatában a széndioxid jelenléte alapvető változást idéz elő, egy élénk pezsgő illatában tehát ezt mindig éreznünk kell. Az egyes pezsgőtípusok illatjegyeiben alapvető különbségeket fedezhetünk fel. A leggyümölcsösebbek általában a pinot noir, illetve pinot meunier alapborból készülő italok. Igaz, hogy a cserzőanyagot legfeljebb a rozé változatnál érezhetjük, de a piros bogyós gyümölcsök jelenléte szinte mindig tetten érhető. Ezzel szemben a chardonnay alapborból készülő italoknál gyakoriak a florális jegyek, citrusfélék, méz, vaj és fehér húsú gyümölcsök. Az érleltebb alapanyagból készülő évjáratos vagy éppen presztízs cuvée-k illata mindig összetettebb, mélyebb, gazdagabb, mint az évjárat cuvéekből készülő pezsgőké.
Ma már a hazai kínálat is enged némi változatosságot, bár a kiválónak mondható pezsgők jelentős része még ma is a Chateu Vincent és a Törley cégcsoporthoz tartozik. A magam részéről hiányolom az igazán érlelt alapanyagok nagyobb mennyiségét, bár ha figyelembe vesszük a a fogyasztói szokásokat, akkor annak is örülhetünk, ami most van. Az eladott éves mennyiség jelentősebb része ugyanis még ma is édes tankpezsgő, ami jórészt Karácsony és Szilveszter között fogy el.
A most leírandó pezsgőket mi folyamatosan kóstoljuk, tehát a leírás nem egyetlen palack tartalmára vonatkozik. Ezért nem pontozzuk őket egyesével, csupán annyit mondunk: ezek a tételek mind bátran vásárolhatók, általában a jó 5 és 7 pont közötti tartományba esnének. Az ár és a kategória itt kitűnően eligazítanak. Tankpezsgőtől ne várjunk igazi komplexitást, viszont kellemesen gyümölcsös és üde ízeket itt is kapnunk kell.
A pezsgő akkor kerül forgalomba, amikor azt célszerű elfogyasztani. Kivételt képeznek a különösen értékes, érlelt alapanyagból készült presztízs cuvéek és évjáratos pezsgők – a forgalomba hozatal utáni hónapokban érdemes minden mást elfogyasztani. Magyarul bármit hozzon is az Angyal, ne tegyük el, hanem viszonylag rövid időn belül igyuk meg.
Budapesten érdemes a Törley Pincéhez és a Ch. Vincenthoz is közvetlenül fordulni, tudtommal mindkét pincénél van közvetlen értékesítés. Ja, és még valami: a legjobbak, igazi ínyencek kedvencei a nyers pezsgők. Ez az, ami mindig csontszáraz, és a legnemesebb szőlő-vagy éppen érlelési ízeket kínálja.
Chateau Vincent Evolution Rosé Dry
Elegánsan halvány szín, könnyű, sokrétű illat. Az ismert könnyű savvilág, finom gyöngyözés, mely tartós is. Kellően gyümölcsös.
Chateau Vincent Prestige Brut
Talán a legszebb Vincent pezsgők egyike. Maga az elegancia, de nem az erőtlen, sápadt változatban! Ideális savösszetétel, könnyű, de „nagy társaság” díszítő ízekből, finom, ám tartós és erőteljes perlage. Az első olyan magyar pezsgő, melynek kóstolásakor a champagnehoz hasonló krémes textúrát fedezhetünk fel. Kivételesen szép, hosszú utóíze van.
Francois President Brut
Igazi szép élesztős illat, autolízises, kekszes illatvilág. Gyöngyözése nagyon szép, telt és finom krémes textúrát kínál. Ízében is telt, elegáns és hosszú is. Nagyon szép.
Francois Brut Nature
Finoman kekszes illat. Kicsit élesztős, kevés gyümölccsel, légiesnél mélyebb karakterrel. Szájban a savakra épít. Élénk, de hosszú is. Eleganciában nem ad annyit, mint a President, de értékes, szép ital. Hosszú, az utóízét is a savak uralják.
President Rosé Brut
Halvány hagymahéjas a színe. Illatában szamóca és málna érezhető, meglehetősen intenzív. Szájban lendületes savak, légies karakter. Ízeit is a piros bogyósok uralják. Közepesen hosszú.
Grande Cuvée Brut
Halvány zöldes, illatban tiszta és élénk. Alma, körte és édesség. Kis ásványosság és zöld dió, de nem oxidált. Ízében jó savakra épít, elegáns és visszafogott.
Chapel Hill Chardonnay Brut
Halvány szalmasárga, finom perlagezsal. Élesztős, kedves illat, még egy kis mélység is van benne. Szájban pici cukorérzet, könnyed savakkal. Lendületes, üde és légies. Cserzőanyaga jó tartást ad a savaknak. Utóízében könnyed és mégis tartós. Hosszú is.
Chapel Hill Chardonnay - Pinot Noir Brut
Igen halvány, szép, apró gyöngyözéssel. Intenzív, gyümölcsös illat, kis alma és őszibarack körben. Szájban jó, nem túlzó felhabzás, élénk savak, finom gyümölcsök. Könnyed, közepesen hosszú. Kategóriájában jónak mondható.
Chapel Hill Pinot Grigio
Halvány, szép gyöngyözés. Szájban is kellemes. Nem igazán hosszú, de sima és selymes. Illata tiszta finom gyümölcs, élénk, pici élesztővel. Könnyed, finom és élénk, jó struktúrával, kicsi cserzőanyaggal.
Utolsó kommentek