Amióta belevágtunk a Művelt Alkoholistába, én mindig terveztem, hogy eljuttassak egy magyar "borelit" csomagot az általam is olvasott és meghatározónak gondolt külföldi borírókhoz. A megvalósításnak soha a közelébe sem jutottam, részben mert a koncepció folyton változott, részben mert a blognak nincsen pénze/költségvetése. Végül a terv gyakorlatba ültetéséhez a legközelebb nem én, hanem a bormarketinges Nemes Richárd jutott - az ő partizánakciójáról itt számoltunk be. Listák mindig voltak a fejemben, de ahhoz, hogy legalább az első lépést megtegyem, a külföldi sajtóban egyre szaporodó tokajis cikkek/posztok juttattak el (Jancis Robinson, Eric Asimov, Neil Martin, The Wine Doctor, Matt Kramer).
Napnál is világosabb, hogy most volt egy kisebbfajta gátszakadás: föltámadt az érdeklődés a tokajiak és a magyar bor iránt, és ha mi nem szabunk ennek irányt, akkor hiába sírunk, hogy girbe-gurba, holtágas meder alakul ki. Számomra nyilvánvaló, hogy a legnagyobb elszántsággal és szakmai hozzáértéssel ápolt magyar fajta, a furmint lehet a megfelelő alany ahhoz, hogy a külföldiek számára létrejöjjön/újjászülessen "a magyar bor". Ahogyan a legtöbb ország és meghatározó borvidék a köztudatban egy-egy fajtával kötődik össze, úgy nálunk is az lehet a kézenfekvő és hatékony megoldás, ha a "fősodort" egy sajátosan magyar fajta jelöli ki. És talán eljött az idő a Hungarian Furmint bevéséséhez. Négy egymást követő kiváló évjárat hatalmas lökést adott a furmintnak, és bár a stíluskavalkád egyértelműen jelzi, hogy ez még mindig a hőskorszak, érdemes és fontos kanonizálni a kiemelkedőnek gondolt teljesítményeket. Ez nyilván nem valósítható meg egyetlen nekiveselkedéssel, és sohasem lehet definitív, de első lépésnek, katalizátornak talán megfelel.
Egy tucat, a furmintot alaposan ismerő borszakértőnek küldtem el az alábbi kérdést/kérést: Amennyiben lehetőséged adódna külföldi borújságírók előtt bemutatni a magyar száraz (félszáraz) furmintot, és ehhez 6 bort választhatnál, akkor hogyan állítanád össze ezt a sort? (A választásaidat rövid kommentárral is elláthatod.)
A válaszokból kirajzolódó mintázat szerintem aranyat ér. (És megfelelő alap a terveim folytatásához.) A válaszok a beérkezés sorrendjében.
Csite Norbert (Borbarát):
Disznókő Furmint 2007: variáció a nagyra, és a más stílusra ebben a méretben, frissesség, feszes szerkezet, kevés cizelláltság
Oremus Mandolás 2003: szép érlelésű bor, megmutatva, hogy "nagyban" is jól értelmezhető a tokaji karakter, a hordós érlelés hatása nem megkérdőjelezhető a fajta szempontjából, ha ilyen korban is kóstolni akarjuk a furmintot
Királyudvar Sec 2008: főszerepben a gyümölcsösség, és a termőhely, mindez látszólag vékonyabb köntösben, holott nem vékonyabb, csak szellősebb, mesterien komponált bor
Demeter Lapis 2008: szintén a termőhelyről szól, másként hangszerelve (tanítható a stílusbeli különbség), mint a Homonna
Homonna Határi 2006: gyümölcsösség, karakteres termőhelymegjelenítés, érleltség, remek arányok
Szepsy Urbán 2007: még mélyebben mutatja meg a szülőhelyét, egyedi stílus, némi nehézkességet hordoz magán (alkohol, extrakt miatt), és nagyon egyensúlyérzékeny
Wojciech Bońkowski (Polish Wine Guide):
Szepsy Tokaji Furmint Szt. Tamás 2006: A historic wine, with outstanding harmony, fantastic structure and crystal-clear minerality. Has a long time ahead.
Homonna Tokaji Furmint Határi 2007: Every vintage of Határi has been superlative. Will 2007 surpass them all? Purity and noblesse of style. Best from 2012.
Oremus Tokaji Furmint Mandolás 2004: Tokaj’s best commercial bottling today, I like Mandolás with bottle age. The 2004 is at its peak today, Burgundian in style, with well-judged oak and excellent balance.
Dobogó Tokaji Furmint Szerelmi 2007: Dobogó has consistently made some of my favourite Furmint but this new bottling packs in some extra character. Mineral power coupled with the elegance of Furmint on loess.
Demeter Zoltán Tokaji Furmint Lapis 2008: The broad panorama of a late-ripening grand cru vineyard. Concentration, richness, minerality and fruit (at the price of slightly high alcohol).
Bott Tokaji Furmint Csontos 2008: Showing one of the most powerful terroir imprints, a very austere wine for the long term.
Szittnyai Zalán (ex-Borbarát):
Demeter Zoltán Lapis 2008: Talán az eddigi legszebb Demeter bor, egy igazi „furmintszobor” Demeter Zoltánól, ahogyan ő látja Hegyalját, a Lapis-dűlőt és a furmintot.
Királyudvar Sec 2007: A Királyudvar borai szerintem önálló stílust képviselnek Hegyalján és Magyarországon egyaránt. Hihetetlen precíz, kristály-szerű szerkezet, a harmónia maga.
Demeter Zoltán Lapis 2007: A 2008-as Lapis előképe, itt már formálódott a „szobor”.
Homonna Attila Határi 2006: Homonna Attila borai mérföldkövek nekem, egyszerre van benne az érettség és a frissesség, a mélység és a magasság. Magas szerkezet, kifogástalan egyensúly. Ezek a borok ráadásul szerintem hosszútávfutók is lesznek, mert például a 06-os Határi az elmúlt másfél évben kóstolgatva gyakorlatilag semmit sem öregedett, olyan, mint két évvel ezelőtt.
Homonna Attila Határi 2007: Homonna Attila a nyáron még túl frissnek gondolta, de mi szerettük volna már a Tokaji Őszön bemutatni. Nem csalódtunk a borban, szerintem gyönyörű. Egyenes folytatása a 2006-osnak, mintha nem is lett volna szünet a két „film” között.
Szepsy István Nyulászó 2007: Szepsy István borai közül talán a legbefogadóbb mostanában a Nyúlászó, azért gondoltam bemutatni. Szerintem ez a bor azt is meggyőzi, aki még életében nem kóstolt furmintot.
Németh Gábor (borgyűjtő):
Hollóvár Furmint 2008
Tokaj Nobilis Barakonyi Furmint 2008
Oremus Mandolás Furmint 2002
Kikelet Lónyai Furmint 2006
Demeter Zoltán Boda Furmint 2007
Szepsy Szent Tamás Furmint 2006
Dr. Kosárka József (Borakadémikus):
Kerkaborum Vörcsöki Furmint Reserve 2007 - Vivaldi
Béres Furmint Lőcse 2007 - Schubert
Árvay Furmint Istenhegy 2006 - Liszt
Tokaj Nobilis Furmint Barakonyi 2008 - Chopin
Hollóvár Somlai Furmint 2008 - Puccini
Szepsy Furmint Szent Tamás 2005 - Mozart
Cseke Gábor (pohárnok, vinoport.hu, csekegabor.blog.hu):
Disznókő Tokaji Furmint 2007: megmutatja, milyen a furmint hordó nélkül, acélban erjesztve, friss, teli gyümölcsökkel és mineralitással is
Oremus Tokaji "Mandolás" Furmint 2006: megmutatja, milyen a furmint nem túlzottan, de határozottan barrique-olva
Kerkaborum Vörcsöki Furmint 2008: megmutatja, milyen a furmint nem vulkanikus, hanem üledékes-agyagos alapkőzeten (hasonló stílusban készítve, mint a Mandolás)
Szepsy István Tokaji Furmint (Birtok) 2007: klasszikusan mutatja be a furmintot, a maga kerekségével, tokajias melegségével, mélységével és szélességével
Orosz Gábor Tokaji Furmint 'Betsek' 2007: megmutatja, milyen extrém mineralitást is képes felvenni a fajta, és hogyan tudja közvetíteni az alapkőzetet, annak változását, ha úgy tetszik, a terroirt (mint Burgundiában a Chardonnay)
Hollóvár Pincészet Somlói Furmint 2008: megmutatja, milyen bődületesen erőteljes borokat is lehet készíteni belőle, egy másfajta mineralitással, az egyensúly megtartásával.
Szilágyi Péter (Borbarát):
Királyudvar Úrágya 2000: a kezdet, az origó, meghaladta már Hegyalja, de történelmi bor
Szepsy Szt. Tamás 2006: a struktúra bora
Homonna Határi 2007: öreg, beállt tőkék termése, az érlelés és az egyensúly bora, egy új irány az erő megzabolázására
Demeter Zoltán Lapis 2008: Demeter Zoltán talán eddigi legjobb furmintja, vastag, tömör, finom, és cizellált, „A” száraz Lapis!
Királyudvar Sec 2007: a nemzetközileg ismert irány tökéletes interpretációja, talán a legprecízebb tokaji száraz, ezt is tudja Hegyalja
Oremus 2002 Magnum: az érlelés bemutatására
Gazda Albert (ex-Művelt Alkoholista, albertgazda.blog.hu):
Nobilis Csirke Mál Furmint 2008: Könnyedség és tartalom, kettő az egyben, minden idők legkedvesebb tokaji furmintja. Több ilyet szeretnék.
Királyudvar Sec 2008: Penge, remek savakkal, perfekt egyensúllyal, tisztasággal, úgy nagy, hogy voltaképpen nem is akar az lenni.
Szepsy Birtok Furmint 2007: Kiváló iskola a nehezebben megközelíthető dűlős Szepsy-tételek előtt, markáns, minerális, cseres, de összetett és karakteres.
Barta Öreg Király Furmint 2007: Az előző rokona és ismerőse, egy nagynak remélt dűlő remekül sikerült első termése.
Balassa Betsek Furmint 2008: A feltörekvő hegyaljai fiatalok egyik legtehetségesebbjének munkája, 10 gramm körüli maradékcukorral, sok-sok okos kanyarral.
Demeter Zoltán Lapis Furmint 2008: Egyszerre koncentrált, sűrű, izgalmas és színes. Olyan, amilyennek mai ízlésemmel a perfekt furmintot elképzelem. Más kérdés, hogy amikor a Szerelmi hárslevelűvel együtt kósoltam, utóbbi még jobban tetszett. De ebből még nem szabad következtetéseket levonni.
Mészáros Gabriella (Borakadémikus, www.ako.hu, A Művelt Alkoholista):
Kerkaborum Vörcsöki Furmint 2008
Györgykovács Imre Somlói Furmint 2007
Royal Tokaji Szent Tamás Furmint 2006
Tokaj Nobilis Barakonyi Furmint 2007
Oremus Mandolás Furmint 2006
Szepsy Urbán Furmint 2006
Ábel Péter (A Művelt Alkoholista):
Barta Király Furmint 2007: fiatal pince, fiatal ültetvény, csodálatos termőhely, de már most lehet érezni benne a nagy lehetőséget.
Breitenbach Lapis Furmint 2008: az előző év egyik felfedezettje számomra, egyediség, tisztaság, természetesség
Bott Csontos Furmint 2008: egyik kedvencem, minden évben másképp, de egyensúly, elegancia és élénkség
Homonna Határi Furmint 2007: érettség, struktúra, puritán szépség
Hollóvár Somlai Furmint 2008: (két nappal előtte kinyitni) szoknivaló illat, elképesztően letisztult és nyugodt dinamizmus a kortyban
Szepsy Urbán Furmint 2006: klasszikus, érett, szinte hibátlan, a csúcson van
Kántor Endre (borravalo.hu):
Tokaj Nobilis Furmint 2008
Royal Tokaji Tokaji Furmint 2007
Kerkaborum Vörcsöki Furmint Reserve 2007
Oremus Mandolás 2003
Hollóvár 2007
Királyudvar Tokaj Sec 2006 (Tudom, hogy van benne 30% hárs, de szerintem izgalmas a hársot egy ilyen boron keresztül ismertetni, majd később több ilyen házasítás példát hozni.)
Alkonyi László (Borbarát):
A tokaji száraz furmint bemutatására több út is kínálkozik. Össze lehet válogatni például hat csúcsbort hat csúcstermelőtől. Ekkor biztosan kiválasztanám a Bott Pince, Demeter Zoltán, Homonna Attila, a Királyudvar, és Szepsy István egy-egy borát, a hatodikat pedig a kóstolóktól függően a Kikelet, Nobilis vagy Patricius borai közül választanám. Ez egy átfogó horizontális kóstolás lehetne. Ha az érlelés – ami a mai hegyaljai borászkodás kulcskérdése – a kóstolók elmélyültsége vagy tapasztalata alapján értelmezhető szemponttá tud emelkedni, akkor biztosan benne lenne a sorban egy Mandolás furmint, egy Asztalos Zoltán és egy Firmányszky Gábor bor is.
A legbiztosabb és legtöbbet mondó sornak szerintem két dolgot kell megmutatnia: karakteres stílusokat és a terroirnak, mint a termőhelyi kategóriáknak minőséghordozó jellegét. Ezért a három, szerintem legkiforrottabb borstílus képviselőinek Demeter Zoltánnak, Homonna Attilának és Szepsy Istvánnak birtokborait és egy dűlőválogatott borát (a Lapist, a Határit és Szent Tamást) mutatnám be 2007-ből. Így a birtokok egymás közötti viszonyából és a pincék belső, filozófiai rendjét megmutatva lehetne kifejteni a tokaji száraz borokban kialakult értéket.
Szepsy Furmint 2007
Demeter Birtokfurmint 2007
Homonna Birtokfurmint 2007
Szepsy Szent Tamás Furmint 2007
Homonna Határi Furmint 2007
Demeter Lapis Furmint 2007
Köszönet a válaszadóknak!
(Utóirat: Fontos hangsúlyozni, hogy a kérés nem az volt, hogy nevezzék meg a 6 legértékesebb magyar furmintot, hanem hogy egy kóstolósort építsenek fel, amelynek címzettje egy művelt, ám a magyar borokat nem feltétlenül ismerő külföldi borújságíró. A listák összegzése alapján annyi bizonyos, hogy a kollektív bölcsesség Demeter Zoltán 2008-as Lapis Furmintját, Homonna Attila 2007-es Határi Furmintját (5-5 említés) és a Hollóvár 2008-as Furmintját (4 említés) semmiképpen nem hagyná ki a bemutató készletből, miközben a legmeghatározóbb furmintos borászat egyértelműen Szepsy Istváné (12 említés).)
Utolsó kommentek