Az eddigieket messze felülmúló helyszínen, a fővárosi Gundel étteremben rendezték meg a Tokaj Renaissance Egyesület idei évjárat-bemutatóját szombaton. A terem kellően tágas volt, a terasszal összenyitva a szellőzést is biztosították. (Azt nem tudom, mikor érjük el, hogy a dekoratív hölgyek illatfelhőikkel ne zavarják meg a borok élvezetét!?). A fő csapásirányt a 2002-es édes borok jelentették, de a szárazakból is szép volt a felhozatal. Kitűnő sajtokat lehetett párosítani a borokhoz a sajtbüféből, ahol frissen sült kenyerekkel támogatták meg a markánsabb, kézműves tejtermékeket, és finom ásványvízzel lehetett frissülni.
A megnyitóban Mészáros László elnök ismertette az évjárat sajátosságait, jellemzőit. Röviden bemutatta az új tagokat is. Vágó Legyen Ön Is Milliomos István az ABC-görlökről beszélt valamit, de ezt nem igazán tudtam hozzákapcsolni az ankéthoz. Aztán Dusóczky Tamás beszélt svájci kutatásainak eredményéről, miszerint Paracelsus professzor mint a modern gyógyszerészet megalapítója 1523-ban Hegyalján járt analizálni a botritiszes édes borokat, és elámult a beltartalom gazdagsága felett. Ebből az alkalomból ő nevezte el a tokaji bort a borok királyának. Dusóczky mint a tokaji borlovagrend nagymestere ezután Svájc magyarországi nagykövetét avatta taggá. Utána jöhetett a mustra.
Szárazság
Elsőként a száraz boros körre hangoltam magam. Mélyre nem lehetett menni a borok kóstolása során, de talán egy-két észrevétellel sikerül felvillantani valamit.
Árvay "Teleki" Furmint 2005: erős sauvignon blanc-os fajélesztősség, beteges hordóíz, rendezetlen savak.Béres "Lőcse" Furmint 2005: messze kimagaslott a mezőnyből, fiatalsága ellenére nagyon jó állapotban volt, savai kerekek, beltartalma gazdag, lendületesebb a 2003-asnál, és furmintosabb is.
Chateau Megyer Muscat Blanc Szelekció 2005: gyönyörű szőlőillat, virágosság, íze kerek, bájos, jó ivású bor.
Chateau Megyer Chardonnay Szelekció 2005: nyersessége miatt nem éreztem szépnek, de még fiatal.
Chateau Megyer Furmint Szelekció 2005: szintén nagyon zárt, nyers, ráadásul vékonykának is tűnt.
Dereszla T10 2005: a T10 egy fajta (azért találhattak volna már neki nevet), a hárslevelű-bouvier házasság eddig rejtegetett gyermeke; a bor édeskés, mazsolás illatú, sok savú, zamatos.
Disznókő Furmint 2005: klasszikus bor, a maga szintjén tökéletesre csiszolt, de most még nem nyújt sokat. Tapasztalatom az előző évjáratok alapján: késő őszre mutatja meg teljes pompáját.
Disznókő "Dorgó" Furmint 2004: illatban erős fa, ízben nagyon zárt, rakoncátlan, pedig sok erő feszül benne, és kellő tartalom.
Dobogó Furmint 2004: kellemes meglepetés, múlt év decemberében nem gondoltam volna, hogy ennyire rendezetté válik; jó szerkezet, közepesen hosszú lecsengés.
Füleky Furmint 2004: erősen érződő évjárathatás, sötét kesernye az íz végén, ezen a kellemetlenségen túl szép savú, zamatos.
A borok sokkal tisztábbak, mint 2004-ben, és érésük is előrehaladott
Degenfeld Furmint 2005: korrekt bor, sallangmentes, gyümölcsös.Gundel Furmint 2005: erősen ászkolt ízvilág, savai karcosak.
Gundel Furmint 2002: még mélyebb kenyeresség, a savak harapósak.
Gundel Szamorodni (száraz) 2000: az előzőek után felüdülés, szép illat, bőrös, sherrys, diós, gyümölcsös, de a beteges oxidáció sokat ront rajta, íze sima, ám nyersessége elviszi rossz irányba.
Patricius Furmint 2005: pár hónapja még alkotórészeit kóstoltam, de most így egyben is jól eltalált, harmonikus bor.
Hétszőlő "Nagyszőlő" Furmint 2005: erős cseresség illatban, ízben, laza szerkezet.
Hétszőlő "Hétszőlő" Furmint 2005: dugós bort kaptunk, a borász szerint nem volt az, és éppen Vágónak is ebből töltöttek, aki szintén azt állította, hibátlan, így ketten álltunk két véleménnyel szemben. Megmutattam két másik borászat emberének, akik szerint is egyértelműen erősen dugós volt.
Tokaj Pendits Furmint 2004: korrekt bor, egyszerű.
Oremus Mandulás Furmint 2003: erős fa, sok sav, rendezetlenség, ami most jött belőle.
A 2005-ös év a száraz borok esetében sem tekinthető jónak, ennek ellenére jelentős eltérések vannak területenként. Jól megfigyelhető, hogy a borok sokkal tisztábbak, mint 2004-ben, és érésük is előrehaladott, valószínűleg nem a hosszú időt megélő csúcsfehérek évjárata lesz ez.
Édesség
Az édes borok előtt tartottunk egy sajtos kitérőt, kenyérrel próbáltuk eltüntetni az előzményeket, és sok ásványvízzel regenerálni ízlelőszerveinket.
Chateau Pajzos 5p. Aszú 2002: fura, mézes illat, ízben simaság, erőteljes botritisz, jó sav.Disznókő 5p. Aszú 2002: virágos, minerális, laza szerkezet, sima.
Disznókő 6p. Aszú 2002: koncentráltabb, gazdagabb, jobb struktúrájú, igazán nagy bor.
Füleky 6p. Aszú 2002: trópusi gyümölcsök frissessége illatban, ízben sima, cukorkás érzetű, a fa elegánssá teszi, szép bor.
Patricius 5p Aszú 2002: Virágos, viaszos illat, ízben frissesség, jó savval.
Patricius 6p "Szárhegy" Aszúeszencia 2002: agyagos, gyümölcsös illatérzet, ízben eszméletlen koncentrált gyümölcsösség, még mindig nem mutatja meg teljes szépségét, de így is a legnagyobb aszúk közé való, akkora energia lapul benne, savai magasan tartják végig, lecsengése hosszú.
Szepsy 6p. Aszú 2002: úrágyás mineralitás illatban a barack, a sárgadinnye és a többi gyümölcs mellett, ízében is erős ásványosság, egészen elképesztően csiszolt bor, nehéz lenne bármibe is belekötni. Nagy.
Az aszúk többsége jó érettségi állapotban van, de még nem mutatják meg teljességüket
Hétszőlő Kövérszőlő 2002: ez is erősen fás, laza szerkezetű, mazsolás ízű.Hétszőlő 5p. Aszú 2002: akárcsak a száraz borok, itt is markánsak a cserzőanyagok, kevés értéket engednek felszínre, a savak kicsit laposak, a bor nagyon lusta.
Oremus 5p. Aszú 2002: szép muskotályos illat, bujaság. Ízében gazdag, de kicsit egyenetlen.
Oremus 6p. Aszú 2002: Nemcsak a cukor miatt több, mint az 5p.-os. Gazdagabb, jobb savú, intenzívebb. Nagyon szép.
Úri Borok Pincészete "Szent Tamás Cuvée" 2002: Gergely Vince ismét pompásat alkotott, már a bor illatában is az ásványosság a meghatározó, szépen kiegészítve gyümölcsökkel. Íze hűen követi az illatot, sokat mutatva meg a termőhelyből, figyelmen kívül hagyva a cukortartalmat.
2002 sokaknak hozott jó minőségű alapanyagot, egészen szeptember végéig kitűnő évjáratnak sejlett, akik eddig szedtek aszúszemeket, azok boraiban szinte el is tűnt a botritiszesség már. Akik még utána is csipegettek, azoknak még nem integrálódott be a borukba ez a jegy tökéletesen. Az aszúk többsége jó érettségi állapotban van, de még nem mutatják meg teljességüket, ehhez idő kell nekik.
Utolsó kommentek