Franciaországban tananyag lesz a művelt alkoholizmus? Angol tudósok megállapították, hogy a rusztikus, tanninos borok a legegészségesebbek. Ilyenek persze az Újvilágban nem teremnek. Az örökös trónörökös akvarellje díszíti az új Moutont. Alakulóban az anticsipsz-front.
A világ legegészségesebb borai
Angol tudósok megállapították, hogy az erősen tanninos, testes vörösborok a legegészségesebbek. A fölöttébb rangos Nature-ben közzétett tanulmány szerint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása ellen a szardíniai cannonauból és a délfrancia tannatból készült borok fogyasztásával tehetünk a legtöbbet. Ezek a borok akár tízszer akkora mennyiséget is tartalmazhatnak a véredényeket megóvó procianadinból, mint újvilági, simulékonyabb pályatársaik. (Kíváncsian várjuk az ausztrál vagy a kaliforniai tudósok véleményét.) A procianadinra éhes antialkoholisták fekete csokoládéval, almával és áfonyával vigasztalódhatnak.
Károly herceg az új Moutonon
Korunk reneszánsz embere, az örökös brit trónörökös, Károly herceg egyik akvarellje díszíti majd a 2004-es Mouton Rothschild címkéjét. Ezzel Károly herceg bekerült abba az elitklubba, amelyet olyan művészek neve fémjelez, mint Braque, Picasso, Miró, Chagall, Henry Moore, Andy Warhol és Francis Bacon. A fákat ábrázoló tájképet Philippine de Rothschild báróné választotta, és ezzel a gesztussal az Entente Cordiale centenáriuma előtt kíván tisztelegni. Ha elég türelmesen bányászunk itt, eljuthatunk a "Paintings for the Labels: Exhibition" pontra, ahol ízelítőt kapunk az eddigi címkékből, amelyek jelentős hányada a birkában rejlő esztétikai lehetőségeket aknázta ki (nota bene: Bordeaux Bockja a Mouton).
A francia agrárminiszter kitért a csipsz elől
A francia agrárminiszter november 28-i beszédében nem tért ki a csipszre. A Vinitech megnyitóján elhangzott expozéjában üdvözölte a francia borágazat modernizációs törekvéseit, de a csipszről nem beszélt. Mi sem beszélnénk, ha a hír nem adna módot egy a figyelmünket eddig elkerült fejlemény megemlítésére. Mint arról korábban beszámoltunk, az EU-ban engedélyezték a barrikolásnál jóval olcsóbb és az Újvilágban régóta alkalmazott faforgács használatát. Sokak szerint ezzel a törvénykezés igazából csak a gyakorlat után kullog, az intézkedés mégis általános felhördülést váltott ki. A borgloire őre, az INAO - ez az AOC eredetvédelmi rendszer irányító szerve - nem is késlekedett, és néhány héttel ezelőtt megtiltotta az AOC égisze alatt tevékenykedő borászatoknak a csipszhasználatot.
Boroktatást az általános iskolákba!
Szintén francia hír: két kormánypárti képviselő olyan jelentést készített, amely arra buzdít, hogy a tájjellegű termények, termékek, ételek és italok ismertetését már az általános iskolai tananyagba építsék be. Így a fogékony elmékbe idejekorán bevésődne mindaz, amit dióhéjban tudni érdemes a francia borok eredetéről, történelméről és jellemzőiről. A dokumentum szerint mindez az egészséges életre nevelés része, és segítene abban, hogy magasabb szintű minőségi elvárások alakuljanak ki, illetve a természet tiszteletére tanítana. A szerzők úgy vélik, a túlzott alkoholfogyasztás veszélyeinek ecsetelése mellett a mértékletes borfogyasztás kedvező élettani hatásairól is tájékoztatni kell a gyerekeket. (Franciaországban évente 45 000 ember halálát okozza közvetve vagy közvetlenül az alkohol.)
Utolsó kommentek