Magyar bort az amerikai borbuzi karácsonyfája alá! Szepsy aszúja meglepetés és gyönyörűség egyben, állítja Matt Kramer, a Wine Spectator kolumnistája. Ausztráliában fölütötte a fejét a gyökértetű. Tocai Friulanót az ág is húzza. Végül egy mókás plasztik megoldás hiperaktív alkoholistáknak.
Támad a gyökértetű
Valószínűleg tovább apad az ausztrál bortenger. Filoxéra fenyegeti ugyanis az ausztrál Yarra-völgy szőlőinek 70 százalékát. Az undok gyökértetű nagyjából egy hete bukott le egy a Foster cég tulajdonában lévő 32 hektáros ültetvényen, a Coldstream-körzetben. Az egyik legkiválóbb ausztrál borvidékként számon tartott Yarra-völgyben a szőlők alig 30 százaléka rezisztens. A hatóságok a körzetet karantén alá vették.
A Tocai vesszőfutása
A tokaji név védelmében indított sikeres magyar offenzíva eredményéről már korábban beszámoltunk. Most kiderült, hogy a hoppon maradt friulanóiaknak nem elég a Tocai Friulanóból elhagyni a Tocait, a maradék Friulano is foglalt, azt ugyanis kizárólag az azonos nevű fajtából készült borok jogosultak használni. Így körülbelül ötmillió palack világszerte népszerű bor maradt név nélkül. A részletekért kattintsanak ide.
Egy szívből jövő ajánlás
A kiváló Matt Kramer legújabb cikkében azon sorsüldözöttek segítségére siet, akik borbuzi szerettüknek bort akarnak ajándékozni. Ebből a karambolból mindkét félnek nehéz sértetlenül kijönnie. Az ajándékozott vagy olyat kap, amivel már tele van a pince, vagy olyat, amiből egy palack is túl sok. Így aztán az ajándékozók előbb-utóbb megtanulják, hogy jobb lesz átállni a díszzsebkendőre vagy az Ermitázs fajanszkincseit bemutató albumokra. Matt Kramer most átvágja a gordiuszi csomót: megnevez két bort, aminek ő is örülne, és kettőt állít róluk: egy, hogy ilyen még a borbuzi ismerősünk gyűjteményében sincs, kettő, hogy őszinte lesz a mosoly, amikor lehántja a celofánt. És az egyik tuti tipp magyar! Kramer (talán magyar gyökerei miatt) imádja Tokajt, és láthatóan szívügyének tekinti a népszerűsítését. (Mikor lepjük meg egy szép kis országimázs-szortimenttel?) Ezúttal az első számú ajánlat: Szepsy István 6 puttonyos tokaji aszúja. Kramer Szepsyt Tokaj szupersztárjának nevezi, fölemlegeti a családfáját, méltatja az aszút, és még egy kis történeti kitekintéssel is szolgál arra nézvést, hogy miért oly nehéz Tokaj szekerét bebikázni. Azt állítja, a Szepsy-aszúk esetében az évszám nem is igazán fontos, a minőség egyenletesen magas. Az ár is az, 110-260 USA dollár között mozog az évjárattól és kereskedőtől függően. A tisztesség kedvéért álljon itt a másik tuti tipp is: Renaissance Vin de Terroir Cabernet 1999.
Shuttle, a fesztiváljáró alkoholisták választása
Az ilyen találmányok láttán érzi át az ember saját fantáziájának szomorú szürkeségét. Míg mi azon vitatkozunk, hogy vajon a csavarzár megöli-e a romantikát, hogy lehet-e pukkanás nélkül is élvezni a bort, és hogy aki igent mond a csavarzárra, az egyúttal kést tesz-e a portugál sasok torkára, addig a világ túloldalán vígan zakatolnak a kreatív teamek. Lehetne ugye tetrapakból is szívószállal, vagy dizájn kólásdobozból, de mennyivel frappánsabb a MÁV Utasellátó fifikás megoldásait idéző palack és pohár az egyben. És e találmány nem is egy nyeretlen kétévestől származik, hanem a megaglobál Hardy'stól, Ausztrália legnagyobb borgyárától. A kreatívok szerint jól jön majd az olyan szabadtéri rendezvényeken, ahol az üveg biztonsági okokból tiltott.
Utolsó kommentek