A Cabernet Brothers hazai népszerűsége a kilencvenes évek második felében tetőzött, aztán elváltak útjaik, a franc maradt a porondon, durva árakkal, a sauvignon szopóágra került. A sauvignont a sznobtőzsdén most annyira mélyen jegyzik, hogy André Kosztolany vélhetően már vásárlásra buzdítana. Talán majd 2006-ból 2009-ben. Persze szigorúan csak blu csipeket.
Én tudom, becsszó, hogy a cabernet sauvignon istenkirály, csak ritkán jön ki neki a lépés. Főleg itthon. E meggyőződésemet a találkozás a folyékony empíriával újra meg újra aláássa. A mostani mintavétel is inkább volt kijózanító, mint mámorító. Másrészt az is igaz, hogy ilyen szedett-vedett mezőnyt talán még életemben nem kóstoltam. Mintha évszázados borcimboráim tavaszi nagytakarítást tartottak volna: a spájzpincék elfeledett félszerzeteit mind kituszkolták a napra. Volt lapított palackos szlovén, lidölös kaliforniai, franciának álcázott bolgár, chilei bio, újvilágira hangolt szekszárdi és magyar csoda könnyekkel. És ne feledkezzünk meg Mourinho anyjáról sem – Jose a parafa arca –, akit főleg a házigazda emlegetett, minthogy felkészülés közben előbb egy lila cédulás Buttler CS 2003-ast veszített el, aztán egy ’99-es Vylyan magnumot. Eb ura fakó, Ugocsa non csavarzár.
A faggatás mélysége a borok színvonalával vetekedett. Mentségünkre szóljon, hogy a részletesebb elemzésnek nemegyszer az vetett gátat, hogy nem találtunk részleteket.
John Carson Cabernet Sauvignon 2003
A legendás talk-show hostról elnevezett Lidl-betyár alaposan visszaélt a jóindulatunkkal. Az első bornak kijáró együttérzéssel közelítettünk hozzá, és próbáltuk szerény érdemeit láthatóvá nagyítani. Kár volt a gőzért. Öreg boros, sherrys illattal nyitott. Kóstolva sem érett, sem éretlen CS-jegyeket nem sikerült azonosítanunk. Sima korty, közepes test. Cseresznyés, epres, édes.
Nálam 3,5 pont, és átlagban is.
Chateau Kajmád Cabernet Sauvignon 2003
A megtévesztés nagymestere, a trendmimikri bajnoka. Mindannyian biztosak voltunk benne, hogy újvilági, sőt konkrétan chilei. A cassisszörp, az égett gumi és az amorf tannin eddig mindig nyomra vezetett. Most félre. Intenzív, sötét, érett + az előbb felsoroltak. Állítólag idővel szép dohányos lett az illata. De szájban maradt szörp.
Nálam 3, átlagban 4 pont
Vylyan Cabernet Sauvignon 2002
Amilyen ártalmatlan volt a Carson, olyan gonoszul nyitott a Vylyan. Az illat az animál-fekál skálán játszott, oxidáltságra utaló jegyekkel. Aztán kiszellőzött, úgy-ahogy. Kóstolva kiderült, komolyabb matéria, mint az előzőek, és vélhetően látott szebb napokat is. Még van benne valami kis húsosság és nem alkuvó savak, de szárad kifele. Ízében boróka és szilvalekvár. Szárító, keserű tannin.
Nálam 4, átlagban is 4 pont
Gere Attila Cabernet Sauvignon Barrique 2004
A kezdőkör egyetlen valamirevaló bora. Friss, üde illat csipkebogyóval, ribizlivel és grapefruittal. Én egrinek gondoltam volna. Kóstolva tartalmas, élénk és finom. Kerek, kellemes, selymes. De nehéz eldönteni, hogy mi az abszolút értéke az itt elért janiságnak. És hát az árával erősen lógott kifelé (közel 4 ropi).
5 pont mindenkinél.
Chateau de Soleil 2000
Franciának álcázott bolgár. Sunyi kis öreg. A szaga sem áll jól. Kóstolva kaotikus állapotok citrompótlós vezérszólammal.
2 pont mindenkinél
Bagueri Cabernet Sauvignon 2001
Vakon is beszédes, mert hiába a csomagolás, az amorf palack elárulja. Kicsomagolva 75 cl-es olívaolajnak látszik. Pedig a Bagueri jó nevű Goriška Brda-i borászat, tudom meg utóbb. Ennél biztosan van jobb boruk is. Persze a 2001-es magyar cabernet-ket én sem tenném ki az ablakba. Halvány szín, furcsa, eperdzsemre emlékeztető illat. Könnyed, gyümölcsös bor, még egy kis tannin is szorult beléje. Szerény, mint egy ibolya.
Nálam 3 pont, mert nem bánt, de másoknál ezért csak kettő járt.
Jandl Soproni Cabernet Sauvignon Exclusive 2003
Bomlott elméjű bor, és nem az első Jandl, ahol ilyesmit tapasztalok. Édeskés illatában dohány, paprika és citromos nápolyi. Kóstolva kurta, furcsa, alien savakkal. 2 in 1: limonádé és málnaszörp. Befejezésként szárító tanninnal kedveskedik.
Nem tudom, hogy mire föl adtunk 3 pontot. Talán mert örültünk, hogy vége az első körnek.
Vesztergombi Cabernet Sauvignon Reserve 2003
Csak ismételni tudom magamat: az egyik legszebb bor, amit valaha kóstoltam. Elképesztően sűrű anyag. Széles, áradó és végtelen. Tiramisu- és szedertenger. És még csak a pályája elején tart. (A fáma szerint Mészáros Gabriella, a magyar borélet nagyasszonya sírva fakadt a meghatódottságtól, amikor egy eredményhirdetés alkalmával a 2000-es V.CS.R. érdemeit méltatta. Nem tudom, hogy a 2003-as is megrikatta-e. Én mindenesetre szomorúan vettem tudomásul, hogy már megint elfogyott.)
8 pont és standing ovation
Carmen Nativa 2003
Biobor Chiléből. Nem hittünk az orrunknak és a szánknak. Mintha hullámvasútba ültettek volna – azt hittük, hogy véget ért az első kör vesszőfutása, és most újra lemerültünk a való borok világába. Az illat krumplifőzelék babérlevél-túladagolással. A korty sima, viszonylag kerek és húsos, babérlevél-túladagolással. A végén markos tannin babérlevél-túladagolással. Negatív hangulatban voltam, pedig nem reménytelen bor, csak túl jó társaságbe keveredett.
5 pont
Felsina Maestro Raro 2001
Toszkán legenda. A terroirgyilkos Ferrini egyik népszerű gaztette. Gambero Rosso-hárompoharas egy kitűnő évjáratból. Euróban 26,50, és ezzel itthon sem volna kirívóan drága. Jobban egyben van, mint a Vesztergombi, de alacsonyabb hőfokon mennyivel könnyebb ezt az egyensúlyt megtalálni! Szalonképes klasszika a lángoló romantika mellett. Illatában bőr, dohány, szeder és némi lakk. Kerek, koncentrált és szép egyensúlyt mutat. Egyáltalán nem savhiányos, de ezt a fajta citrusos savasságot valahogy nem kedvelem. A korty végén némi alkoholos hév, de szép és persze hosszú lecsengés dohánnyal és szederrel. Jól fésült tanninok.
7 pont, és nyugodt szívvel mondhatom, hogy a Vesztergombi is bőven kiérdemelné azt a három poharat (tán még egy kupicát is ráadásként).
Utolsó kommentek