Mint arról már beszámoltunk, a magyar határtól 20 kilométerre, Szlovákiában óriási szénerőművet készülnek építeni, amely évente mintegy 4 millió tonna szennyező anyagot bocsátana ki részben Hegyaljára. A Tokajt veszélyeztető, elavult technológiájú és nehezen indokolható projekt rossz híre eljutott végre a brit Decanterbe is. A hír nagyjából így szól:
Borászok és politikusok egyként tiltakoznak az ellen, hogy az ünnepelt borvidék, Tokaj mellett egy hatalmas erőművet építsenek. A magyar kormány eltökélt, hogy megakadályozza a 885 megawatt kapacitású erőmű építését a határ szlovák oldalán, Trebisov falu határában. Amennyiben az erőmű a tervek szerint felépülne, ez volna Szlovákia legnagyobb szénerőműve.
Magyar részről az ellenzők már többször tüntettek a tervezett erőmű ellen, különösen Sátoraljaújhelyen, amelynek polgármestere, Szamosvölgyi Péter, úgy tűnik, sikeresen lobbizik a magyar kormánynál. A múlt héten a magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium arról tájékoztatta a szlovák kormányt, hogy szeretné alaposan tanulmányozni az erőmű építését, mielőtt engedélyt adna a kivitelezésre.
A környzetvédőket nemcsak a talajra gyakorolt káros vegyi hatás aggasztja, hanem az erőműnek a körzet éghajlatára gyakorolt hatása is. A tokaji borok egyedi zamata - a tokaji a világ egyik legkeresettebb édesbora - jelentős részben a vidék mikroklímájának köszönhető. Az erőmű becslések szerint 4 millió tonna szennyezőanyagot bocsátana ki évente.
Utolsó kommentek