Évnyitó kóstolót tartott Budapesten a Monarchia Winery Pók Tamás főborász vezetésével. A borsorban három már forgalomban lévő bor mellett szerepelt három olyan, amit még nem lehet kapni, sőt két olyan hordóminta is, ami valószínűleg csak Egerben, a pincénél lesz kóstolható.
Zen 2006
Már kapható, a pince alap fehérbora. 100% zengő. Az volt az elképzelés, hogy új ízt kell vinni az USA-piacra a tartályos kategóriában, ezért magyar fajtákban gondolkodtak. Korábban kísérleteztek a leányka és a zengő házasítással, aztán az utóbbi maradt, ami az ezerjó és a bouvier keresztezése (a zenit, a zefir és a zeusz is ebbe a Badacsony nevű sorozatba tartozik.) Gyümölcsös, virágos, friss illat. Ropogós, almás, körtés, a finomseprőnek is köszönhetően mégis kerek íz. Élénk savak, közepesen hosszú lecsengés. Egyszerű, szerethető.
Sauvignon Blanc 2007 (hordóminta)
Másodtöltésű barrique hordóból, hároméves noszvaji ültetvényről. Maradt benne kis cukor, ezt nem is bánták. Hozzávetőleg 2000 palack készülhetne belőle, de házasítani tervezik. Ebben Pók Tamás megingathatónak látszott, több lelkes kóstoló ingatta is, ám üzleti szempontokat is mérlegelni kell. Valóban érdekes, fajtajelleges, mégsem tucatbor. Illata nagyon behízelgő, bodzás, finom fás jegyekkel. Szájban is kellemes sauvignon blanc, korántsem a csalános-zöldes fajtából, a maradékcukor pedig sokakat lelkesít. A savak kissé elbújtak, nekem több kellene az egyensúlyhoz. Utóíze nagyon finom. A magyar SB-mezőnyben ott lenne jobbak közt.
Chardonnay Battonage 2006 (hordóminta)
A battonage-t, vagyis a seprő többszöri felkeverését a hordó hatásának csökkentésére alkalmazzák. Ezzel sikerült újat vinni Amerikába, ami chardonnay esetében nem könnyű. Alighanem az igényesebbeknek bejött, hogy a fa mellett a gyümölcs, uram bocsá, a talaj is szóhoz jut. Új és másodtöltésű, többféle barrique hordóban érlelődik. Több dülő termése, kétféle – riolit és andezit – talajról. Ebben is van maradékcukor. Kb. 15 000 palack lesz belőle, aminek nagy részét az USA-ban fogják értékesíteni. Nekem így is túl fás volt még, de ne feledjük, hogy majdnem egyenesen a hordóból érkezett. Érezni, hogy az évjáratnak nem az éretlenség a problémája. Viszont több savat várnék a maradékcukor kiegyensúlyozásához, ám ezzel kisebbségben szoktam lenni. Ha kifogy a 2005-ös – valamikor nyáron –, akkor kerül piacra.
Chardonnay Battonage 2005
Egészen más karakter. Nem ugyanazok a dűlők. Használtak nagyhordót is. Az évjáratok különbségét nem ecsetelem. Ugye az sem meglepetés, hogy nincs maradékcukor. Mindjárt inkább az én világom: kevesebb fa, markánsabb, virgoncabb savak. Nem lehet igazán összehasonlítani egy hordómintát egy palackos tétellel, de hát ezeket töltötték a poharamba. No meg az is biztos, hogy a 2006-os egy év múlva, palackban sem fog jobban hasonlítani erre.
Pinot Noir 2006 (hordóminta)
Az este kellemes meglepetése volt számomra. Itt is többféle hordót használtak: kicsi, nagy, első és másodtöltésű. Illata intenzív: mentás szamóca. Aztán gombás, avaros. Szájban a savak kicsit csípnek, de nagyon izgalmas, húsos gyümölcsösséget támasztanak meg. Végül felbukkan az illatban már beköszönt gombás vonal. Valahogy így mondja Virág elvtárs Pelikán elvtársnak: "Magából még sok minden lehet." Azonban nem lesz. Nem kerül kereskedelmi forgalomba. Itt is házassági tervek vannak: a küvéket fogja gazdagítani. A pincénél talán kóstolható lesz valamennyi.
Rhapsody in Red 2004
Már kapható, Alföldi Merlot-nál nemrég szerepelt is, bikavérnek álcázva. Kékfrankos, cabernet franc és merlot házasítása. Többféle új barrique hordóban érlelték. Én inkább könnyűnek, mint nagyágyúnak éreztem. Fűszeres illat zöldségkrémlevessel. Szájban inkább vékony, de játékos fűszeressége jól ihatóvá teszi. Utóíze hosszú, némi zöldességgel. Ha nem nézem az árát, még tetszik is.
Bazilika 2004
Még nincs forgalomban. Ő veszi át a bikavér szerepét a pincénél. Ezért több kékfrankost és kevesebb barrique-ot kapott. Cabernet franc, merlot, cabernet sauvignon és nagyon kevés kadarka van benne. A KF két dűlőből is: Nagy-Eged és Nagy-Galagonyás. Azt mondják, az évjárat egyetlen superior bikavére. Vastagabb, komolyabb anyag, mint a Rhapsody. A zöldesség itt is előbukkan, de léptünk egyet felfelé.
NJK 2004
Még ő sem kapható. Korábban Nimródnak hívták a pince tulajdonosáról, ám jobbnak látták átkeresztelni Tapsi Hapsi miatt. A rajzfilmben a nagyszájú nyúl mindig lenimródozta a szerencsétlen, béna vadászt, ezért a névnek nem a legszerencsésebbek a konnotációi az USA-ban. A tulajdonos neve ezentúl inkább monogramként szerepel a címkén. Cabernet franc, merlot és kékfrankos, első töltésű francia hordók. A legszebb dűlők legválogatottabb termése – a borász szerint. Meg is érezni rajta. Itt már nyoma sincs zöldességnek, és nem a hordók miatt. Finom gyümölcsösség, igazi egri játékosság és fűszer, újvilági köntösben. Nagyon finom, de aligha tudna felbújtani merényletre a pénztárcám ellen.
Eddigi ismereteim alapján és a borok bemutatásából is azt lehetett kivenni, hogy a Monarchia elsősorban az amerikai piacot célozza. A hazai értékesítés nem lényegtelen, de másodlagos. Ez mindenképp speciális a magyar picék közt. A Hilltop van hasonló helyzetben, bár más piaci szegmensben, és Angliában. Ez a speciálitás érződik a borok hangolásán is. Megpróbálják az újvilági stílusba becsempészni Eger egyediségét, de csak mértékkel, óvatosan, nehogy elriasszák az amerikai fogyasztót valami túl szokatlannal. Az én magyar orromnak meg számnak persze az a pinot noir volt a legizgalmasabb, ami – igaz inkább mennyiségi okokból, de – nem fér bele ebbe az üzleti stratégiába.
Utolsó kommentek