Még mindig Eger környékén vagyunk. A kicsit nagyobbak két korrekt, de minden izgalmat nélkülöző tétele mellett a kis kézműves pince olaszrizlingje felüdülést hozott. Ám igazi áttörést az sem.
Thummerer Egri Olasz Rizling 2006
Az egri Meszeshegy-dűlő termése. A honlap információi alapján alighanem reduktív technológiával, irányított erjesztéssel készült. A Decanter borszaküzletben vettem 1200 Ft-ért.
Szép zöldessárga, közepesen telt színű. Kitöltéskor apró buborékok lubickolnak benne, aztán eltűnnek, szinte teljesen tükrös lesz. Közepesen intenzív, érdekes gyümölcsös illata van. Főképp starking alma és cukrozott konzerv ananász. A gyümölcs mögül néha előbukkan egy marék eső áztatta és pincében megdermedt levél, mondjuk szőlőlevél. Ha melegszik, teás jegyek is felfedezhetők benne.
Megkóstolva leginkább az almás és teás ízek jönnek, a cukros ananásznak nyoma sincs. Meglepően húsos a korty, nem az a vékony, tartályos fajta. Savakban sincs hiány, szép magas ívet és közepesen hosszú lecsengést adnak a bornak. Egy dolgot hiányolok belőle, ám azt rettenetesen: a jó ízt. Nincs meg benne az a veszélyes, kísértésbe vivő, „na még egy pohárral” zamat, ami az igazán jó olaszrizlingek sajátja. 4 pont.
Juhász Testvérek Egri Olaszrizling 2006
A 2003-as olaszrizling nekem nagyon nem jött be. Ezért félelemmel vegyes kíváncsisággal közelítettem felé. Tisztult valamelyest a kép, ám még nem eléggé. A Tinto Fino borházban vettem szintén 1200 Ft körüli áron.
Szinte tökéletesen tükrös, inkább már nem is zöldes-, hanem aranysárga színű. Illata tisztán alma, vagyis inkább almakompót. Alaposan megfőzve, csipet fahéjjal, szegfűszeggel és szerecsendióval ízesítve. Talán egy kis rummal megbolondítva.
Belekortyolva is almával találkozunk először, ám a kompót helyett inkább friss, szinte éretlen, ropogós alma íze, savassága tölti be a szájat. Második hullámban elindul egy fűszeresebb, teltebb íz: sült alma. Jó struktúrája van, a savak szépen tartják a bort, hosszú utóízt is adnak neki. De nem jön a rizlinges kesernye, és nekem túl egysíkú ez az almát almával effektus. Voltak pillanatok, mikor az öt is felmerült, mégis inkább erős 4 pont.
Orsolya Pince Ostorosi Olaszrizling 2006
Más, mint a pince korábbi olaszrizlingjei. Egyedibb, zabolátlanabb, igazi vadóc. Kíváncsi vagyok, idővel változik, kerekedik-e. A Maligán borétteremben vettem 990 Ft-ért.
Telt zöldessárga színű, a kezdeti buborékosság után szépen kitisztul. Az előző részben kóstolt Sike-borhoz hasonló teljes kiőrlésű szőlő illat: nemcsak a bogyó, hanem a szár és a levél, sőt még a gyökér illatát is érezni vélem. Néha egy cseppnyi mézesség is felbukkan.
Szájban jóval intenzívebb, teltebb az előző kettőnél. Markáns savak és húsos gyümölcsösség jellemzik. Sűrűbb, vastagabb, több benne az anyag. Az illatban már megismert egész szőlőhöz, nyers linzertészta, majd egyre erősödő grépfrútos kesernye csatlakozik. Közben az alkohol is befűt cseppet. Kicsit hasonlít a másik kettőre, mégis jobb náluk. Egyszerre egri és rizling. Rengeteg élet van benne – a palack nyugalma bizony jót tehet még neki. Komoly best buy: egyedi ugyanakkor jóivású olaszrizlinget kapunk ezer alatt. Az 5 pontot már felülről kóstolgatja.
A következő részben ismét visszatérünk a Balatonhoz, azon belül is a Szent György-hegyre látogatunk.
Utolsó kommentek