Tök a mérlegen. Mivel az Alkoholista őskorának nemes kezdeményezése, a hiperboros rovat immár végleg zátonyra futott, más módszert kerestünk a fősodorba tartozó borok föltérképezésére. A szeretet és az összefogás erejével próbálunk képet adni a nagyobb portfóliót kínáló borászatokról. A recept egyszerű: egy szerző egy bort kóstol össze egy, az adott kategóriában fontosnak tekinthető riválisával. Aztán pontozunk. Ebből most annyi derült ki, hogy bár jó volna hátradőlni, és azt mondani, a lusta fehérborosnak elég egy nevet megjegyeznie: Nyakas, az eredmény mást mutat.
Első menet:
Nyakas Kadarka Siller 2007
A bor elülső címkéje még kadarkát ígér, de a hátsó már egyértelműen sillerről beszél. A szín nem árulkodó, láttam ennél halványabb kadart is már a poharamban, ez ribizliszörpnek hat. Illatban is. Egy kis málnát, ha nagyon odafigyelek, fel tudok benne fedezni, de ezeken a piros gyümölcsökön túl semmi karakteres, semmi fűszeres nem bukkan fel. Ízben a túlhígított, kissé fanyarra sikerült ribizkeszörp köszön vissza. Semmi kellemes, semmi fineszes nincs benne, csak savanya. Két pontnál többet nem érdemel. [Borfalu bortéka, 1250 HUF] (V&F)
Polgár Kadarka Siller 2007
Halványabb színű, inkább cseresznyebefőtt levére hajazó szín; édeskésebb, a színnel összhangban levő illat. Én megszállottan a fűszert keresem mindenben, amire a kadarka szót ráírják, ebben sem lelem azonban. Ízben versenytársánál jóval összetettebb, a kompótos cseresznye, végre, kiegészül némi szegfűszeges vonulattal. Érdekes, hogy egy erős kesernye is feltűnik. Ez némileg elrontja a végét a kortynak, így négy pontnál többre nem képes ez a tétel. De hogy miért teszik ilyen csúnya üvegbe ezt a bort, nem tudom. [Kiskereskedelmi ára 1500 HUF, én ennél többet, 1700-at adtam érte a Szent István Borszaküzletben.] (V&F)
Második menet:
Nyakas Budai Irsai Olivér 2007
Majdnem színtelen cseppnyi halvány zöldes csillogással. Illata bontáskor nagyon intenzív, később inkább közepesen: de végig jellemzően irsais. Friss muskotályos illat. Tiszta, nem bántóan parfümös. Ezek után hátbatámadásnak számítanak az élénk, zabolátlan savak, amelyek a kortyot uralják. Érezhető a háttérben egy kellemes almás, szőlős vonulat is, ám a rakoncátlan savak kissé szétzilálják a képet. Lehet, hogy még rá kell pihennie az előadásra. 4 pont. (palack)
Hilltop Neszmélyi Irsai Olivér 2007
Ha a másikban három csepp zöldes csillogás volt, akkor ebben négy. Közepesen intenzív illatú, azt viszont jobban tartja, néhány órával bontás után már lehagyta a Nyakast. Természetesen ő is hozza a kötelező irsais jegyeket, egy kicsit édesebb, parfümösebb, ám még számomra is tolerálható kiadásban. Teste érezhetően vastagabb, mint a budai, ízre is gyümölcsösebb, teltebb. Viszont a Nyakas után kóstolva már-már kóros savhiánnyal küszködik, nagyon hiányzik belőle a lendület. Térítőbornak vagy savkerülőknek ajánlott. 4 pont. (palack)
Harmadik menet:
Nyakas Budai Chardonnay 2006
A címkén a hetvenes évek szigszalagos-matricás optikai tuningját idéző aranyló lófej sziluett. Aztán a dugótlanítás után föltör a töki terroir: kenguruk szökellnek, kokaburák kacagnak. A költői túlzás után a részletek: intenzív ananászos, őszibarackos, papajás, élesztős illat, ami teltséget és talán édességet sejtet. A korty selymes és bágyadt. Pedig nem savmentes, de a savak fölöttébb furcsán vannak idomítva: nem emelik meg a kortyot, csak a lecsengésben lármáznak. Titkos métely rágja ezt a bort, de én nem tudom, hogy ennek milyen technológiai okai lehetnek. Buborékmentes partidrog tinédzsereknek. 3 pont (AM)
Szőke Mátyás Mátrai Chardonnay 2007
Ez sem egy Raquel Welch, de a Nyakasnál borszerűbb. Az illatban szőlőcukor, zellerszár és frissesség. Nem tudom, hogy olaszrizling csurrant-e bele, de a Vylyan szintén olcsó chardonnay-ját idézi, és ez ebben a kategóriában részemről dicséret. Kóstolva határozottan finom és némi jóindulattal arányos bor. A korty első felében szőlő és borsos menta, a másodikban kis kesernye. Az alkohol itt is enyhén csíp, de a savak példamutatóan viselkednek. Nem ártalmas az egészségre és a jó ízlést sem sérti. 4 pont (AM)
Negyedik menet:
Nyakas Sauvignon Blanc 2007
Ha Nyakas (meg Etyek-Buda), akkor leckét pontosan felmondó sauvignon blanc: ropogós, üde savak, visszafogott alkohol, gyümölcsök, bodza, csalán, frissen kaszált fű és így tovább. Amikor a könnyen érthető, egyértelmű, gyümölcsleveket is helyettesíteni képes borokól olvastam, ilyennek képzeltem őket. Ez a bor most van a csúcsán: a fajta könnyedsége és primer illatjegyei mögött meghúzódik ugyan némi tropikális, citrusos jelleg, de így sincs igazán mélysége, hosszúsága, szélessége. Gyorsan lecsusszan, és jöhet a következő pohár. A savai még egy kicsit karcosak, reszelik a mandulát – idővel persze simulhatnak, ha a szintetikus dugó is úgy akarja (bár az általában nem nagyon akarja). Melegedésre rosszul reagál, struktúrája bizonytalan lesz, illatában felerősödnek az édesebb komponensek, a vége pedig ragadóssá válik. Ehhez hasonló SB-t már sokan tudnak arrafelé. Ha ez a bor karácsonyig elfogy, a pincészet és a fogyasztó egyaránt jól jár. Soha rosszabbat, öröm minden kortya: 5 pont. (WY)
Etyeki Kúria Sauvignon Blanc 2006
Egyszer már tetszett, ha fenntartásokkal is. És tetszik most is, bár másképp. Egy azonban érződik: fél év nagy idő egy etyeki bor életében. Ez az SB már lefelé tart, de erényei még mindig számtalanok. A legfőbb, hogy határozottan borszerű: a fajtajegyek megvannak, de visszafogottabban, kevésbé harsogón tudatják létüket, mint a Nyakas SB-ben. Itt az összkép sokkal árnyaltabb és összetettebb. Savai lágyabbak (talán fáradtabb?) – ebből adódik egy kis bizonytalankodás is, de csak egy pillanatra. Illatában az elsődleges fajtajelleg mellett citrusfélék – elsősorban grépfrút és érett, illatos citronádhéj – csipetnyi barackkal, meg sok egyéb felfedezésre váró rejtett részlet. Akárcsak ősszel, most is érezni véltem a feketeribizlis, cassisos jelleget. Az enyhe szénsav viszont zavart, anélkül talán érdekesebb lenne, jobban érvényesülne a bor aromáinak bonyolult építménye, a szénsav ugyanis visz előre, és így rengeteg kis zug, beugró, mellékfolyosó marad feltáratlan. Még jelen állapotában is megér legalább 5 pontot, de már nagyon várom a 2007-est. (WY)
És akkor még három bor az archívumból, hogy kerekedjen a kép:
Nyakas Budai Riesling 2006
Nyakas Pince Budai Sauvignon Blanc 2006
Nyakas Budai Kadarka 2006
Utolsó kommentek