Németh Attila borai szép csendben jelennek meg a forgalmazó (Bortársaság) polcain. Nincs előjegyzési kampány, a havi borajánló kiadványban azért megemlékeznek róluk. Attila a Mátraalján nevelgeti szőlőit (illetve egy ideje már Tokajban is), ott készülnek a megéneklésre csábító Veresföldi chardonnay-k, továbbá sárgamuskotályból szűr kiemelkedő borokat. Ha a dűlőszelekciónak nem látja értelmét, akkor Concubina (ágyas) néven kerülnek piacra a borok. A fehér és vörös házasítások rendre a best-buy kategóriába esnek, de a 2005-ös Concubina Diósi Sárgamuskotály is jó vétel volt. A gyöngyöstarjáni látogatáskor meggyőződhettem róla, hogy Attila borai lesznek, nem készülnek, s igyekszik a vincellér a palackozás, piacra kerülés időpontját gondosan megválasztani. Nézzük, milyen lett az új Concubina fehér? Összehasonlításként 2004-es társát is kidugóztam.
Concubina Fehér 2004
Már a piacra kerüléskor lehetett érte rajongani. Maradt egy palackom belőle, egy baráti borozás alkalmával megbontattam. Kíváncsi voltam milyen most, hogy 2006-os társa megjelent a polcokon. Jelentem: pazar. Sűrű szövésű anyag, ez a színén is, meg a lassan csordogáló templomablakokon is látszik. Fáradtságnak illatban sincs nyoma, bár némi fülledtségnek igen, ezért hagyjuk, hogy kiszellőzze magát. Addig főleg citrusok, leginkább grapefruit jön a pohárból, utána viszont a megszokott gyümölcskosár: illatos szőlőszemek, sárgabarack, szárított gyümölcsök. Mindez mézzel megöntözve. Ízben hasonló az élmény, leginkább mandarin és narancs, benne némi reszelt citromhéj. Savain nem fogott az idő, nem lett belőle lusta bor. A hét pont ma is áll.
Concubina Fehér 2006
Kicsit visszafogottabb, de még mindig mély, szalmasárga a színe; valamelyest gyorsabb a lefutása ennek a bornak. Fiatal, no. Sőt, megkockáztatom: túl fiatal. Lehet, hogy ilyen korszakom van, de van egy olyan érzésem, hogy nem minden bor kerül mostanság optimális állapotában a fogyasztók elé. Ennél is szükségesnek érzek még némi pihentetést.
Az áradó gyümölcsösséget felváltotta egy visszafogottabb, a tropikális illatjegyeket nélkülöző illat. Ezt részben magyarázza a fajtaösszetétel változása; a tramini kimaradt a négy összetevőből, helyette szürkebarát került bele (a chardonnay, hárslevelű, sárga muskotály mellé). Virágos, körtés, szőlős, kicsit alkoholos illat mutatkozik a forgatás után. Ízben a barack, körte duettje dominál. Érdekes, hogy a több mint 10 grammos maradékcukor ellenére szárazabb érzetű ez a félszáraz tétel, mint korábbi társa. Valószínűleg a magasabb alkoholhoz (14%) több sav is társul, erről a komponensről a címke hallgat. Rendkívül krémes, sűrű bor, ez főleg másnap tűnik fel. A komoly test mellett az alkohol égető hatásának esélye sincs megjelenni. A vadóc jelen mellett komoly potenciált vizionálok. Bontás után öt, másnap hat pontot adtam a borra.
A Bortársaságnál 1600 forintért vettem a 2006-os Concubinát.
Utolsó kommentek