Az eddigiektől eltérően idén nem a Gundel, hanem a Gerbeaud adott helyet Magyarország bízvást mondhatjuk legrangosabb borrendezvényének. A Tokaj Reneszánsz kóstolói mindenképp első helyen állnak: nincs még egy alkalom, amikor a magyar borászat koronaékszereit hasonló koncentrációban lehetne megcsodálni. És kóstolni is. Igaz ez akkor is, ha a számomra legfontosabb hegyaljai termelő, Szepsy István sajnos már nem tagja a Tokaj Reneszánsznak.
Idén 15 pincészet mutatta meg egy horizontális kóstoló keretében borai legjavát. A délelőtt folyamán a kiválasztottak egy ültetett és ismertetőkkel tarkított kóstoló keretében 15, nevében öt és hatputtonyos aszút, ámde valójában többször inkább aszúeszenciát kóstolhattak meg. Mindegyik bort a birtok vezetője, illetve borásza mutatta be. A sort a Tokaj Reneszánsz „blend”, egy natúresszencia zárta. Azért írom, hogy „blend”, mert alapanyagát az egyes termelők essenciáiból állították össze.
A bemutatott sorozat minősége és diverzifikáltsága megdöbbentő. Nem ez az első tokaji évjáratkóstoló, amelyen részt vettem, mégis meglepett a rendkívül erős mezőny. 2005 érdekes, egyúttal sajátosan nehéz év volt. Először szárazsággal, majd májusban özönvízszerű esővel kellett küzdenie a borászatoknak. A szőlő érése elhúzódott és a nyár végén még senki sem lehetett biztos abban, hogy nagy évjárat születik. Szeptembertől azonban minden az ideális forgatókönyv szerint alakult. Egészen november közepéig tartott a szép idő, több hullámban is lehetett aszúszemeket szedni. A kései érés miatt a szőlő megőrizte savtartalmát, ennek köszönhetően az évjárat borai jóval egyenesebb, határozottabb vonalvezetést kaptak. Különösen érezhető volt ez a töményebb kategóriáknál, ahol a savszerkezetnek döntő szerepe van abban, hogy az adott bort eljuttassa a legmagasabb pontszámokig.
Egy ilyen beszámoló szubjektív, hiszen csak néhány benyomáson alapul, és a kóstolás sem teljesen laboratóriumi körülmények között történt. Mégis azt gondolom, hasznosak lehetnek másnak is az alábbi jegyzetek. A mezőny annyira erős volt, hogy minden kritikai megjegyzést ennek fényében kell értékelni, nehéz a szuperlatívuszok birodalmában pontos jelzőket találni a külön-külön elképesztő borokra. Külön ki kell emelni azt a néhány tételt, amely ebben a mezőnyben is kimagaslott: az eddig számomra ismeretlen Bodvin-borászat opulens gyümölcsbombája, Samuel Tinon tradicionalistája és az Alana-Tokaj birsese. A borok kóstolásuk sorrendjében:
Samuel Tinon Tokaji aszú 5 puttonyos
Az Olaszliszkán működő francia termelő borait sajnos csak kevesen ismerik. Pedig franciaként egy halmozottan hátrányos helyzetű településen egészen különleges borokat készít már hosszú évek óta. Samuel francia létére a sor talán leginkább „hagyományos” borát készítette el, ha „hagyomány” alatt a viszonylag egyértelműen érezhető, hosszú nem újhordós érlelést értjük. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért minden tiszteletet megérdemel ez az 5 puttonyos aszú. Vastag textúra, eredeti stílus, hagyományos dohányos-likőrös ízjegyekkel. Nagyon hosszan élvezhető. Fáradtság vagy közönségesség távol áll a bortól. A termelő állítása szerint a bort soha nem védte kénnel. Egy természeti csoda! A borvidék, pontosan annak ortodox termelői számára elég nagy szégyen, hogy még a „hagyományos” stílusban is egy francia alkotta meg a tökéletest. Kilenc-tíz pont között.
Pajzos Tokaji Aszú 5 puttonyos
A cég az utóbbi időben gyökeres változásokon ment át, a régi munkatársak szinte kivétel nélkül más cégeknél dolgoznak már. Ezt a bort azonban még a régi csapat készítette, elsősorban a volt főborász, Zsurki Sándor kézjegyét őrzi. Bár 60 százalékban muskotály alapborból készült, ezt egyáltalán nem érezni. Gyönyörű, cukor-sav arányai miatt már-már légies benyomást kelt – mindezt valószínűleg úgy, hogy cukortartalma egy vastag hatputtonyos aszúé lehet. Krémesség. Nálam nyolc-kilenc pont között.
Béres Tokaji Aszú 6 puttonyos
70 százalék furmint, 30 százalék hárslevelű. Visszafogott illatában bőralma, szárított barna héjú gyümölcsök valamint a kajszi érződik. Gyönyörű utóíz. Nyolc pont.
Disznókő Tokaji Aszú 6 Puttonyos
Hárslevelűs, lágyabb és likőrös illat, vaníliás finomságok ízben. Varázslatos kidolgozottság. Nyolc-kilenc pont között.
Degenfeld Tokaji Aszú 6 puttonyos
Illatában először méhviaszos jegyek tűnnek fel, amelyek azonban szellőzés után bőrössé változnak át. Érezhető egy kis fülledtség is. Emellett igen izgalmas, szexi animalitás. Többszöri visszakóstolások után egyértelműen a húsos aszúszemek áztatott héját érezni. Az érzet egyébként üres pohárban a kacérság határáig fokozódik. Szájban először édesebbnek mutatja magát, mint illat alapján gondolnánk. Sőt, ebben a sorban a bor inkább a lágyabb savúak közé sorolható. Egyensúlya azonban kifogástalan. Ízvilágában a kajszi utalkodik, cseppnyi ánizzsal körítve. Utóíze is gyönyörűen kajszis. Nyolc pont.
Patricius Tokaji Aszú 6 puttonyos
Illata hagyományosabb vonalat követ. Nekem a zöldalma is feltűnt benne, a mikoroxidáció jeleként. Utóízének szép kesernyéssége sokáig emlékezetes. Itt be kell szúrnom és egyúttal ki is kell emelnem a cég másik termékét, a 2007-es száraz Muskotályt, amely tiszta gyöngyvirágillatával, szelíd szénsavasságával és egészen rendkívüli ásványosságával teljesen egyedi, felülmúlja a Degenfeld félszáraz Muskotályát is (amely egyébként mindig kedvenc borom volt). Az Aszú hét, a Muskotály nálam nyolc pont.
Chateau Dereszla Tokaji Aszú 6 puttonyos
Lehet hogy pechem volt, de az a palack, amit kóstoltam nem jött be, igaz, újat nem próbáltam. Fülledt enyhén újfás illat, ízben metsző savak, amelyek mostani formájukban már-már az ízérzékelést is akadályozzák. Egyértelműen nincs egyben a bor. Ebben a formában öt pont. Pihenés után lehet hogy hetet is fog érni.
Tokaj Classic Tokaji Aszú 6 puttonyos
Muskotályos jegyek, de inkább az Ottonelre emlékeztet – ami viszont elvileg nem is lehet a borban. Robusztus savszerkezetének köszönhetően könnyed ivású, ami ebben a kategóriába feltétlenül a dicséret jele, ízében egy gyógyszeres jegy is fellelhető. Hét pont.
Pendits Tokaji Aszú 6 puttonyos
Élesztős-zöldalmás és aszútésztás illatok kavalkádja egyben. Enyhén oxidáltabb az optimálisnál. Szájban kellemes ízek erős savakkal. Hat pont.
Royal Tokaj Tokaji Aszú „Szent Tamás” 6 puttonyos
Likőrös szín és íz, öregecske dióízek, nagy adag savszerkezet tartja kordában édességét. Nem szép hordót használtak hozzá. Kár érte. Öt pont.
Bodvin (Orosz Gábor) Tokaji Aszú 6 puttonyos
Virágpor és aszalt gyümölcsillat, szájban óriási fellépés, sárgabarack és őszibarack-kompót a vezető jegy. Gyönyörű sav-cukor arányok. A bor játékossága és töménysége leírhatatlanul szép. Biztos vagyok benne hogy valójában egy aszúessencia töménységét kóstolom, de egyébként teljesen mindegy, mert a bor maga a megvalósult harmónia. Az est legjobb bora volt számomra, tíz azaz 10 ponttal.
Füleky Kúria Tokaji Aszú 6 puttonyos
Hordómintaként nem lett volna szabad ebben a mezőnyben bemutatni. A bemutatott borok majd mindegyike ugyanis már egy-két év óta palackban pihen és érlelődik, míg egy hordómintánál a kóstoló ki van téve a legkülönfélébb kockázatoknak. Itt ez történt és a bor szétesőnek tűnt, magához méltatlanul szerepelt. Ebben a formájában négy pont.
Dobogó Pincészet Tokaji Aszú 6 puttonyos
Először fülledtnek tűnik, szellőztetés után vaníliás jegyek bújnak elő és minden széppé és jóvá alakul. Nagy sav, vibráló test, úgy tűnik íz alapján hogy muskotályt is tartalmaz. Nyolc-kilenc pont környéke.
Alana-Tokaj Tokaji Aszú 6 puttonyos
Érlelt fellépés, felsejlik valami gyöngyvirágosság, óriási birs-gyümölcs, rendkívül olajos test. Erős kilenc pont.
Tokaj Renaissance Essencia
Mézözön, waxosság, rághatóság, örök élet. 546 g cukor, 17 sav, 3,4 alkohol. Nincs értelme a pontozásnak.
Tanulságok: jó lett volna a borokat még hidegebben kóstolni, mert a felszolgálás során az italok már felmelegedve érkeztek. Egy ilyen kóstoló páratlan élmény, amit igyekeztem azzal is fokozni, hogy néhány tételt elraktam, és vissza-visszakóstoltam. Sokat segített volna, ha a kóstoló végén kvízjelleggel vakon kellett volna kitalálniuk a vendégeknek, mit is isznak. A 14 borból kettőnél éreztem stílusproblémát (túlzott oxidáltság), kettő volt pillanatnyilag rossz állapotban (fülledtség, szétesés), a maradék tíz azonban kifogástalanul szerepelt, közülük nyolc pedig a világ bármely pontján benne lenne a legszűkebb élmezőnyben. Gyönyörű kóstoló volt!
Utolsó kommentek