Jamie Oliver sommelierje beismerte, hogy olyan borokat is ajánlott legutóbbi könyvében, melyeket sosem kóstolt. A Mitchell Beazley által kiadott The Juice 2010 című könyvben (a képen ennek előző évi kiadása) Skinner olyan újvilági borokat jelölt meg, melyek hónapokkal a könyv kéziratának leadása után kerültek csak palackba. A turpisságra az új-zélandi The Listener magazin borszakírója, Michael Cooper derített fényt. Cooper állítása szerint Skinner nem ajánlhatott új-zélandi borokat hónapokkal azok piaci premierje előtt, mi több: mielőtt Cooper és az új-zélandi borsajtó egyáltalán kóstolhatta volna őket.
A decanter.com ezért nyilatkozatra bírta Skinnert, aki a következőt írta: „Elkerülhetetlen, hogy minden, általam ajánlott bort az ajánlás előtt megkóstoljak. Mindamellett vannak olyan borok, melyek évjáratról évjáratra konzisztens minőségűek, népszerűek, jó ár-érték arányúak és elérhetők is. Mindenképp szerepeltetni akartam őket, mert tudom, hogy az olvasók méltányolják ezt. Tettem mindezt úgy, hogy a borok melletti kóstolási jegyzetekben - az aktuális és az előző évjáratok alapján - főként az alapvető aromák és az ajánlott étel-párosítások szerepeltek.”
Ugyanakkor semmi jel nincs arra, hogy a borok melletti jegyzetek valóban csak erre fókuszálnának. A Margaret River vidékéről származó Vasse Felix Semillon Sauvignon Blanc mellett például ez olvasható: „Szájban friss mint egy margaréta, ajakbizsergető savakkal díszített, csaknem lehetetlen letenni.”
A 2009-es évből ajánlott borok a következők voltak: Jacob's Creek Riesling 2009, Nepenthe Adelaide Hills Sauvignon Blanc, Vasse Felix Semillon Sauvignon Blanc, Brown Brothers Moscato, Unison Rosé, Hawkes Bay, New Zealand és a chilei Doña Dominga Old Vines Chardonnay.
Skinner minden évben januárban írja meg a kóstolási jegyzeteket, ezeket májusban véglegesíti, majd a kézirat nyomdába kerül, hogy októberben már polcokon lehessen. A kérdéses borok legtöbbjét ugyanakkor csak június-július folyamán palackozták, illetve mutatták be.
Hillary Lumsden, a könyvet kiadó Mitchell Beazley megbízott szerkesztője a következőt nyilatkozta: „A könyv első kiadásakor, 2006-ban olyan olvasói visszajelzéseket kaptunk, miszerint mire a könyv a polcokra került, a benne szereplő borok épp kiürültek onnan, vagyis a könyv gyakorlatilag már megjelenése napján elavult volt. Ennek az éremnek két oldala van. A miénk az, hogy minél frissebb, minál aktuálisabb információkat akarunk megjelentetni, a másik oldal pedig Cooper álláspontja. A The Juice-ban szereplő borok nagy többsége nem igazán évjárat-érzékeny, a legtöbbjük évről évre konzisztens”.
A GQ magazinban nemrég megjelent cikkében ugyanakkor Skinner ezt írja: „Fontos megjegyezni, hogy minden év különbözik a másiktól, nincs két olyan év, mely minden szempontból ugyanolyan lenne. Ez az Anyatermészet szépsége.”
A kiadó Mitchell Beazley nyilatkozatában leszögezte: „Mindig is arra törekedtünk, hogy az általunk adott tanácsok pontosak legyenek, és a piacon kapható borokra vonatkozzanak”.
Mitchell Beazley az Egyesült Királyság vezető boros kiadója, szerzőinek listáján szerepel Hugh Johnson és Jancis Robinson (A Bor Világatlasza), Andrew Jefford (The New France), Stephen Brook, Michael Schuster és több, vezető brit borszakíró.
Forrás: Decanter
Utolsó kommentek