A mai folytatásban három meghatározó tokaji borászattól kapott válaszainkat adjuk közre. Az idei évet összeségében jónak, illetve a száraz borok esetében kiválónak gondolják. Aszú viszont alig lesz, és ezt a legszebb száraz borok sem tudják feledtetni. Némi vigasz, hogy 2007 és 2008 egyaránt szép édesborokat adott.
Degenfeld:
1. Tízes skálán osztályozva milyennek értékeli a 2009-es évet? A Gróf Degenfeld Szőlőbirtokon, de azt gondolom egész Tokajban a 2009-es évjáratot abszolút kettősség jellemzi. Az októberi esők előtti időszakban kiváló minőségű, egészséges szőlőt szüreteltünk, amelyből nagyon szép száraz borokat és késői szüretelésű borokat készítettünk. Az esőkig kiválogatott aszú bogyók minősége is kiváló, azonban a mennyiség nagyon kevés. Az esők után szüretelt szőlő (szerencsére ez nálunk nem volt nagy mennyiség) a birtokon használhatatlan így abból komposzt, és nem bor készült.
2. Mi volt az év legnagyobb erénye? A sok napsütés, amelynek eredményekét csodálatosan érett, koncentrált tiszta ízű 100%-ig egészséges furmint szőlőt kóstolhattunk az ültetvényekben.
3. Mi lehet a buktatója? A buktató már megvolt. Az aszúsodás reményében a tőkén hagyott szőlő, amit az eső tönkre tett.
4. Melyik fajtának kedvezett az évjárat a leginkább? A Furmint, a Muscat Lunel és a Kövérszőlő régen látott magas minőséget produkáltak ép szőlőként ebben az évben.
5. Melyik fajta szenvedett? Egyik fajta sem szenvedett a birtokon.
6. 2005-től 2008-ig bezárólag milyennek értékeli az évjáratokat (tízes skálán)?
2005 7
2006 8
2007 9
2008 8
7. Ha 2008-ból egyetlen bort kellene kiválasztania, amely a pincészetet képviselheti, melyik volna az? Mindenképpen aszú, amelyik még a pincében, hordóban van. Egy 6 puttonyos aszú Hárslevelű alapborral a Galambos dűlőből.
Demeter Zoltán:
1. Tízes skálán osztályozva milyennek értékeli a 2009-es évet? 8
2. Mi volt az év legnagyobb erénye? Nem voltak betegségek a szőlőkben.
3. Mi lehet a buktatója? A nem pontos érettségi állapot megérzése. (ja, és az egység hiánya -gondolkodásban és tettben- 2009-ben is)
4. Melyik fajtának kedvezett az évjárat a leginkább? Az összes itt termeszthető fajta jól érezte magát (leszámítva az egy-két jégesőt, szélvihart és a seregélyeket).
5. Melyik fajta szenvedett? A szüret vége felé mind, a szünni nem akaró csapadéktól. voltak szőlők, melyekről le kellet mondani.
6. 2005-től 2008-ig bezárólag milyennek értékeli az évjáratokat (tízes skálán)?
2005: 7
2006: 8
2007: 9
2008: 8
7. Ha 2008-ból egyetlen bort kellene kiválasztania, amely a pincészetet képviselheti, melyik volna az? Szerelmi.
Patricius:
1. Tízes skálán osztályozva milyennek értékeli a 2009-es évet? Janus-arcú évjárat az idei. Az átlagos pontozás megtévesztő lehet, de talán a minőség tekintetében a 8/9 pont álll legközelebb a valósághoz. A száraz borainkhoz kívánni sem lehetett volna szebb alapanyagot, a borok egyensúlya nagyon jó. A hosszan tartó szárazság és a bogyóhéj ebből adódó elvastagodása miatt az aszúképződés a hét termőhelyünk közül csak kettőben indult meg. Nagyon kevés, viszont koncentrált, gazdag beltartalmú édes bort tudtunk készíteni az idén.
2. Mi volt az év legnagyobb erénye? Az érés feltételei optimálisak voltak, a szüret első fele szép, tartalmas borokat adott.
3. Mi volt a buktatója? A szüret második felének csapadékos időjárása miatt az ígéretesen indult töppedés nem tudott befejeződni.
4. Melyik fajtának kedvezett az évjárat a leginkább? Minden fajtánk megfelelően fejlődött.
5. Melyik fajta szenvedett? Nem volt ilyen típusú probléma.
6. 2005-től 2008-ig bezárólag milyennek értékeli az évjáratokat (tízes skálán)?
2005: 7
2006: 8
2007: 9
2008: 9
7. Ha 2008-ból egyetlen bort kellene kiválasztania, amely a pincészetet képviselheti, melyik volna az? A jelenleg a piacon lévő boraink közül a száraz Furmint, de csodálatos tételek érnek a pincében is, dűlőszelektáltan.
Utolsó kommentek