Szepsy-bort bontani számomra mindig különleges alkalom. Olyan pedig, hogy itthon egyálltóhelyemben négyet is kidugózzak egymás után, még nem is volt soha. Most sem. Eredetileg azt terveztem ugyanis, hogy megnézem együtt az Úrágya és az Urbán furmintokat 2006-ból és 2007-ből. A fiatalabb Úrágya beszerzésével azonban nehézségeim támadtak - konkrétan elfogyott a forgalmazónál - így be kellett érnem egyelőre az Urbánokkal és egy duzzogva melléjük csapott Király Hárslevelűvel. Sovány három maradt az egyéni rekordom, de azért ne nagyon sajnáljanak. Hogy miért, az lentebb kiderül rögvest.
Szepsy Király Tokaji Hárslevelű 2007
Valamivel több, mint két hektár terméséből 6000 palack készült, alkoholja 14,67%. Egészen kevés, másfél gramm cukor maradt benne, 5,8 gramm sav mellett. A hét végéig 4980 Ft-ért lehet előjegyezni a Bortársaságnál. Inkább halvány aranyszínű, csillogó, kristálytiszta. Illata kezdetben némileg visszafogott, frappánsabban fogalmazva elegáns. Üdítő citrusok, finom hordófűszer, kis virágosság és cseppnyi hűvös mineralitás. Idővel ahogy nyílik, érnek a gyümölcsök és hangsúlyosabbá válnak a hordós jegyek is. Szájban bátrabb, már elsőre intenzívebb. Simára csiszolt felszínét kelleti ismerkedésül, majd szépen beindulnak a savak, megmutatja magát a közepes testalkatú gyümölcsösség, és az elhagyhatatlan, finom sósság. Aztán a korty közepén jól befűt az alkohol, a végén pedig túlteng a cseresség egy csepet. A lecsengés így az alkohol csípősségével kísérve nem tud igazán kedves lenni, ám a nagyon erős 6 pont így is megvan bőven.
Szepsy Urbán Tokaji Furmint 2007
Másfél hektárból 2400 palackra futotta, alkoholtartalma 14,38%, maradékcukra 4 gramm, savtartalma 5 gramm. A hét végéig 7480 Ft-ért lehet előjegyezni a Bortársaságnál. Aranysárga, talán egy fél árnyalattal teltebb a hársnál, persze ő is csillogóan tiszta. Illata áradó, mézes, krémes, gyümölcskavalkádos. Aszalt sárgabarack, mangó, mandarin, cukrszirupos nektarin, meg még ki tudja mi minden. Gazdag, édes, mégsem fárasztó, nem tud eltelíteni. Kóstolva sem csapja meg a szárazság a kóstolót. Széles és vastag, intenzív ízvilágú, nagyon kedves, hízelgő, mégis markáns bor. Az illatban ígérteket ahhoz képest, hogy szárazról beszélünk maximálisan megkapjuk: test, sav és cukor remek egyensúlyban vannak. A korty vége felé itt is felüti fejét némi cseresség, meg az alkohol is kandikál cseppet, de nem lógnak ki csupán hangsúlyozottabbá válnak. A lecsengés hosszú, finoman cseres és pikánsan fűszeres, édes.7 pont. Megfordítva a sorrendet markánsan határozottabbnak éreztem benne a hordót, mint a 2006-osban.
Szepsy Urbán Tokaji Furmint 2006
Nem egész másfél hektár terméséből 2100 palack bor készült. Alkoholja 14%, 3 gramm cukor maradt benne, 6,2 gramm sav mellett. A Bortársaságnál 9500 Ft-ért kapható. Halványabb aranyszínű, és persze csillogóan kristálytiszta. Illata közepesnél jóval intenzívebb, meleg karakterű, kedves és elegáns: finoman mézes, mosolygósan gyümölcsös, néha enyhén petrolos. Sült alma, érett körte, borban áztatott mazsola és még annyi más - érdemes elmerülni az asszociációk tengerében. Szájban csodálatos harmónia és lendület jellemzi, ugyanakkor ott figyel benne az a megszépítő érettség, ami mindenkinek jól állna, ám messze nem mindenkinek adatik meg. Nem olyan vastag, mint fiatalabb testvére, helyette viszont kapunk tőle bőven mást. Nem érdemes írni a struktúrájáról, mert annyira összeáll, hogy torzítás lenne bármelyik elemet kiemelni. Zamata nagyon finom: érett gyümölcsös, izgalmasan fűszeres és markánsan sós. Lecsengése intenzív, nagyon jóízű épp ezért veszélyes. 8 pont.
A száraz Szepsy-furmintokkal kapcsolatban hallottam már olyan kritikát, hogy túl szikárak, cseresek, szigorúak. Érdekes, hogy most egyedül a hársra lehetne ezt valamennyire ráhúzni, a két furmintra a legnagyobb rosszindulattal sem. Az Urbán furmintok ugyanis nemcsak kiemelkedő, hanem finom borok is.
Utolsó kommentek