A világ legolvasottabb bormagazinjának messze legintelligensebb szerzője, Matt Kramer My Wines of the Year című cikkében a 2011-es évből három bort emelt ki, és az egyikük Demeter Zoltán Tokaji Veres Furmintja. A cikk nyomtatásban még nem jelent meg, egyelőre csak az előfizetők számára elérhető. Kramer a bevezető bekezdésben így összegzi a válogatás szempontjait: "Olykor az ember kóstol olyan borokat, amelyek annyira rendkívüliek, annyira ellenállhatatlanul egyediek, hogy tudni akarod, hogy honnan származnak. Ez a közös nevező a mostani Az év borai válogatásomban: a szó szoros értelmében el kellett mennem a helyszínre, hogy lássam, honnan származnak (és aztán beszéljek a borászokkal, és kóstoljak). Az egyik kanadai, a másik magyar, a harmadik ausztrál."
Kramer éves válogatásában szerepelt már magyar bor, vélhetőleg az is Demeter Zoltán tehetségét dicsérte: a Királyudvar 2006-os Sec-je (DZ volt akkor a Királyudvar fő borásza).
Kramer leírása hevenyészett fordításban:
Demeter Zoltán Tokaji Veres Furmint 2009
Demeter Zoltán tokaji pincészete ugyan kicsi, ám a borainak hírneve - édes és száraz - annál nagyobb. A Veres száraz furmint egyenesen szenzációs. Sűrű, eleven bor, árnyalatnyi sárgabarackkal és egyfajta buja szigorúsággal. Teljesen száraz, a lecsengés extra hosszú.
Érdemes megjegyezni, hogy 2009-ben Demeter sem az erjesztéshez, sem az érleléshez nem használt hordót (szemben a korábbi évjáratokkal). Ennek köszönhetően az ízek tisztábbá váltak, és az a fajta húzósság, ami a korábbi évjáratokat jellemezte teljesen eltűnt. Ugyennek a tisztaságra való törekvésnek a szellemében 2009-től a dűlős boroknál parafa helyett üvegzárat használnak.
Sajnálatos módon ebből a valóban egyedülálló borból kevés készült: az egy hektáros területről mindössze 12 hektoliternyit szüreteltek. De a Demeter borokat exportálják, és ezek a borok bizonyítják, hogy a Tokajban ma zajló minőségi forradalom mennyire sikeres.
Jancis Robinson honlapján november 30-án jelent meg egy 200 tételes kóstolási jegyzet blokk, amelyben hat Demeter-bor is szerepel, köztük a Kramer által piedesztálra emelt Veres Furmint. Valamennyi Demeter-bort Julia Harding, Jancis Robinson jobbkeze értékelte, és a Verest kissé benézte. Legalábbis ez tűnik a legésszerűbb magyarázatnak arra, hogy a teljesen tartályos érlelésű (és erjesztésű) 2009-est fásabbnak találta, mint a 2008-ast.
Demeter Zoltán, Veres Furmint 2009 - 17 pont
100% furmint egy Mád melletti dűlőből. A 2008-asnál dúsabb és fásabb illat. Erőteljes és sűrű, markáns citrusos savakkal. Feszes és hosszú. Nagy ígéret. (JH) 13.5%
Szerelmi Hárslevelű 2009 - 17.5 pont
Szerelmi Hárslevelű 2008 - 17 pont
Szerelmi Hárslevelű 2010 - 17 pont
Lapis Furmint 2009 - 17 pont
Veres Furmint 2008 - 16.5 pont
A 2009-es Demeter Veresről sokkal élvezetesebb leírást adott palack, és a heuréka is visszhangzóbb.
[Nem terveztünk Demeter-különszámot, de így jött ki a lépés: a következő posztban a Szerelmi Hárslevelű történetét dolgozzuk fel.]
[A fotó Alkonyi László műve, és innen metszettük.]
Utolsó kommentek