Barátaim már lassan két éve noszogattak, hogy kóstoljam meg, mert náluk régóta a „ház bora”. Nekem valahogy kimaradt a Szekszárdi Rosé Király. Ittam roséját, és persze szép, de engem a rosé nem hoz lázba, ittam kékfrankosát, de én csak az agyonszelektált, simogatott, dúsidomú kékfrankosra gerjedek. Szóval, nem törtem magam, hogy közelebbi ismeretségbe kerüljek az Ó Vörössel.
Mint kiderült, hiba volt. Ez a bor abban a stratégiai fontosságú árkategóriában van ameddig a kezdő borfogyasztók bátrabb, de a borimádatba már könnyen átszédülő előőrse elmerészkedik. Ha itt szép szóval fogadják, akkor valószínűleg hosszabb tanulmányi kirándulásra indul a bor világába, ha nem, visszacsúszik az alkalmi és esetleges fogyasztók tömegébe. De 2 rugóért nem könnyű szép vöröset venni.
Az ember azt hinné, hogy elég egy jól csengő név, és már nyugodt szívvel emelhetjük le a polcról az olcsót is, hiszen ő már bizonyított, és lőréhez csak nem adja a nevét, stb. Sajnos, ez az érvelés a honi borászatoknál ritkán helytálló. Két rugó alatt (néha fölötte is) sokan csak a nevüket adják, és általában fölvásárolt (aztán komoly árréssel megterhelt) oportóval vagy gyenge/közepes kékfrankossal etetik a tapasztalatlan fogyasztót. Valójában a kevésbé ismert, de felzárkózni próbáló „derékhad” az, amely jó minőséget kínál méltányos áron. Így pl. a Dúzsi Ó Vörössel garantáltan jobban járunk, mint sok nevesebb pincészet hasonló árú borával.
A pohárba öntve, sötét, rubin színű, szép koronájú bor. Intenzív illatában pirosbogyós gyümölcsök, amit a hordós érlelés vaníliás, tejkaramellás jegyei egészítenek ki. Kóstolva kifogástalan egyensúlyt mutat szép cseresznyés-meggyes gyümölcsösséggel és árnyalatnyi vaníliás, avaros beütéssel. Nincs alkohol-attak, finomak a savak és szép, érett a tannin. A lecsengés viszonylag hosszú és örömteli.
Nem éppen archetipikus szekszárdi bor, de egy finom ízléssel megkomponált küvé, amelyben az alkotórészek (kékfrankos, merlot, cabernet) szépen összeértek. Ebben az árkategóriában alig van riválisa. Lehet, hogy már nem lesz hosszúéletű, de most best buy.
Erős 5 pont.
PS: A hőfokra érzékeny, ha melegebben kóstoljuk, megzuhan: előtérbe kerül a barrikhordó kissé émelyítő vaníliája és a lecsengésben kesernye bukkan fel.
Utolsó kommentek