Ilyen fantasztikus őszt még életében nem látott Bacsó András, az Oremus ügyvezetője, de nemcsak ő lelkesedik, mindenki más is, akit szüreti gyorskörképünk összeállítása végett megkerestünk. Bár a késői fajtákhoz a komolyabb borászok még sehol sem nyúltak, azt már sejthetni, hogy a gyenge-közepes 2004 és 2005 után 2006 kivághatja a rezet.
Legyen eső
Ha már Bacsóval kezdtük, Hegyalján unják is kicsit a példátlanul csodálatos őszi nyarat. Némi eső kéne nekik, hogy rendesen beinduljon az aszúsodás. A szőlők gyönyörűen érnek, egészségesek, termelik a cukrot, mint a veszedelem. Az Oremusnál jövő héten elkezdenek aszút válogatni. A borvidéken október elején kezdhetik szedni a sárgamuskotályt és a zétát, s a hónap második felétől üt a furmint és a hárslevelű órája.
A somlói Györgykovács Imre a traminin már túlvan. Az illatos fajta húszas cukrot produkált, és a borász közlése alapján pompásak a savai is. Másnak is egészségesek a szőlei idén, úgyhogy vásárolni készül Györgykovács. Most lesz miből, nem úgy, mint 2004-ben. Az olaszrizling, a furmint és a hárslevelű október végéig a tőkéken marad, úgyhogy ki kéne még tartania a napsütésnek.
Ne legyen eső
Lőrincz Györgynek az izgalmas jelző jutott eszébe, amikor 2006 jellemzésére kértük. Az ősz szép, a gyümölcs kevés. Pinot noirt és kékmedocot szedtek már, ízesek és finomak, de a kelleténél kevesebbek a savak. Vagy csak én nem voltam elég ügyes, mondta Lőrincz, legendás szerénységét megcsillantva. Formás a portugízer, nem kevésbé a kadarka. Utóbbi miatt a St. Andreánál nagyon is mondják, eső ne jöjjön, mert ha jön, lerohad a tőkékről az egész. Egyszerre érnek a szőlők Egerben, jó kis kihívás összehangolni, mikor melyikkel dolgozzanak, így a borász.
Horváth Ráspi József szerint 2006 egyenesen fantasztikus. Sopronban 22-es fokkal szedték a merlot-t, 21-es a zweigelt, a bogyók egészségesek, nem túlérettek, nem töppedtek, feszesek, majd kicsattannak. Következik a pinot noir, a kékfrankossal még várnak. Horváthhoz megérkeztek az új, 500 literes, vastag falú hordók, mostantól ezekbe kerülnek a borok. Amelyek így lassabban, ám nemesebben érnek majd, mondta a kézműveskedvelők favoritja.
Jól néz ki minden – ezt Gere Attila állapította meg. A villányi sztárborász is fantasztikusnak találja a dolgokat összességükben, egészségesnek és érettnek a szőlőt részleteiben. Geréék szombaton kezdenek, ám próbaképpen mértek már, 21,5-es fokokat találtak.
Árak, kilók, literek
Megkérdeztük a Hegyközségek Nemzeti Tanácsát is, hogy ne csak a nagyok véleményét ismertessük drága olvasóinkkal. Horváth Csaba főtitkár elküldte legutóbbi összefoglalójukat. Ebből egyebek közt kiderül, a szőlő a hűvös tavasz miatt lassabban indult, és lemaradását itt-ott nem is hozta be teljesen. A csapadékos ciklusok növény-egészségügyi szempontból csak helyenként okoztak problémát, „jelenleg az állomány egészségi állapota megfelelő”. Következésképpen minőségi szempontból a kilátások jók. „A leszüretelt korai fajtákat jó mustfokkal, megfelelő egészségi állapotban, finom, esetenként magas savakkal takarították be.”
Az előzetes HNT-becslés 550-580 ezer tonna szőlőterméssel számol, ami 3,5 millió hektoliteres bortermést valószínűsít. Ez mennyiségi szempontból közepesnek számít.
A közepes mennyiség és az alacsony készletszint miatt emelkedtek a szüreti felvásárlási árak. Az asztali fehér szőlő ára 45-50 Ft/kg, a minőségi fajtáké 50-65 Ft/kg, a keresett fajtáké (pl. szürkebarát) 70-85 Ft/kg. A portugízer és az asztali minőségű kékszőlők ára 50-65, a zweigelt és a kékfrankos 70-72 Ft/kg. A mennyiség csökkenése a késői fajták esetében növelheti a keresletet – vélelmezi a HNT. Horváth Csaba mellesleg úgy látja, fehérboros vonalon lehet igazán jó az évjárat.
Utolsó kommentek