Előtanulmányként beleolvastam a rizlingirodalomba, és túl azon, hogy gyakorlatilag minden számottevő borguru kedvenc fehér fajtája, azt is megtudtam, hogy a számomra teljesen ismeretlen gouais blanc leszármazottja. És minő meglepetés: ez a bizonyos gouais blanc vélhetően horvát származású, a K.u.K.-körletben heunisch weissként ismerik, ha ismerik, és nemcsak a rajnainak, de a chardonnaynak és a pinot noirnak is boldog őse. Vagyis Burgundia gyökerei a szomszédig nyúlnak.
A lényeg persze nem a származás, hanem az érdem, de a rajnai rizling esetében ennek ecsetelésére a magam elenyésző tapasztalatával nem vállakozom. Aki tudni szeretné, miért övezi ekkora hódolat a fajtát, az lapozzon vissza Albert gazda alapvetéséig, vagy még jobb, ha a poharába tereli az igazságot. A honi választék szűkös, de ne feledjük, hogy Ausztria a fajta második hazája, és Bécsben cirka 15 euróért már zavaró a bőség.
Légli Riesling 2006
Légli Ottó 2006-os borai, élen a rajnai rizlinggel és a sauvignon blanc-nal, személyes kedvenceim közé tartoznak. A felfedezésért Tücsök Balázsnak és csapatának tartozom hálával, akik lelkesen propagálják félföldijük borait. A szakirodalom szerint a saját telepítésű szőlők termőre fordulásával új időszámítás kezdődött a boglári birtok életében. A Légli Riesling már a polcon is arisztokratikus jelenség: sudár palack, hófehér, szépen tipografált, ábramentes címke, közel háromezer forintos ár.
A pohárba öntve sötétebb, olajosabb, mint a Nyári. Engem már az első szippantásnál az ujja köré csavart. Az illat izgalmas, erőteljes és elegáns, ugyanakkor el kell ismernem, hogy a feleségem kritikája, miszerint sok a pörkölt mogyoró, per pillanat kivédhetetlen. Az ujj köré csavarásért azonban a szőlővirág, szőlőcukor, aszalt sárgabarack, mandula és a petrolba hajló mineralitás rafinált harmóniája a felelős. Kóstolva gazdag és áradó, pazar savakkal, kissé magas alkohollal. Egyszerre olajos, kerek és ropogós. Ízében fehér húsú őszi barack, mineralitás és zellerszáras kesernye. A lecsengésben jön egy erősebb savfröccs, aminek a hátán a már ismert aromák érkeznek, illetve slusszpoénként a zellerszáras kesernye (van egy kis sauvignon blanc-os stichje). Majd szétveti a tettvágy, mégis arisztokratikus, mint egy Jaguar CX-F. Ismerve – és remélve – a rajnaiak közmondásos potenciálját, ez még csak előhang, teljes pompájában valószínűleg évek múlva fogjuk látni.
7 pont (aki teheti, raktározzon belőle)
Nyári Ödön Rajnai Rizling 2006
Nyári Ödön a tragikus bajszú magyar borász, a szomorú szemű, kötött kardigános muszáj-herkules. (Legalábbis optikailag – egyébként lehet, hogy bohém bon viveur, én személyesen nem ismerem.) Józanul árazott borai általában nem okoznak csalódást, de új fejezetet sem nyitnak. Midőn ezt írom, riadtan látom, hogy egy késői szürettel négy ropi fölé lőtte magát. A romantikus Nyári-honlap - hintalovon hánykolódó Szt. Györggyel és animált gyertyafénnyel - a rajnairól az árán kívül semmit nem árul el.
Az ár viszont súlyos érv, a Nyári-rizling ugyanis a Léglivel egy ligában focizik félpénzen, sőt per pillanat valamivel előrébb tart. Az illat közepesen intenzív, tiszta, egyenes ívű. Fehér húsú barack, borsos menta, méz és erőteljes mineralitás. Kóstolva kerek, selymes, csiszolt, kissé talán túltengő savakkal. Szuper gyümölcsös, mintha fehér húsú őszibarackba harapnánk, amit aztán kis kesernye kísér le. Csontszáraz. A lecsengésben méz, zöldalma és citrusos savak. Riasztóan gyorsan a palack aljára lehet nézni. Ideális bevezetés a rajnai rizlingbe, és újabb remek fehér kétezer alatt.
7 pont és best buy
Utolsó kommentek