Eger után ismét visszatérünk a Balatonhoz. A Szent György-hegyen igazán otthon érzi magát az olaszrizling - ezt már régóta tudjuk. Most három bor által próbálunk erről tapasztalati úton igazolásra lelni. Több-kevesebb - de inkább több - sikerrel.
BioVitis Szent György-hegyi Olasz rizling 2006
Régebben kedveltem ezt a bort, illetve korábbi évjáratait. Mivel jó ideje nem találkoztam vele, nem tudom, az évjárat rosszabb, vagy az ízlésem változott azóta. Akárhogy is, most nem aratott sikert nálam. Ha nem is ecetes uborka, de ennél mindenképp jobbat érdemlünk. Főleg Szent György-hegyről. A Corában vettem, 1190 Ft-ért, máshol olcsóbban hozzá lehet jutni.)
Fakó zöldessárga színű. Orrban közepesen intenzív, és nem igazán vonzó. Hiányzik belől a frissesség: szottyadt gyümölcs, és állott virágok. Konzerv gyümölcssaláta hűtőben felejtett maradékát hervadó margarétával díszítjük. Dekadens hangulatúak előnyben: az elmúlás illata.
Kóstolva nem is indít rosszul: körte és grépfrút, karcsú, feszes test, élénk savak. Aztán a korty közepén megtörténik a baj. Összecsuklik a test, a jó savak alábuknak, eltűnnek a gyümölcsökkel együtt. Felbukkan viszont egy tompa, kellemetlen mellékíz, egyre erősödik, és végül elintézi magának az utóízzé előléptetést. Még gondolni is rossz rá, hogy valaki azt hiheti, ez a rizling utóíze. Néhány nap után érdekes módon a savak felerősödtek, és teljesen átvették a hatalmat. Csalódás és 3 pont.
Bazaltbor Szent György-hegyi Rizling 2006
Laposáék rizlingjei szerintem mindig ott vannak szeren. A 2004-es Szent György-hegyi nagy felfedezettem és kedvencem volt. 2005-ből a Somlai nálam a nyerő (és nemcsak), 2006-ból még keresem a favoritom. Van miből válogatni, hiszen csak olaszrizlingből ezen kívül van még hatféle a szortimentben. A Decanter borszaküzletben vettem 2190 Ft-ért.
Szintén zöldessárga, egy cseppet kevésbé, de még mindig fakó. Néhány mikrobuborék makacsul tartja magát, nem lesz teljesen tiszta. Illata meglehetősen intenzív, kicsit furmintos. Érett, lédús augusztusi körte, falatnyi alma, pici virágos, sós, kavicsos díszítéssel. Ahogy melegszik egy kis mézes, likőrös vonulat is felbukkan, és a gyümölcsök kezdenek túlérni.
Szájban nagyon határozottan nyit, szétárad, hamar beteríti a nyelv egész felületét. Élettel teli, grépfrútos ízű savak, almás gyümölcsösség dominál. Nem túl bonyolult, de finom. Utóíze kellemes, hosszú, ám lehetne cseppet markánsabb, olaszrizlingesebb. Nagyon erős 5 pont. Nemcsak nálam.
Nyári Ödön Szentgyörgyhegyi Olaszrizling 2006
Nyári Ödön borai az utóbbi időben többször szerepeltek nálunk, és bizony ez rendjén van így. A 2005-ös olasz nagyon ízlett nekem nemrég, néhány szó erejéig egy évvel fiatalabb öccse is szerepelt már itt. Most kicsit más arcát mutatta, azonban így is jóképű. A Bortársaságnál és a Decanternél 1500 alatt beszerezhető, de hiperekben is lehet találkozni Nyári borokkal.
A három közül a legteltebb színű, már nem is fakó, de még zöldessárga. Szépen, teljesen kitisztul. Illata közepesnél cseppet kevésbé intenzív. Alma, körte, cseppnyi mézes tea.
Markáns, robosztus savak, mögöttük friss gyümölcsösség. Grépfrút, őszibarack. Magas, szikár testű bor. A korty közepén elindul egy szép rizlinges kesernye, ami az utóízet is meghatározza. Nekem eddig az egész sorozat legtisztább, leginkább fajtajelleges bora, minden fölösleges díszítés, sallang nélkül. Ha felfedezőútra készülünk az olaszrizlingek világába, akkor innen érdemes indulni. Most még "csak" nagyon erős 5 pont, ám csodálkoznék, ha nem vinné többre.
Azért, hogy Badacsony és Somló maradjon a sorozat legvégére, a nyolcadik részben vegyes, interregionális rizlingezés következik, reméljük, nem minden izgalom nélkül.
Utolsó kommentek