Érdekes palackra lettem figyelmes a minap. Csigavonalban futó sárga pöttyök, és Kerkaborum felirat volt rajta. A hátcímke alapján izgalmas furmintot készültem megkóstolni, de óvatos duhajként azért nyitottam mellé egy régi kedvencemet is. A hirtelen beköszöntött nyár örömére kiültem a két borral az erkélyre, fogyasztani. Egyik döntésemet sem bántam meg.
Kerkaborum Vörcsöki Furmint 2006
Három borász munkásságát töltötték palackba, ugyanis a furmint vesszőket Szepsy István adta Bussay Lászlónak, aki Csörnyeföld mellett telepítette el azokat, Murára néző teraszokon. A végső simításokat a Heimann Családi birtokon végezték el, itt került letöltésre kóstolásunk tárgya.
Nagyon nehezen nyíló tétel. Mély, szalmasárga színnel, és furcsa, pörkölt földimogyorós aromával nyit. Nem szép ez elsőre, félre is tettem a palackot, sőt, megfordult a fejemben a borhiba is. Fél nap szellőztetés után megbussayztam a tételt. [Bussayzni: szleng; a pohár száját befogva, a bort habzásig rázva előcsalhatjuk a benne rejlő illatjegyeket. Nevét Bussay doktor illatolási technikájáról kapta. Figyeljünk a tenyér és a pohár átmérőjének helyes arányára, ha rosszul mérjük ezt fel, a bor jelentős része a padlón köt ki. Lehetőség szerint szabadtéren bussayzzunk. A módszer előnye, hogy nem kell több ezer söndörgető mozdulattal fárasztani a csuklónkat.] A rázás eredményeként a pörkölési aromák mögül súlyos gyümölcsillat kandikált ki. Túlérett őszibarackra, hovatovább kandírozott narancsra jellemző jegyeket fedeztem fel a borban. Sajnos azonban ízben is tolakodó a fahordó, mögötte azért van némi beérett, lédús körte, fahéjas, karamellizált alma (eredetileg más borhoz sütöttem Tatin tortát, ehhez illett a legjobban). A 13,5-es alkohol a lecsengésbe melegséget visz. Mindenképpen időt kér a bor: ha most bontjuk, akkor szellőzködni akar, de jobban járunk, ha ennek is mi adjuk meg a palackérést. Öt pontot csak az ad rá, aki nem ítél elsőre és látja a jövőt benne. Én a jelennek élek, így négy pontot tudok rá mindössze kimérni.
Bortársaságos beszerzés, akciósan 1500 forint alatt volt.
Tokaj Nobilis Barakonyi-dűlő Furmint 2006
Más szőlőből facsarták a bodrogkeresztúri furmintot. Visszafogottabb, decens szín jellemzi a Barakonyi-dűlőt bemutató tételt. Lefutása viszonylag gyors, illata elegáns - semmi vadulás: hűs, fehérhúsú őszibarack, mellette egy kis csokor tavaszi virág. Van benne egy csipetnyi akácmézes vonal is, ami ízben is végigkíséri a kortyot. A kóstolás kulcsszava: harmónia. Sem a savak, sem az alkohol (szintén 13,5) nem dominálnak, megfogják egymás kezét és mutatják: így kell ezt csinálni. A furmintra jellemző almás, barackos íz kiegészül némi ásványossággal. A lecsengés hosszú, de nem alkohol fűtötte, inkább frissen főzött zöldteára emlékeztet. Másnap is pontosan ugyanerre a komplexitásra képes. Harmadnapra már nem is maradt belőle. Igazi nemes bor, a magyar furmint-paletta egyik legszebb tétele. Ilyen szép állapotban még nem találkoztam vele. Nem sajnálom tőle a nyolc pontot sem.
A pincénél vettem, emlékeim szerint 2000 forint környéki összegért.
Utolsó kommentek