Induló pincészetet bemutató borvacsorán voltam a Maligán étteremben, ahol a Debreczeni és Ferenczi testvérpincék mellett az új szakácsot is tesztelhettem. Mindkét esetben vegyes volt a kép: van még hova fejlődniük. Természetesen jelen írásomban a pincészetek tevékenységét fogom boncolgatni. Annál is inkább aktuális ez, mert a Debreczeni pincészet a Borbarát által szervezett 7×7-en is be fog mutatkozni június 14-én a Festetics palotában.
A Debreczeni Szőlőbirtok és Pincészet 2000-ben kezdte meg működését, ekkor vásárolt 12 hektárt Etyek határában a néhai Vylyan-alapító öccse, Debreczeni Kálmán, aki nem titkolja, hogy alapvetően pénzember – a pincészet bemutatkozó prospektusán is ez állt: brókerborok. Az 1,8×0,8 méteres térállású, alacsony kordonos terület közel 40%-án pinot noirt, 35%-án chardonnay-t, 20%-án pedig sauvignon blanc-t telepítettek. A maradék 1 hektáron sárgamuskotály található. Kiemelt távlati cél a pezsgőkészítés is, ezért a fajtáknál a klónválogatás ennek fényében történt. Az első szüret 2006-ban volt, 2007-ben pedig már minden terület termőre fordult.
Ferenczi Pálma öröksége a szekszárdi borvidékhez tartozó Alsónána határában fekvő 6 hektáros testvérbirtok. A két birtokot a hitvesi kapcsolaton túl a közös borász, Gál Tibor egykori tanítványának, Mérész Sándornak a személye is egymáshoz fűzi. A térállás és művelésmód az etyeki területtel megegyező, a fajtaösszetétel természetesen nem. Legnagyobb a merlot aránya, 12000 tő található belőle, 9400 cabernet franc, 6600 pinot noir, 6200 zweigelt és 3000 tő cabernet sauvignon van még a birtokon.
A kóstolón érdekes kettőst alkotott a tulajdonos és a borász. Előbbi már-már agresszív stílusával, mindent elsöprő lendületességével, a kóstolt borok páratlanságát hangsúlyozó kommentárjaival szemben állt a borász halk, visszafogott, szikár ismertetője a szüreti időpontokról, metszési módozatokról. A kóstolt borok mindenesetre bíztatóak, de nem átütő erejűek számomra.
Ex ante 2007
Etyeki házasítás. A név feloldása: a pezsgőkészítést megelőző kísérletezés. 60 százalék pinot és 40 százalék chardonnay alkotja ezt a reduktívan erjesztett, majd négy hónapig fahordóban érlelt bort. Meglepően tutti-frutti illattal nyitott, majd idővel banános jegy telepedett meg rajta. A 13%-os alkohol mellé a híres etyeki savak nem tudtak felnőni, ha kicsit is túlmelegedett a bor, egyből édesség uralkodott el az amúgy krémes, friss ízen. Jelen állapotában 4-5 pont határán tart a bor.
Etyeki Pinot Noir Rozé 2007
A pinot ültetvény szakaszos szüretének második állomása ez a rózsaszín bor, amely szintén reduktív módon erjedt, alaposan lehűtve. A fajtajelleget sikerült valamennyire megőrizni, nem árad a gyümölcs a pohárból, inkább visszafogottan, kicsit fűszeresen mászik elő. Alapvetően szamócás ez az illat, kis szegfűszeggel keverve. Testes, a nehezebb rozé stílust kedvelőknek tetsző darab, nálam ez elérte az öt pontot.
Szekszárdi Rozé 2007
Más összetétel, más stílus: a kétharmadnyi merlot és közel egyharmadnyi zweigelt mellé egy kis pinot került még. Itt már a gyümölcsösség kitöltés közben megcsapja a kóstoló orrát, málna és eper versenyez egymással. Ízben az utóbbi nyer, kiegészülve egy kis kesernyével. Kevésbé volt izgalmas, mint etyeki párja, ezért négy pont a jutalma.
Etyeki Pinot Noir 2006
Burgundi stílusú pinot - hangzott a tulajdonos sommás kommentárja. Hát nem tudom. Mindenesetre egy szép pinot. Kicsit téglás színű, Enyhe vaníliaillattal nyit, ami szépen kiszellőzik belőle. Eztán a fűszeres, gyümölcsös illatvilág jelenik meg, leginkább cseresznye, némi szegfűszeggel. 13-as alkoholját két oldalról is megtámasztják, nehogy elbillenjen a korty: egyfelől a savak, másfelől egy leheletnyi tannin. Lecsengése hosszú, benne a cseresznye már kompótosabb formát önt, de még kellően friss ahhoz, hogy meglássam a borban az akár hatpontos potenciált is.
Szekszárdi Pinot Noir 2006
Már a színe is sötétebb, egészen bordó árnyalatú. Illatban sokkal érettebb gyümölcsök mutatkoznak, többnyire málna. Ezzel szemben az íze kevesebb izgalmat tartogat, az újfahordós érlelés túlzottan rányomja bélyegét a borra – a 14 hónap soknak bizonyult. A 13,5-ös alkohol kicsit több, mint ami ideális lenne ebben a pinotban - enyhén édeskésnek érzem a bort. Ami fűszer belészorult, azt a hordó és az alkohol elnyomja. De lehet, hogy nekem ez a villányi, szekszárdi stílus kevésbé tetszik, mint a hűvösebb egri, etyeki. Így 4 és 5 pont közé teszem ezt a tételt.
Ferenczi Cuvée 2006
60% merlot, 20% cabernet franc és 20% zweigelt házasítása ez a bor, ami 500 literes, közepesen égetett tölgyfahordóban külön érlelt alkotóelemekből áll. A kóstolón még kissé kócos állapotban mutatkozott be, a házasítás nem sokkal ezelőtt történt. Az újhordó ezen az anyagon is érződik: az érett, kissé aszalt meggyes illatot némi vanília bolondította meg. Kóstolva szép, kerek bor, a tannin sehol nem lóg ki, de a pohár letevésekor itt is kis hiányérzet maradt bennem. Valami finesz még hiányzik ahhoz, hogy igazán jó bor legyen. Most négy pontra volt érdemes.
Ferenczi Superior 2006
Bordeaux-i cuvée, fele merlot, fele cabernet franc. Szintén friss házasítás, így ezt a bort is kissé fésületlen állapotban mutatták be. Sűrű, már-már feketébe hajlóan bordó színű, tartalmas bor, az est folyamán ez tudta a legméltóságteljesebb lefolyást produkálni a pohár falán. Étcsokis, meggyes, vaníliás az illata, íze ezzel összhangban konyakos meggy fűszerekkel (fahéj, ánizs) vegyítve. A tanninjai még kicsit húznak, de nem tapasztják össze a szájpadlást. Komoly, szép tétel, már most is hat pont környékén jár, ez a palackos érleléssel 1-2 ponttal feljebb is kúszhat.
Összességében szép borokat kóstolhattam, de az aha-érzés elmaradt. Ha ehhez hozzáveszem, hogy az Ex Ante 2000, az etyeki Pinot 3500, a Superior pedig 6000 forint körül kapható, akkor egyelőre még merésznek tartom ezt az árszintet. No de pont egy befektetési szakember ne kockáztatna?
Utolsó kommentek